Не виходити на вулицю, по можливості спуститись у радіаційне укриття: що робити жителям Херсонщини у разі вибуху на ЗАЕС

За інформацією: Суспільне Херсон.

Вигляд на сховище відпрацьованого ядерного палива на підконтрольній Росії Запорізькій АЕС на півдні України 29 березня 2023 року. Фото: ANDREY BORODULIN/AFP via Getty Images

У разі підриву російськими військовими Запорізької АЕС, по сім громад на правому і лівому березі Херсонщини територіально потрапляють у 100-кілометрову зону та за небезпекою поділяються на три зони. Про це розповів голова ОВА Олександр Прокудін. Чи є в області спеціальні укриття та що робити жителям в разі радіаційного ураження, дізнавалися кореспонденти Суспільного.

Херсонець Володимир ніколи не відвідував укриття, а про наявність протирадіаційних — взагалі не знає. На його думку, радіаційна хмара навряд чи дійде до Херсона.

"Якщо навіть Запорізьку підірвуть, то радіація сюди не дійде. У випадку радіації треба чекати. Наковтався, значить помреш. Не наковтався, значить пощастило", говорить херсонець.

Херсон. Ліжка та лавки в приміщенні укриття, 6 липня 2023 року Фото: Суспільне Херсон

Брати Сергій та Олександр Сердюки вже визначилися, як будуть діяти у разі підриву російськими військовими ЗАЕС.

"Доведеться сидіти всередині, тому що не можна виходити на вулицю, не можна ні дихати. Все заклеїти треба. Якщо встигнемо, таблетки прийняти. Фільтрація води завчасно, продукти в герметичні судочки", говорить Олександр.

Херсон. Фільтри в радіаційному укритті, 6 липня 2023 року Фото: Суспільне Херсон

Працівник муніципальної варти Сергій Душляк показує одне із протирадіаційних укриттів Херсона. Воно розраховане на двадцять людей. В залежності від кількості провізії, тут вони можуть перебувати до місяця.

"Фільтри стоять для доочистки повітря, є ручна подача повітря і автоматична. Так саме вручну і автоматично можна відбирати повітря. Тут є туалет, місткості з водою, бойлер, щоб помитися", розповів Сергій.

Херсон. Металеві двері, які зачиняють радіаційне укриття, 6 липня 2023 року Фото: Суспільне Херсон

За даними департаменту з питань цивільного захисту та оборонної роботи на території Херсонської області є 429 протирадіаційних укриттів, 97 з них на деокупованій території. Зокрема, в Бериславському районі 71 укриття, придатні до використання – 37, у Херсонському районі 25, придатних – 14.

"Сьогодні сім громад правого берега і сім громад лівого, які попадають в 100-кілометрову зону, поділяються по небезпеці на три зони. Це 30 км, 50 і 100. В 30 км у нас підпадають два населені пункти лівого берега, це Верхньорогачицька громада, в 30-км зону – 23 населених пункти, де проживають близько 3000 людей. І 100-км зону – це 138 населених пунктів, це 26 тисяч людей правобережжя", повідомив голова Херсонської ОВА Олександр Прокудін.

За словами начальника Херсонської МВА Романа Мрочка, на території міста визначені 18 локацій, де буде здійснюватися евакуація громадян.

"При їхньому бажанні там розгорнуті додаткові гуманітарні центри. Можна буде евакуюватися крім 18 точок, будуть збирати їх автобусами, де будуть медичні працівники, усі будуть забезпечені продуктами", говорить начальник МВА.

У разі радіаційного забруднення люди повинні обмежити своє перебування на вулиці, говорить завідувач відділення анестезіології та інтенсивної терапії херсонської лікарні імені Тропіних Андрій Сис.

"Люди повинні обмежити пересування місцевістю, знаходитися в герметично закритих укриттях, якщо можливо, або не виходити зі своїх домівок, з квартир, з будинків. Щільно закрити двері. На вулицю виходити лише в захисному одязі. Після повернення в домівку, цей одяг треба з себе зняти. Тому що радіація накопичується, радіоактивний пил осідає на одязі і може потім створювати радіаційний фон, який небезпечний для здоров'я і життя", розповів лікар.

За його словами, алгоритм дій під час радіаційного ураження може бути різним, в залежності від того, з якою швидкістю і в який бік рухається радіаційна хмара. Тому у разі підриву Запорізької АЕС потрібно слідкувати за офіційними повідомленнями від представників влади.

Новости Украины