За інформацією: Суспільне Вінниця.
Експонати у світлиці. Суспільне Вінниця
Мета такої екскурсії — підтримати сім’ї, які щодня живуть в очікуванні й тривозі. Про це Суспільному розповіла дружина військовослужбовця та власниця садиби Оксана Бас, яка й організувала захід.
Садибу "Подільська родина" вона разом із чоловіком облаштувала у 2007 році. Тут також проводять майстер-класи, а на подвір’ї — зони відпочинку.
Експонати у світлиці. Суспільне Вінниця
Екскурсії проводять уже понад 15 років. До повномасштабної війни це робили разом із чоловіком Василем. Зараз, поки він захищає Україну, Оксана продовжує популяризувати українські традиції та ремесла, аби, за її словами, люди не забували свою історію — минуле, за яке борються наші захисники. Записатися на екскурсію можна на сторінці у Facebook — "Подільська родина".
Дівчинка біля дерев’яної скульптури. Суспільне Вінниця
Перед екскурсією власниця садиби провела гостей до найменшої бронзової скульптури — "Хлопчик-Мізинчик". У 2018 році її внесли до Книги рекордів України. Скульптура заввишки 4,5 см. Її автор — Володимир Заєць.
"Є така легенда: Хлопчик-Мізинчик дуже любить подорожувати. Але маленькими ніжками далеко не зайдеш. Тож він побачив велетня, який зняв свої чоботи-скороходи, і він заліз йому в халяву й подорожував світом із велетнем. Тож, якщо ви хочете у подорож, потріть хлопчика та загадайте бажання", — розповіла Оксана Бас.
Відвідувачі на подвір’ї садиби. Суспільне Вінниця
Фігурку хлопчика двічі потерла 10-річна Софія. У неї з початку повномасштабної війни на фронті батько. Дівчинка розповіла, що має лише одне бажання: аби тато повернувся додому, і вони разом із мамою поїхали в подорож.
"Я забажала, щоб війна закінчилася і мій батько вернувся, і ми з ним подорожували, поїхали за кордон до моїх рідних і також по Україні подорожували, в Одесу. Я хочу з ним зустрітися", — розповіла Софія.
Садиба «Подільська родина». Суспільне Вінниця
Далі учасників запросили до світлиці, де зібрано предмети побуту української хати XVIII–XX століть. Їх, за словами власниці, люди приносили протягом останніх 10 років. Тут можна побачити, зокрема, ткані килими, глиняний посуд, старовинні праски, шафи та скрині.
А ще для учасників підготували майстер-клас.
"Ми сьогодні вас навчимо, як із обгорток кукурудзи робити іграшку-мотанку — янгола. І в майстерні хліба кожен зробить обрядовий хліб — "жайворонок", — сказала Оксана Бас.
Майстер-клас проводила подруга Оксани — Людмила Слободянюк. Її чоловік теж нині на фронті. Жінка розповіла, що долучилася до майстер-класів, аби не сидіти вдома і трохи відволіктися від важких думок.
Діти захисників роблять янгола з кукурудзяної обгортки. Суспільне Вінниця
11-річний Костя розповів, що планує передати свого ангела поштою батькові, який зараз боронить країну.
"Я хочу, щоб цей ангел допоміг татові повернутися додому якнайшвидше, і щоб він його гарно оберігав", — сказав хлопчик.
Обрядовий «жайворонок». Суспільне Вінниця
В іншій світлиці діти разом із Оксаною Бас виготовляли обрядового жайворонка.
Учасники екскурсії роблять обрядового «жайворонка». Суспільне Вінниця
Екскурсія для родин захисників тривала майже чотири години.
Відвідувачі садиби розглядають експонати у світлиці. Суспільне Вінниця
Учасниця екскурсії Ганна Мірчук розповіла, що її чоловік зник безвісти і вона постійно перебуває у тривозі. Разом із донькою Зоряною у садибі змогли трохи емоційно відпочити.
"Сьогоднішня поїздка сюди допомогла трішки відволіктися від постійних думок, в яких я живу уже 19 місяців. Але думка про чоловіка — де він, що він — не покидає мене ніколи", — сказала Ганна Мірчук.