Невирішені проблеми, з якими Чернівецька область заходить у 2025 рік

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Ілюстрація. Суспільне Чернівці

Відсутність школи у розбудованому кварталі чи бізнес без договору оренди землі. Це лише дві проблеми з десятка, які не вирішились у 2024 році. Суспільне Чернівці розбирає, які труднощі залишаються в житті міста та області. На якому етапі вирішення вони — читайте у матеріалі.

Школа на Текстильників

На провулку Текстильників, 1 за генпланом міста мали збудувати школу. Через розбудову кварталу не вистачає місць для навчання дітей у школах поблизу. Наприклад, у ліцеї №19 учні навчаються в коридорах — там з перегородок облаштували клас.

Учні в ліцеї №19, де зайняли частину коридору і зробили перегородки, щоб облаштувати клас. Суспільне Чернівці

Школу на Текстильників не можуть збудувати через проблеми з ділянкою. Половина її площі — у власності міста. А ще частина ділянки, а також адмінбудівля та гаражі на ній — у власності облради.

Зараз проблема полягає в тому, що майно облради орендують три приватні орендарі. Розірвати договори з ними не можна, бо термін оренди не закінчився. Про це у коментарі Суспільному сказав голова облради Олексій Бойко.

На фото ділянка, яку депутати просять передати у власність громади, для будівництва школи. Суспільне Чернівці

За словами Бойка, облрада через суд намагається достроково розірвати договори оренди. По частині справ вже є виконавчі листи, які зобовʼязують звільнити території. Опісля в облраді будуть думати, як передати ділянку, аби не порушити закони.

"Поки не розірвемо договори, ні про яку передачу [майна у власність міста] не йдеться. Тому що від того, що земля передасться з однієї громади в іншу, питання ж не зніметься, бо там є орендар", — сказав Бойко.

Підприємець не сплачує за оренду

ФОП Василь Чоботар, пекарня якого працює на території обласної психлікарні, не сплачує за оренду землі. Загалом він працює на цій території понад 20 років.

Пекарня на території психлікарні. Суспільне Чернівці

У 2021 році він звертався з заявою до облради: просив надати в оренду земельну ділянку. Тоді йому відповіли, що "не вбачається можливим позитивно вирішити порушене у його зверненні питання".

Чоботар оскаржував це у суді, й суд зобовʼязав винести це питання на розгляд облради. У проєкті рішення йшлося "відмовити ФОП Чоботарю Василю Івановичу у наданні в оренду земельної ділянки".

Пекарня на території психлікарні. Суспільне Чернівці

Згідно з рішенням суду, на території психлікарні є будівля мініпекарні, на яку Чоботар має право власності. У цьому ж рішенні йшлося, що облрада оскаржує це право власності на будівлю, бо "обʼєкти будівництва самочинно збудовані і їх існування не породжує жодного права для позивача, а лише обов`язок їх знесення".

Пекарня на території психлікарні. Суспільне Чернівці

У коментарі Суспільному у жовтні Чоботар сказав, що готовий платити приблизно по 60 тисяч гривень за оренду ділянки. На річній пресконференції у грудні Суспільне запитало голову облради Бойка, чому ФОП користується землею, а договір не укладають й ФОП не сплачує гроші.

Олексій Бойко. Джерело: facebook/Чернівецька обласна рада

"Я не готовий брати гроші за приміщення, яке побудоване незаконно. Бо ми фактично підтверджуємо його законність перебування там, розумієте? Він може компенсовувати нам затрати, які ми понесли або недоотримували. І то за погодженням з директором лікарні. Якщо ФОП готовий 60 тисяч за місяць, то ми зараз подивимось, хай внесе нам на спецрахунок 720 тисяч тай все. Це добре, що він сказав [про готовність платити], ми зараз цим займемося", — сказав Бойко.

Закупівля 50 нових тролейбусів

У травні 2023 року депутати міськради проголосували за купівлю нових 50 тролейбусів за кредитні гроші. У тролейбусному управлінні провели тендер, але через скарги від одного з учасниківкомпанії "Завод ЕлектронМаш" затримали оголошення переможця.

