«Не можна було на вулицю вийти. Страшно було»: як родина виїхала з села на Чернігівщині, що за 10 кілометрів з Росією

За інформацією: Суспільне Чернігів.

Переселенка Наталія Самордак. Суспільне Чернігів

У Наталії з чоловіком троє доньок та один син. Вона розповідає, цей будинок менший за їхній, тому одну спальну кімнату довелось розділити шафою.

"У нас було чотири кімнати, тому у дівчат була своя окрема кімната, а Кирюші окрема".

Кімната в новому будинку родини. Суспільне Чернігів

У Мощенці Наталія з чоловіком проживала з 2012 року. Після початку повномасштабного вторгнення прийняли рішення залишатися. Але в березні цього року вирішили евакуюватися. Жінка каже: обстріли з дронів та артилерії стали щоденними.

"Мені це дуже важко, залишити свої домівки, будинки, стільки років там. Нестерпно було там жити, в основному для маленької. Вона боялася. Не можна було на вулицю виходити, у двір. Страшно було. Багато часу у погребі проводили".

Донька Вікторія пригадує, коли почалось повномасштабне вторгнення, вона готувалась до випускних іспитів в школі.

"У нас вимикали світло, не було зв'язку. Тобто готуватися до НМТ було дуже важко. Але я склала тест. І пройшла по квоті, як дитина з прикордонної території. Я пройшла на бюджет і зараз навчаюсь в «Чернігівській політехніці» на другому курсі".

Донька Вікторія. Суспільне Чернігів

Кирило та Ірина навчаються в Городнянському ліцеї, а найменша донька Анастасія перевелась до Смичинського ліцею.

"Тут дітки ходять до школи, Настуні дуже подобається. В неї повний клас, правда одні хлопчики. Але з дівчатками вона товаришує з інших класів. Їй подобається ходити до школи, там у нас не було можливості такої ходити. Ми могли тільки консультуватися з учителями, приносити уроки", — каже Наталія.

Доньки Наталії Самордак. Наталія Самордак

Наразі Наталії потрібна допомога — вивезти решту меблів з будинку у Мощенці, а також дрова та зернові, щоб годувати худобу.

"В нас свої курки нанесли яйця, ми поклали їх інкубатор. Ще качки сидять на яйцях і курка. Так що у нас курчата у цьому році трохи будуть".

Господарство родини. Суспільне Чернігів

З перевезенням обіцяють допомогти у міській раді. Секретарка Світлана Більська каже, для цього вони залучають місцевий відділ поліції та комунальний транспорт.

"Як тільки вона попросить, допоможемо перевезти, це все нажите там, що необхідно для господарства, обов'язково. Вони звернуться до нас чи до старости, допомога буде надана".

Секретарка Світлана Більська. Суспільне Чернігів

За її словами, наразі також триває процес оформлення будинку для родини Самордак. Згідно з програмою, будинки купує громада і вони є комунальною власністю. Люди ж проживають у них за договором оренди. Починаючи з 2023 року, громада придбала вже 11 таких будинків.

"У пріоритеті у нас сім'ї з дітьми. Це є наразі нагальним і ми навіть просимо людей, щоб вони все-таки виїхали з дітьми в безпечне місце. Або ж на територію громади".

Загалом в Городнянській громаді, яка межує одразу і з Росією, і Білоруссю, повністю виїхали села Сеньківка та Гасичівка. Берилівку покинула половина жителів, а в Мощенці залишається понад 135 жилих дворів.

Новости Украины