За інформацією: Суспільне Чернівці.
Народний депутат Валерій Божик. Facebook/Валерій Божик
Народний депутат з Чернівецької області Валерій Божик представляє 204-й округ з центром в Хотині. До округу входять громади колишніх Сокирянського, Кельменецького, Хотинського та частини Заставнівського районів. У деяких громадах цьогоріч відбувались переходи з УПЦ до ПЦУ, подекуди з конфліктами.
Суспільне Чернівці в межах міжрегіонального проєкту "Обранці" запитало Божика, що він думає про релігійні переходи на окрузі та як голосував за заборону церков, повʼязаних з РФ.
Про законопроєкт та ставлення до переходів
Торік у Верховній Раді голосували за законопроєкт про заборону релігійних організацій, які пов'язані з Росією. І на першому і на другому читанні Божик був відсутній, тому не брав участь у голосуванні. Водночас він розповів, що вважає, що в Україні має бути церква, яка не повʼязана з країною-агресором.
"Якщо брати державницьку позицію, то має бути українська церква. Без втручання жорсткого держави, але це, на мій погляд, свого роду екзамен суспільства на зрілість", — каже Божик.
Щодо релігійних переходів на окрузі — Божик розповів, що стежить за ними.
"Мені прикро, що так відбувається, коли в нас в деяких селах родичі між собою ворогують на релігійному підґрунті. Так не мало би бути, але є. І тут уже справа громади, в першу чергу, як вона вирішує це питання, як організовує. Це не лише в нас в області, а й в інших областях відбувається", — каже нардеп.
За словами Божика, він як депутат не має повноважень, аби втручатись у ці процеси. У разі, якщо конфлікт виливається в порушення закону, має бути реакція правоохоронців.
Якими цьогоріч були переходи на окрузі
У лютому на Центральній площі Заставни понад 390 людей проголосували за те, щоб храм УПЦ перейшов до ПЦУ. Частина людей, які брали участь у зборах, були парафіянами ПЦУ. У місті було два храми – УПЦ та ПЦУ.
Участь у цьому голосуванні взяла місцева жителька Тетяна Колісник. Каже, що прочитала про збори в оголошенні у соцмережах й вирішила прийти.
"На третій рік повномасштабної війни рупора Кремля нам не потрібно. Я проти радикальних дій чи захоплень, але вважаю, що люди повинні прозрівати й розуміти, що треба ухвалювати якісь рішення, а не розповідати, що вони – не російські", – каже Тетяна.
Через те, що збори ініціювали парафіяни ПЦУ, віряни УПЦ вважали їх незаконними. Казали, що храм, в якому десятиліттями проводять богослужіння, будували силами своїх парафіян. Згодом зібрали підписи понад 450 вірян, які підтримали канонічну єдність з УПЦ. Також звернулися до поліції, бо вважають нелегітимними збори.
Раніше ми розповідали у відео, як відбувалися збори за перехід до ПЦУ у Заставні:
У березні у Хотині голосували за перехід до ПЦУ одразу двох храмів. Перехід підтримали 490 людей.
Водночас, на Facebook-сторінці релігійної громади Свято-Покровського храму йдеться, що в той же день 1300 людей проголосували за те, щоб залишатися в УПЦ.
Читати ще
Читати ще
У місті Хотин на Буковині відбулися збори за перехід двох храмів з УПЦ до ПЦУ
Також голосували за перехід двох храмів у Кельменцях. Перехід підтримали 470 людей.
Водночас настоятель одного з храмів Олег Лєкар розповідав, що не підтримує перехід та планує оскаржувати таке рішення.
"У 2023 році я збирав парафіяльні збори, про які оголосив заздалегідь — за тиждень. Тоді 274 людини підписалися, що хочуть залишитися в УПЦ. Я зареєстрував ці документи у єпархії, надсилав листи у адміністрацію. Однак мені відповіли, що держава відділена від церкви і вони наші питання не будуть вирішувати", — казав Лєкар.
Читати ще
Читати ще
У селищі Кельменці на Буковині відбулися збори за перехід з УПЦ до ПЦУ
Повне інтервʼю з народним депутатом Валерієм Божиком про роботу в Раді та на окрузі — дивіться за посиланням:
Читати ще
Читати ще
Голосував за підвищення податків та заборону церков, повʼязаних з РФ — чим займається депутат Максим Заремський у Раді
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]