Найманці, ІЛ-76, F-16 та рейди росіян у прикордоння Чернігівщини: інтерв’ю з Михайлом Жироховим

Навіщо ворог вербує непальців, африканців та інших іноземців на війну з Україною, чи готові F-16 для передачі ЗСУ, збиття ворожого літака і рейди ДРГ у прикордонні – про все це поговоримо з військовим експертом Михайлом Жироховим, – пише Час Чернігівський.

Журналіст Арсен Чепурний: Привіт, друзі! Продовжуємо говорити про ситуацію на фронтах російсько-української війни із військовим істориком Михайлом Жироховим. Давайте почнемо із збиття військово-транспортного літака Іл-76 Збройними силами України. Як можете це прокоментувати?

– Із травня 2023 року українські Сили оборони перейшли до тактики так званих ракетних засідок. Тобто на певній позиції висуваються комплекси, як правило, це «Patriot». І над територією РФ збиваються літаки. Ми пам’ятаємо, коли були збиті пострілами з Новгород-Сіверського району три гелікоптери і два літаки. У грудні 2023 року на Херсонщині було збити відразу три Су-24. А на початку цього року над Азовським морем був збитий літак радіолокаційний А-50у і літак радіотехнічної розвідки ІЛ-22М. І знищення військово-транспортного Іл-76 – це продовження цієї тактики.

Росіяни заявляють, що на його борту могли бути українські військовополонені – це, скоріш за все, дуже грамотна, пророблена психологічна кампанія, тобто ІПСО. Тому що багато хто знав, що того дня повинні були бути обмін. І планувався на території Білгородської області. Але є певні сумніви. Якщо дивитись на місце падіння літака, якщо дивитися на карті, то його курс був від кордону.

– Наступне питання: щодо великої кількості полонених іноземців у військах РФ. Здається, наші брали в полон африканців, непальців і так далі. Навіщо росіяни їх веробують і в яких підрозділах ці люди взагалі воюють?

– Із 2014 року російська армія використовує громадян інших держав в бойових діях на території України. Те, що зараз вони вербують до армії будь-яких громадян, будь-яких держав. Це означає, що особового складу їм не вистачає. У будь-якій війні, тим більше широкомасштабній, будь-який «штик», навіть якщо він не розуміє російської, буде для них корисний. Достатньо велика кількість громадян Таджикистану та Узбекистану, Казахстану – менше.  Вони знаходяться на нелегальному становищі в РФ. І коли йде чергова облава десь в Москві або Санкт-Петербурзі, то їх ставлять перед вибором: або ви йдете до армії, або ми вас депортуємо і більше до Росії ніколи ви не потрапите. І люди під тим тиском підписують короткострокові контракти. Крім того, є інформація, що воюють громадяни Білорусі.

– Рейди російських ДРГ на Чернігівщині і не тільки продовжуються. Навіщо ці диверсанти сюди взагалі заходять?

– Починаючи з квітня 2022 року, відразу після того, як росіян вибили з території Чернігівської області, йде прикордонна війна. І це не тільки обстріли, удари безпілотниками, артилерії, але й робота розвідувальних диверсійних груп. Перш за все, росіянам потрібна актуальна розвідувальна інформація. Адже СБУ останнім часом працює досить ефективно, і агентурна мережа, яка була сформована росіянами ще до вторгнення, зараз знищена.

На каналі Володимира Золкіна є інтерв’ю з вчителем Семенівки, який працював на росіян, не самостійно, а була ціла мережа.

Крім того, є інформація про мешканців прикордонних сіл, яких СБУ викривала саме на передавання розвідувальної інформації російській стороні. Щодо розвідки, то безпілотники не завжди вирішують ці питання. Адже маскування, особливо в лісі, вкрай ефективне. І безпілотник, навіть «Орлана», не зробить того, що зробить підготовлений спецпризначенець, який бачить це своїми очима. Це перше.

Друге – це тримання кордону в такому стані. Адже для прикриття кордону, крім прикордонників, армійське командування вимушено відтягувати певні підрозділи. І це не тільки територіальна оборона. Ці підрозділи, які би могли зараз підсилити фронт на Сході або на Запорізькому напрямку. А ми вимушені їх тримати саме в Сумській, Житомирській чи Чернігівській області. І для того, щоб це було актуальним, росіяни час від часу роблять такі вилази. Вони, на жаль, бувають доволі ефективними.

Нещодавно давно була інформація, що загинули декілька прикордонників і декілька бійців ЗСУ. Є інформація про розстріли цивільних. Приміром, чоловік вирішив скоротити шлях і поїхав за 5 кілометрів від кордону, натрапив на російську диверсійну групу, яка або поверталась, або заходила на територію. І звісно, людину розстріляли.

Із кожної такої «вилазки» ДРГ наші військові роблять висновки, вони підсилюють оборону. Працює обласна програма по переселенню від кордону місцевого населення, це теж працює на прикриття кордону і в цілому на прикриття Чернігова від можливих атак росіян. І навіть якщо росіяни й думають про операцію, то вони не можуть спланувати, адже не знають, де знаходяться підрозділи, фортифікація. Тому антидиверсійна діяльність буде продовжуватись і, думаю, стане з часом ще більш ефективною.

– Була інформація недавно від кількох військових експертів про те, що F-16 для України і пілоти вже готові. Власне, питання в тому, чи готова у нас інфраструктура?

– Повторюсь, що передача будь-якого літака сучасного – це не тільки можливість його використати, а й підготувати до вильоту, зберегти. Тому що російські удари йдуть по всій території України. І тому це дуже важливо і для американців, і для будь-яких західних союзників, щоб не було репутаційних втрат, коли, наприклад, F-16 буде збито або знищено на землі.

Тому військові мають бути впевнені, що ці літаки знаходяться в повній безпеці на землі, ну, принаймні на землі, що є наземна інфраструктура. І це перше, що питають західні союзники. І вони мають повне право, а ці проблеми не вирішуються за тиждень-два, є ще підготовка наземного персоналу. Про повітря – росіяни мають далекобійні ракети, мають А-50, вони мають достатньо потужну техніку. І це вже буде залежати від того, як наші військові льотчики будуть воювати.

Люди, які мають базову технічну освіту, їм по 55 -60. Вони в повній мірі не можуть бути перенавчені за два-три місяці. А якщо починати готувати людину з нуля, то потрібен повний курс. А повний курс – це 2,5 роки. Також американці всю свою технічну документацію не перекладають на іншу мову. Тобто є англійська, і навіть якщо ці літаки і техніка приходить до Польщі, до України, до будь-якої країни, то вона йде тільки з пакетом документації на англійській мові.

– Яка ситуація зараз на фронті безпосередньо? Що там відбувається?

– Ситуація дуже-дуже важка. На деяких напрямках тримається тільки за рахунок героїзму військових. Але вже є і певні маркери того, що росіяни «видихаються». В тому сенсі, що зараз очевидно, що вони починають перекидати підрозділ із одної ділянки на іншу. Це означає, що в них вже не так багато резервів. На певних ділянках вони повністю припинили наступ, припинили бойові дії. І звідти підрозділи перекидаються на Авдіївку, перекидаються на Бахмут, під Куп’янськ, де вони хочуть створити певну перевагу в особовому складі й за рахунок цього зробити прорив,  не стратегічний, але хоча б на рівні тактичному. Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Источник

Новости Украины