У листопаді розпочали підготовку контракту. Напередодні міський голова Роман Клічук сказав, що через ріст цін зможуть закупити менше транспорту.

У відповіді ЧТУ на запит Суспільного йдеться, що згідно з тендером планують купити:

  • 35 тролейбусів односекційних 12-метрових з низькою підлогою та автономним ходом до 1 кілометра,

12-метровий низькопідлоговий тролейбус . NE:Urban

  • 5 тролейбусів моделі Т2240 з низькою підлогою та автономним ходом до 1 кілометра.

Скільки точно тролейбусів вдасться закупити, яка їх ціна та коли поставлять — у ЧТУ зможуть сказати, коли проведуть передконтрактні переговори з переможцем.

Згідно з вимогами, термін поставки складає 20 місяців.

Санаторій "Брусниця"

Заклад перестав працювати у 2021 році. Тоді у нього забрали ліцензію на користування надрами. У березні 2024 року облрада повідомила, що відновлення роботи санаторію – у фокусі уваги.

Поки санаторій не запрацював. Причина — неналежний стан приміщень, які не відповідають вимогам державних будівельних норм, зокрема, комунікаційні мережі. Про це повідомили в облраді у відповідь на запит Суспільного.

Санаторій «Брусниця». facebook / Чернівецька обласна рада

Зараз готовий передпроєктний варіант щодо забудови нового реабілітаційно-бальнеологічного комплексу. Його розробили з ветеранськими організаціями на благодійних засадах. Але проєктно-кошторисну документацію не виготовляли через брак грошей. Аби їх знайти, звертались до ОВА, державних та міжнародних установ.

Санаторій «Брусниця». facebook / Чернівецька обласна рада

19 грудня на сесії обласної ради змінили комунальний санаторій "Брусниця" перейменували на обласний реабілітаційно-бальнеологічний комплекс для військових, ветеранів, членів їхніх родин та постраждалих внаслідок воєнних дій.

У коментарі Суспільному голова облради Олексій Бойко сказав, що так планують підвищити ймовірність залучення інвесторів та фінансування за державними програмами на розвиток закладу.

Читати ще

Читати ще

Майже 5 років як оголосили підозру: скільки ще можуть розглядати справу Мунтяна щодо ймовірного хабаря за «Брусницю»

Модульні вбиральні

Торік у міськраді Чернівців анонсували, що на закупівлю модульних вбиралень передбачили чотири мільйони гривень.

Допис про модульні вбиральні. Telegram / Чернівецька міська рада

Вперше тендер на модульну вбиральню оголосили цьогоріч у червні. Планували її поставити у парку імені Юрія Федьковича. Там раніше був громадський туалет, але його демонтували через аварійність. У вбиральні за 1,5 мільйона гривень мали бути кабіна для чоловіків та жінок й ще одна кабіна для людей з інвалідністю та батьків з немовлятами.

У липні договір уклали з компанією "Сервіс Столиця Інновейшн". Вона мала встановити модульну вбиральню до 10 вересня. Але не зробила цього, бо російська армія обстрілами пошкодила потужності постачальника. Він вказав, що надасть вбиральню, як відновить виробництво — у І кварталі 2025 року.

"Це задовгі терміни. Встановлення вбиральні плануємо розпочати до кінця року", – казала у коментарі Суспільному заступниця директора департаменту транспорту Аліна Парпауц.

Договір розірвали за згодою сторін. Оголосили новий тендер з терміном поставки до кінця 2024 року. Договір уклали з іншою фірмою"Завод Металевих Конструкцій ЮА". Але і вона не змогла встановити вбиральні: вказала, що мобілізували працівників виробництва.

Тоді і цей договір розірвали й оголосили новий тендер. Проте торги не відбулись — не було пропозицій. Після того оголошували ще два тендери, але і там не було пропозицій.

Громадський простір з вбиральнею позаду колишнього кінотеатру Чернівці

У жовтні 2022 року у Telegram Чернівецької міської ради анонсували, що позаду кінотеатру "Чернівці" планують облаштувати громадську вбиральню та громадський простір.

