«Наше коріння саме з цієї землі»: лемківська історія політиків і військових Олега та Степана Барни

За інформацією: Суспільне Тернопіль.

Степан та Олег Барни. Фото: Fb/Степан Барна

Олег та Степан Барна політики та військовослужбовці з Тернопільщини із лемківським корінням. Обидвоє були депутатами Верховної ради України, Степан Барна очолював Тернопільську обласну державну адміністрацію. Олег Барна був учасником АТО. Із початком повномасштабного вторгнення брати пішли захищати Україну. 17 квітня 2023 року Олег Барна під час виконання бойового завдання загинув на Донеччині. Степан Барна несе службу в 10-й гірсько-штурмовій бригаді "Едельвейс". Він розповів Суспільному про лемківське коріння родини Барн.

Відповідно до Постанови Верховної ради України від 08.11.2018 № 2608-VІІІ щороку в другу неділю вересня відзначається День пам’яті українців — жертв примусового виселення з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944 – 1951 роках. У 2024 році виповнюється 80 років від початку депортації автохтонних мешканців цих регіонів. Суспільне Тернопіль готує низку матеріалів про тих, хто має лемківське коріння і захищає Україну від російських окупантів. Брати Барни герої цього спецпроєкту.

Степан Барна про своє лемківське коріння

"Мій батько Барна Степан Михайлович родом із села Завадка Риманівська, це повіт Кросно. Моя родина була депортована з території сучасної Польщі в 1945 році. Переїхали на територію Тернопільщини в село Товсте, а з Товстого вже переселилися в село Нагірянка, що в Чортківському районі. До певного періоду лемківство для нас було такою певною загадкою. В дитинстві ми не розуміли, яке наше коріння, особливо в період Радянського союзу. До нас приїжджали гості з Польщі, нам казали, що це наша родина, але для мене було незрозуміло, яким чином родичі чи наші сусіди живуть в Польщі. З часом ми почали усвідомлювати, що це Лемківщина, що Лемківщина — це етнічна українська земля і наше коріння саме з цієї землі. Все більше усвідомлення приходило з початком 90-х років, на етапі відродження українства, на етапі проведення фестивалів "Лемківської ватри" в Ждині на території Польщі і, відповідно, Лемківщини, де ми мали можливість побувати. В першу чергу моя родина, мій брат Олег, а потім вже я мав можливість потрапити безпосередньо на Лемківщину. Це мене дуже перейняло, навіть всі курсові роботи мої та дипломна робота були присвячені лемківській тематиці".

Степан Барна. Fb/Cтепан Барна

Лемківщина Олега Барни

"Лемківщина завжди боліла моєму братові, він регулярно піднімав тему відродження лемківської культури, тісно спілкувався з лемками, відвідував фестивалі, осередки лемківської культури на території Тернопільщини. Пізніше почали будувати музей лемківської культури в Монастириськах. Тобто конкретними справами займалися. Головне — завершення цих справ. На жаль після того, як пішов з посади, а Олег перестав бути депутатом Верховної ради, то фактично все зупинилося, в тому числі й будівництво музею лемківської культури. Тут мав би бути один з центрів життя, культурного життя Лемківщини в Україні".

Закладеня каменю під музейний комплекс, Тернопільщина, Монастириська, 2019 рік Іванна Склярова, Віра Дудар

Закладення каменю під музейний комплекс, Тернопільщина, Монастириська, 2019 рік Іванна Склярова, Віра Дудар

Закладення каменю під музейний комплекс, Тернопільщина, Монастириська, 2019 рік Іванна Склярова, Віра Дудар

Закладення каменю під музейний комплекс, Тернопільщина, Монастириська, 2019 рік Іванна Склярова, Віра Дудар

Степан Барна про твердий характер лемків

"Олег — це типовий чоловік твердого характеру. Напевно, це всі відчули, всі знають і всі мали можливість оцінити. Щодо мене можливо інша думка, я більш компромісний. Це певно коріння мами, яка з Хмельниччини родом, з Подолян".

Степан та Олег Барни, лютий, 2022 рік. Fb/Cтепан БарнаПро фестиваль "Дзвони Лемківщини"

"Я постійно відвідував фестиваль "Дзвони Лемківщини". Більше того, навіть якось у мене була така ситуація, що мав стажування у США, але відпросився на два дні швидше, аби лише потрапити на фестиваль "Дзвони Лемківщини" в Монастириськах. Тобто для мене фестиваль — це було таке родинне свято, з яким пов'язувалися хороші емоції, спогади, зустрічі. Можливо, воно тепер не буде таким чуттєвим, як це було раніше бо, на жаль, і брат загинув на війні, і помер пан Олександр Венгринович, з яким в мене асоціювався якраз оцей лемківський дух на Тернопіллі і в Україні. Ми втрачаємо людей і дуже шкода, що якраз оця самобутність втрачається. Дуже важливо сьогодні якраз об'єднати зусилля влади, товариства "Лемківщина" для того, щоб максимально зберегти це надбання і завершити будівництво музею. Це дуже важливо. Я маю надію, що тільки завершиться війна, ми продовжимо цю справу і доведемо її до кінця".

"Ватра нескорених"

Як повідомила Суспільному директорка музейного комплексу "Лемківське село" Віра Дудар, що в Монастириськах на Тернопільщині, 17 серпня 2024 року після кількарічної перерви відбудеться традиційний фестиваль лемківської культури "Двони Лемківщини", де запалять "Ватру нескорених".

"Цього року лемки знову зберуться докупи, аби запалити "Ватру нескорених". Це буде не стільки фестиваль, як захід, присвячений 80 роковинам з часу примусового виселення з Лемківщини. Те, що лемки є, — факт доконаний, але вони зберуться разом, щоб вкотре засвідчити, що ні переселення, ні складнощі, ні війни не зламали і не скорили лемків", — розповіла Віра Дудар.

Нагадаємо, в 2021 році Суспільне зняло спецпроєкт про лемківську культуру "Дзвони лемківщини".

Лемківське коріння має і музикант та парамедик Мишко Адамчак з позивним "Лемко". Він доброволець батальйону "Госпітальєри". Нещодавно він започаткував проєкт лемківських казок "Оповім ти дашто".

Новости Украины