Надбавки до пенсій у 2023-му та підвищення пенсій у 2024-му: усі останні нововведення

Надбавки до пенсій у 2023-му та підвищення пенсій у 2024-му: усі останні нововведення

Фото: Архів «КП»

Днями Пенсійний фонд України поновив статистику. Виявилося, що за дев’ять місяців нинішнього року кількість українських пенсіонерів скоротилася майже на 148 тис. і становить 10 539 968 осіб. Водночас середня пенсія зросла на 727,74 грн і на 1 жовтня 2023 року склала 5350,33 грн.

На які доплати та надбавки можуть розраховувати українські пенсіонери найближчим часом та що зміниться у 2024 році? Відповіді на ці питання – у матеріалі KP.UA.

Мінімальна та максимальна пенсія зростуть

Як ми вже писали раніше, розбираючи проєкт бюджету на 2024 рік, мінімальна пенсія наступного року зросте разом із зростанням прожиткового мінімуму для непрацездатних – із 2093 до 2361 грн.

Але зросте не лише мінімальна, а й максимальна пенсія, яка на сьогодні обмежена 10 прожитковими мінімумами для непрацездатних. Тобто, згідно з проєктом бюджету на наступний рік, максимальна пенсія збільшиться на 2680 грн — до 23 610 грн.

У зв’язку з цим, згідно з прогнозами уряду, середня пенсія в країні зросте з 5496 до 6000 тис. грн.

Зростання прожиткового мінімуму впливає на ще одну доплату, яку отримують люди зі страховим стажем вище за страхову норму. Згідно із законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», за кожен рік, який був відпрацьований понад необхідний стаж (для чоловіків це понад 35 років, для жінок – понад 30 років), нараховує виплата у розмірі 1% від прожиткового мінімуму для непрацездатних, що на сьогодні складає 20,93 грн. Але разом із зростанням цього соціального стандарту вартість кожного «зайвого» року зросте до 23,61 грн.

Також підвищиться мінімальна пенсія для 65-річних громадян із достатнім страховим стажем. Згідно із чинним законодавством, ця категорія пенсіонерів отримує не менше 40% від мінімальної зарплати. Оскільки у 2024 році заплановано двоетапне підвищення мінімальної зарплати, мінімальна пенсія цієї категорії пенсіонерів зросте спочатку з 2680 до 2840 грн, а потім до 3200 грн.

Індексація по бальній системі

У 2024 році індексацію пенсій буде проведено за новою бальною системою. В уряді вважають, що завдяки цьому вдасться вирівняти виплати, які одержують «нові» пенсіонери, з тими, що отримують громадяни, які давно вийшли на заслужений відпочинок.

Не секрет, що люди, які стали пенсіонерами давно, отримують значно менші виплати, ніж їхні молодші «колеги», які мають такий самий стаж роботи і виходили на пенсію з такої самої посади. Це відбувається через те, що в Україні при нарахуванні пенсії враховують зарплату пенсіонера та середню зарплату по країні в той час, коли людина виходила на пенсію.

Виправити ситуацію хочуть за допомогою нового механізму індексації пенсій. За кожний місяць роботи пенсіонеру нарахують бали. Якщо людина мала середню зарплату, їй буде нараховано 10 балів, якщо зарплата була вищою за середню — 11 балів, якщо нижча за середню — 9 балів. І ці бали враховуватимуться при індексації щороку.

Надбавки до пенсій

У жовтні деякі українські пенсіонери можуть розраховувати на додаткові виплати. Йдеться про тих, хто досяг певного віку або потребує догляду.

Зокрема, чинні залишаються доплати за віком для українців, яким виповнилося 70, 75 та 80 років. На сьогодні людям, яким виповнилося 70 років, передбачено щомісячну доплату до пенсії у розмірі 300 грн, громадянам 75-80 років – 456 грн, старше 80 років – 579 грн.