Допис про вбиральню Чернівецької міської ради в Telegram. Telegram / Чернівецька міська рада

У 2024 році виготовили проєктну документацію на цей об’єкт. Кошторисна вартість робіт — понад 19 мільйонів гривень. За проєктом там планують:

  • громадський простір з зеленими зонами,
  • дитячий майданчик,
  • нормований пандус та клумби при головному вході в кінотеатр,
  • замінити водопровідну та каналізаційну мережу до будівлі кінотеатру,
  • улаштувати зовнішнє архітектурно-декоративне освітлення.

А улаштування громадських вбиралень проєктом не передбачено. Щоб зменшити вартість капремонту, зараз коригують проєктну документацію. Проєкт будуть реалізовувати паралельно із капітальним ремонтом вулиці Заньковецької.

Читати ще

Читати ще

Чому ремонт вулиці Заньковецької у Чернівцях можуть не завершити цьогоріч – відповідь міського голови Клічука

Агенція розвитку

У Чернівцях досі не запрацювала Агенція розвитку. Вона мала б залучати інвестиції для міста. Схожа агенція вже працює у Хотині — за два роки вона залучила приблизно 80 мільйонів гривень.

Читати ще

Читати ще

«Залучили в громаду 80 млн грн грантів». Як працює Агенція розвитку в Хотині Чернівецької області

Вперше за агенцію розвитку Чернівців у сесійній залі заговорили у жовтні 2022 року. Ініціаторкою проєкту була депутатка Яна Брус. За її задумкою, це мав бути комунальний заклад, який би запрацював з січня 2023 року. Однак тоді він не почав роботу.

У липні 2023 року депутати на сесії вже проголосували за створення Агенції розвитку Чернівців.

"В Україні є багато можливостей залучити європейські та донорські гроші й інвестиції, втілювати проєкти з розвитку. На все це маємо бути націлені, бо з міського бюджету не вистачить грошей на всі проблеми, які є у місті. Треба шукати інвестиції", – казав у коментарі Суспільному директор міського департаменту соціально-економічного розвитку Сергій Бостан.

У серпні 2024 року агенція так і не запрацювала. Тоді ми надіслали запит, аби дізнатись причину. У міськраді це пояснили тим, що у бюджеті не передбачили грошей на цей підрозділ, а також дотримуються вказівки щодо економії бюджетних грошей.

Водночас казали, якщо з'явиться можливість створення Агенції за позабюджетні гроші, то питання про створення розглянуть знову. Але станом на грудень 2024 року така можливість поки не зʼявилась.

Відповідь на запит Суспільного. Скріншот відповіді на запит

Пункт пропуску "Біла Криниця"

У селі Біла Криниця до 2010 року працював невеликий піший пункт пропуску. У 2023 році начальник ОВА Запаранюк сказав, що у селі знову планують облаштувати пункт пропуску.

Читати ще

Читати ще

«За крок — моя громада, але треба 40 км, щоб об’їхати». Як живе прикордонне село на Буковині без КПП

"Зі сторони Румунії проєкт розбудови був раніше й на достатньому рівні. З нашої сторони віддаленість села та можливість відведення вантажного транспорту у цей транспортний коридор є одним з найкращим – це розрахунки митниці та Міністерства інфраструктури. З румунської сторони там майже все побудовано, треба лиш підкорегувати, а з нашої сторони – побудувати", – казав Запаранюк.

Біла Криниця. Фото: Суспільне Чернівці

Цей пункт пропуску розташований неподалік пункту пропуску "Сірет — Порубне". Тому пункт "Біла Криниця" має розвантажити обсяг вантажних перевезень на пункті "Сірет — Порубне", йдеться у відповіді ОВА на запит Суспільного.

Колишній пункт пропуску у Білій Криниці. Пункт пропуску «Біла Криниця». Фото: Суспільне Чернівці

За проєктом на пункті пропуску "Біла Криниця" має бути:

  • шість смуг для руху вантажівок масою понад 7,5 тонн, по три смуги в кожному напрямку,
  • інтелектуальні системи відеоспостереження,
  • системи сканування.

