«Ніхто не знав, де вона була»: археологи виявили рів, який свідчить про межу стародавнього Чернігова

За інформацією: Суспільне Чернігів.

ФОТО: Суспільне Чернігів

Рів XII століття, який показує межу стародавнього Чернігова, виявили археологи на вулиці Любецькій. Там зараз ремонтують водопровід. Як розповів Суспільному археолог Ігор Ігнатенко, до цього часу ніхто не знав, де вона була розташована.

З історичних документів відомо, що поряд з ровом у XII столітті стояла стіна, яка слугувала укріпленням міста. За нею була дорога, яка вела до Любеча.

"Це кордон давнього Чернігова. Справа в тому, що стародавній Чернігів у добу Київської Русі ріс, досяг от цієї межі, потім, після Монгольської навали він зменшився і зміг дорости вдруге аж у XIX столітті. Був насипаний вал, зверху якого стояла стіна. Це була зовнішня укріплена лінія Чернігова. Про неї ми знали з документів. Це вперше археологи дісталися і побачили наживо межу давнього Чернігова", — розповів Ігор Ігнатенко.

Рів XII століття. ФОТО: Суспільне Чернігів

Біля знайденого рову археологи виявили й рештки горщика XIX століття. Дещо раніше, поряд з ровом, знайшли й залишки двох поховань. Зі слів Ігоря Ігнатенка, тут було кладовище.

"Щодо поховань, які тут були знайдені недавно, то, дата така може підтверджувати, що це поховання курганні, або ґрунтові. Були знайдені як з внутрішнього боку цього рову, так і з зовнішнього. Тобто, тут колись було язичницьке кладовище, а вал і рів зробили уже після того. Таким чином, межа Чернігова розділила, частина кладовища старовинного потрапила до Чернігова, частина залишилася за його межами".

Археолог Ігор Ігнатенко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Новости Украины