Крім того, право на отримання фінансової підтримки мають ті громадяни, які перебувають у спеціальних обставинах, таких як:

особи віком від 80 років, які потребують особливого догляду, громадяни, які потребують спеціальної допомоги кваліфікованих соціальних працівників, пенсіонери, які не мають працездатних близьких родичів і не мають достатнього фінансового забезпечення.

Також на надбавку до пенсії у 20%, про яку пишуть нечасто, можуть розраховувати пенсіонери, які постійно проживають у гірських регіонах України. Щоб збільшити розмір своєї пенсії, пенсіонеру потрібно звернутися до місцевого Центру надання адміністративних послуг та отримати спеціальне посвідчення, яке видається протягом 30 днів. Із цим посвідченням слід подати заяву до Пенсійного фонду України.

Підвищення виплати після виходу на пенсію

Чимало українських пенсіонерів продовжують працювати навіть після призначення пенсії. Цього року їм було здійснено перерахунок виплат.

Нагадаємо, якщо після призначення пенсії за віком чи інвалідністю людина більше двох років отримує вищу зарплату, ніж та, на підставі якої було нараховано пенсію, потрібно звертатися за перерахунком, який проводиться раз на два роки. Якщо заробіток пенсіонера продовжуватиме зростати, через два роки можна знову подати заяву про перерахунок.

Крім того, якщо людина вийшла на пенсію з неповним страховим стажем та продовжила працювати, вона має право на перерахунок пенсії з урахуванням нового страхового стажу кожні два роки.

Дострокові пенсії

На дострокову пенсію в Україні можуть претендувати такі категорії громадян:

учасники бойових дій; особи з інвалідністю внаслідок війни; члени сім’ї загиблих (померлих) захисників та захисниць України; багатодітні матері та матері дітей з інвалідністю з дитинства, тяжкохворих дітей; учасники ліквідації та постраждалі внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС; особи, звільнені з роботи через скорочення штату або стан здоров’я.

При цьому вийти на пенсію достроково можна лише у тому випадку, якщо до досягнення пенсійного віку залишилося не більше як півтора року.

Оформлення соціальної пенсії

Соціальна пенсія за віком – це фактично допомога тим, кому для отримання пенсії за віком не вистачає стажу. Розмір цієї виплати визначається як різниця між прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї з розрахунку на одну особу за попереднє півріччя.

Для того, щоб оформити виплату, потрібно звернутися до органів соціального захисту за місцем прописки чи проживання з такими документами:

документ, що засвідчує особу пенсіонера та його місце проживання; ІПН; декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї) за останні півроку, що передують місяцю звернення за призначенням допомоги; довідка про наявний страховий стаж (видається в Пенсійному фонді на запит пенсіонера).

Операція «ідентифікація»

Українські пенсіонери, які, рятуючись від війни, поїхали за кордон, мають пройти фізичну ідентифікацію до 31 грудня. В іншому випадку Пенсійний фонд України не нараховуватиме їм пенсію наступного року.

Таку ідентифікацію можна пройти особисто (через консульську посадову особу, яка засвідчить місце проживання за кордоном) чи онлайн (через «Дія. Підпис» на сайті Пенсійного фонду України).

До речі, українці, які отримують пенсію готівкою, можуть це робити і за кордоном – через Укрпошту. Для цього потрібно написати заяву на сайті «Укрпошти». Можна це зробити й у паперовому вигляді за зразком та надіслати поштою з позначкою на конверті «пенсія переказом». Після розгляду заяви пенсія надходитиме за адресою, зазначеною у заяві, у валюті країни, в якій знаходиться пенсіонер. Отримати її можна буде з документом, що засвідчує особу.

До речі

Чи враховуються бойові 100 тис. грн під час розрахунку пенсії

Як пишуть ЗМІ з посиланням на роз’яснення ТЦК, розмір пенсії за віком залежить від посадового окладу, звання та додаткових виплат, тобто премій та надбавок. Але річ у тому, що з винагород у розмірі 30 тис., 50 тис. та 100 тис. грн (так званих « бойових ») не сплачується єдиний соціальний внесок, тому при розрахунку пенсії вони не враховуватимуться.

Джерело

Новости Украины