Медик дивиться на знімок бійця, якому встановили титанову 3D імплант замість втраченого плечових суглобу. Фото: Суспільне Вінниця
На Вінниччині медики встановлюють бійцям титанові 3D імпланти замість втрачених плечових суглобів. З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну провели 27 таких операцій.
Про це Суспільному розповів завідувач травматологічного відділення Юрій Лазаренко.
Таке протезування при вогнепальних пораненнях — досвід абсолютно новий. Але, наразі єдиний який дозволяє відновити функції рук, зазначив Лазаренко.
Медик тримає в руках 3D імплант. Фото: Суспільне Вінниця
Серед пацієнтів — командир механізованої роти Валентин. Поранення воїн отримав у листопаді минулого року поблизу Опитного.
"Осколок зрізав пів руки. Кістку плечову, головку плечового суглоба і шкіру”, — розповів військовослужбовець ЗСУ.
При таких важких пораненнях, коли відсутні частина кістки, суглоба, м’язів, великої ділянки м’яких тканин — звичне протезування неможливе. І таких пацієнтів з минулого літа багато, пояснив Лазаренко.
Тож було прийнято рішення для протезування кістки використовувати титанові імпланти, виготовлені за допомогою 3D технологій.
"В такому випадку виконати стандартний підхід, такий як ендопротезування плечового суглоба — неможливо. Бо відсутній компонент плечового поясу. Використання титанових 3D імплантів не ноу-хау. Воно використовується і в онкохірургії й в щелепно-лицьовій. При вогнепальному поранені кісток – вперше", – розповів Лазаренко
Медики проводять оперативне втручання. Фото: Суспільне Вінниця
Складність полягає, в першу чергу, в тривалому процесі загоєння після вогнепального поранення. Операції з перенесення шкіри, м’язів. І лише після того починається процес виготовлення індивідуального титанового імплантату.
Спочатку хірург створює технічне завдання. Далі надсилає його інженерам-волонтерам із компанії Materialise. Ті створюють 3D-модель, а згодом — пластиковий макет. Після того як його перевірить лікар, чи відповідає він усім параметрам — друкується імплант із титану. За словами Лазаренка, він найкраще інсталюється у кістку.
Медик розглядає знімок бійця, якого прооперували з використанням 3D імпланту. Фото: Суспільне Вінниця
За словами Лазаренко, пацієнти надсилають йому повідомлення, в яких діляться своїми успіхами. Від звичних підйомів рук, плечей, до занять спортом. У випадку, коли рука просто висіла, то неабияке досягнення. Деякі пацієнти, навіть, повернулись до служби.
Процес виготовлення таких імплантів тривалий та копіткий, займає до трьох місяців. Оперують бійців безкоштовно. Кошти на 3D друк титанових імплантів шукають волонтери. У залежності від розміру коштувати такий може від 100 до 200 тисяч гривень.
Фото: Суспільне Вінниця
Три тижні тому такий встановили бійцю 59-ої бригади Юрію Стецю. Поранення боєць отримав в січні цього року. Перед встановленням титанового імпланту переніс 16 операцій.
"Рука бовталась, там кістки нема майже. Замість неї стоїть титановий імплант і повністю всю руку тримає", — розповів військовослужбовець ЗСУ.
медики оглядають бійця, якому встановили 3D імплант. Фото: Суспільне Вінниця
Всього у закладі провели 27 протезувань за допомогою титанових 3D імплантів.