За інформацією: Суспільне Чернівці.
Реставратор Віталій Москалюк. Фото: Ольга Галіцина / Суспільне Чернівці. Колаж: Суспільне Чернівці
На вулиці Степана Костишина (колишній Радищева) у Чернівцях відреставрували сторічні двері. Зробили це у межах міської програми співфінансування – загалом це вартувало 60 тисяч гривень. На дверях відновили оригінальні скляні вставки та повернули початковий колір. Цим займалася сім'я реставраторів Москалюків – у місті вони провели вже щонайменше 20 реставрацій. Суспільне Чернівці розповідає, як реставратори повернули автентичний вигляд дверей.
"Що під шарами фарби – повна загадка"
Дверям на вулиці Костишина сто років – у деяких місцях вони деформувалися, а окремі елементи замінили чи перемістили. Коли реставратори зняли з дверей фарбу, то знайшли старовинні декоративні елементи, які намагалися відновити.
Документи на двері не збереглися, тому реставратори відновили двері за аналогією з подібними дверима на вулиці, розповів у коментарі Суспільному реставратор Віталій Москалюк. Для цього вони звернулись у міське управління охорони архітектурної спадщини.
"Ці двері були забиті дошками, скла у них було дуже мало. Коли ми знімали двері, то не розуміли, що буде далі, тому що було дуже багато шарів фарби. Що під шарами фарби – це повна загадка. Коли починаєш відривати розумієш, що вони горіли, вибивалися та нищилися іншими методами", – розповідає Москалюк.
Реставратор Володимир Москалюк, який допомагав відновлювати двері. Фото: Суспільне Чернівці
На дверях відновили оригінальні скляні вставки, а також повернули їм автентичний колір. Двері були зроблені з дуби та хвої. Майстер каже, деревина залишилась в хорошому стані, водночас потрібно було попрацювати з металевими завісами, замками, а також ручкою до дверей.
"У цих дверях дуже міцні металеві завіси Вони допомагають їм, не дивлячись на вагу, закриватись плавно й не грюкати. Більше питань там, де втручаються люди: де вставлялися замки, де забивали та чому цвяхи чи гачки. Це найбільше нищить двері", – каже майстер.
Фото: Ольга Галіцина/Cуспільне Чернівці
Як працює програма співфінансування
Старовинні двері на вулиці Костишина відреставрували у межах міської програми співфінансування. За умовами програми, 70% робіт фінансують з міського бюджету, 30% – оплачують мешканці будинку.
Щоб взяти участь в програмі, потрібно подати колективне звернення жителів будинку до департаменту містобудівного комплексу.
У міській раді проведуть оцінку вартості реставрації. Опісля, якщо в бюджеті будуть на це гроші, сконтактують з мешканцями будинку.
Договір на реставрацію укладають після перерахування жителями 30% від вартості робіт.
Фото: Ольга Галіцина/Cуспільне Чернівці
Фото: Ольга Галіцина/Cуспільне Чернівці