Водночас ці дані уточнять після того, як розроблять проєктно-кошторисну документацію та погодять її з усіма сторонами. Аби відкрити пункту пропуску "Біла Криниця" потрібно збудувати девʼять кілометрів та зробити реконструкцію 19 кілометрів доріг.

Архів. Церква у селі Біла Криниця. Фото: Суспільне Чернівці

Цей пункт пропуску на балансі Чернівецької митниці. Його мають передати на баланс Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури. Коли це зроблять та виготовлять техніко-економічне обгрунтування, визначать орієнтовний термін відкриття.

"Це питання ОВА підняла на засіданні Конгресу місцевих та регіональних влад 2 грудня 2024 року у Вижниці. Члени конгресу підтримали звернення до Державної митної служби щодо пришвидшення процесу передачі на баланс Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури", — йдеться у відповіді на запит.

Побудова тролейбусної лінії до Калинівського ринку

За кредитні гроші також планували побудувати тролейбусну лінію до Калинівського ринку. Проєктно-кошторисну документацію на її будівництво розробили ще в 2019 році. Торік її перерахували — вартість робіт стала майже вдвічі більшою, йдеться у відповіді ЧТУ на запит Суспільного.

Поки тендер на будівництво не оголошували.

Калинівський ринок. Суспільне Чернівці

Валідатори у приватних маршрутках

З 1 липня у чернівецьких автобусах, які обслуговують приватні перевізники, мали з’явитися валідатори для безконтактної оплати за проїзд.

Врешті запрацювали валідатори у двох перевізників:

  • "Багіра" на маршрутах № 9a, 10, 10a, 19
  • "Діліжанс" на маршруті № 39

Автобус на маршруті №39. Суспільне Чернівці

Валідатори не встановлені у автобусах на маршрутах №3, 4, 13, 14, 16, 20, 21, 25, 26,27,30, 31, 32, 33, 35, 35-А, 36, 37, 41, 43, бо попередній оператор не виконав умови агентських договорів, укладених з приватними перевізниками, які обслуговують ці маршрути. Про це йдеться у відповіді міського депертаменту транспорту на запит Суспільного.

"Робота щодо встановлення валідаторів у вищевказаних автобусних маршрутах триває", — йдеться у відповіді на запит.

Неполоковецький хлібокомбінат

Цьогоріч Неполоковецький комбінат хлібопродуктів чотири рази виставляли на аукціон й жоден не відбувся. Завод не працює понад рік й накопичує борги. Він у держвласності, але відновити його роботу держава не може — не має грошей. Тому підприємство виставили на приватизацію.

Неполоковецький хлібокомбінат. privatization.gov.ua

Але аукціони не відбувалися через відсутність учасників. Два — з стартовою ціною 100% — це понад 200 мільйонів гривень, ще два — зі зниженням стартової ціни на 50%.

Зараз готуються до повторного виставлення на аукціон, сказав у коментарі Суспільному заступник начальника управління Фонду держмайна в області Василь Ярмистий.

Неполоковецький хлібокомбінат. Суспільне Чернівці/Марія Мороз

Ймовірно хлібокомбінат виставлять зі зниженням стартової ціни на 25%. За словами Ярмистого, у 2025 році Верховна Рада за пропозиціями Фонду держмайна ймовірно внесе зміни щодо можливості робити не 99 кроків вниз, як це зараз передбачено, а 25 кроків.

Попередньо завод планують виставити на аукціон у січні-лютому 2025 року. Для цього ще мають отримати документи від керівництва заводу та погодження Фонду держмайна.

Неполоковецький хлібокомбінат. Суспільне Чернівці/Марія Мороз

Новий власник хлібокомбінату повинен буде сплатити борги перед бюджетом та зарплату працівникам. Зараз це понад 27 мільйонів гривень. Також новий власник зобовʼязується не звільняти працівників впродовж пів року.

Читати ще

Читати ще

У Чернівцях наступного року планують відкрити найбільший торгівельний центр в області Bukovyna Mall

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]

Новости Украины