Акція в Києві на підтримку військовополонених, 12 травня 2024 року. Нікіта Галка/Суспільне
Сьогодні, 12 травня, у Києві на чергову акцію "Третя весна у полоні. Не мовчи — полон вбиває!" вийшли родичі військовополонених. Люди з плакатами на підтримку рідних і близьких, яких утримує Росія, зібралися в Оболонському районі столиці.
Про це з місця події передає кореспондент Суспільного.
Родичі, близькі та друзі військовослужбовців, які потрапили в російський полон, зібралися, щоб вкотре привернути увагу суспільства і міжнародної спільноти до проблеми обміну полоненими. Наразі кілька сотень людей прийшли на Оболонську набережну.
Одна з учасниць акції Олена розповідає, що вона переселенка із Донецької області, зараз живе у Києві. Її брат та батько — військовослужбовці. Серед рідних в полоні наразі нікого немає, але є їхні побратими. Каже, що намагається частіше ходити на такі акції.
"Треба нагадувати. Люди, не знаю, спеціально, не спеціально, але вони просто починають забувати, відсторонюватися. Можливо, там хтось каже, що втомлюється, але ми маємо підтримувати, ми маємо продовжувати боротися. Якщо ми не безпосередньо на передку, ми не зі зброєю, то ми маємо робити щось в тилу", — каже Олена.
Акція в Києві на підтримку військовополонених, 12 травня 2024 року. Нікіта Галка/Суспільне
Інша учасниця акції Ана, каже, що почала ходити на такі події останнім часом. На її думку, ці заходи мають привернути увагу світу, різних міжнародних організацій.
"Я думаю, що більше до міжнародних спільнот, які можуть повпливати на те, щоб їх повернули додому. Європейських, американських. Я думаю, що ці акції доходять до них, сподіваюся. І вони можуть мати якийсь вплив на російську владу", — каже Анна.
Акція в Києві на підтримку військовополонених, 12 травня 2024 року. Нікіта Галка/Суспільне. Нікіта Галка/Суспільне
Сестра військовополеного захисника Маріуполя Марія Баркова, розказала, що її брат потрапив в полон 4 квітня 2022 року.
"Так, я виходжу заради нього і заради всього 501 батальйону, тому що, на жаль, за останні 16 місяців нам повернули чотири закатованих тіла, а лише одного живого і того в дуже поганому стані хлопця. Тому нам це болить, бо 501 батальйон — це наша сім'я", — каже Марія.
За її словами, виходом на акцію, люди звертаються до влади. Також вони намагаються нагадувати усім, що Маріуполь — це не тільки "Азосталь", а це "Азовмаш", це не тільки підрозділ "Азов", це і Нацгвардія, і прикордонники, і морська піхота тощо.
Акція в Києві на підтримку військовополонених, 12 травня 2024 року. Нікіта Галка/Суспільне
У Києві та інших містах України акції на підтримку військовополонених відбуваються щотижня.
Що відомо про українців, які перебувають у російському полоні
8 лютого 2024 року Україна провела 51-й обмін військовополоненими — повернула з російського полону 100 людей. Серед врятованих військовослужбовців були 49 воїнів Національної гвардії України, 25 прикордонників, 26 військовослужбовців ЗСУ, зокрема 11 тероборонців. Попередній обмін полоненими відбувся 31 січня. Тоді додому повернулися 180 рядових і сержантів, а також 27 українських офіцерів.
3 січня за посередництва Об'єднаних Арабських Еміратів Україна повернула з російського полону 230 військових та цивільних. Це був найбільший за час повномасштабного вторгнення обмін.
Наприкінці листопада минулого року з'явилось повідомлення від Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, що РФ призупинила обміни військовополоненими. Так Кремль хоче вплинути на українців й створити враження, ніби українська влада не працює над цим питанням.
Президент Володимир Зеленський на початку грудня заявив, що обміни полоненими з Росією тривають. Часто вони відбуваються не публічно, а іноді безпосередньо на полі бою.
За даними Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, у російському полоні станом на 17 листопада 2023 року перебували 4 тисячі 337 українців. З них — 3 тисячі 574 військових та 763 цивільних. Йдеться про тих, кого вдалось встановити.
У липні 2023 року уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомляв, що у російському полоні перебувають понад 25 тисяч цивільних заручників, Україні на той час вдалося повернути 144 людини.
Топ дня
Вибух у Броварах: чоловіку, який кинув гранату у поліцейського повідомили про підозру 12 травня, 11:49
У Києві ТЦК надіслало повістку чоловіку, який втратив обидві ноги на війні 12 травня, 11:03
Кров для українських військових: на Київщині проведуть День донора 12 травня, 10:25
На Київщині легковик в’їхав у вантажівку: загинула дитина 11 травня, 20:17
На столичному Подолі ліквідували аварію на водогоні Оновлено 11 травня, 15:51
Вибір редакції
У Києво-Печерській Лаврі оцифрували Церкву Спаса на Берестові з давньоруськими фресками
Акцент на лікуванні контузій і психотравм: київський реабілітаційний центр «Лісова поляна» співпрацюватиме з МОЗ
«Зберегти й розвиватися в умовах війни»: у Києві відзначають розвиток культурної сфери
У Києві хочуть знести садибу Зеленських
У Києві з приходом тепла активізувалися кліщі: як вберегти домашніх тварин від укусів — поради ветеринарів