«Пане Семенко, вітаю в проєкті!»: Геннадій Попенко розказав про роль письменника-футуриста у фільмі «Будинок «Слово»

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Геннадій Попенко в центрі Миколайчука . Суспільне Чернівці

Геннадій Попенкоактор, який виконав роль українського письменника футуриста Михайля Семенка. Актор приїхав в Чернівці на черговий показ фільму, де спілкувався з глядачами і розповів про роботу над образом поета-футуриста. Що для актора було найважчим під час зйомок і як змінилось сприйняття його героя після фільму — у публікації Суспільне Чернівці.

Що відомо про фільм

Історична драма "Будинок "Слово". Нескінчений роман" знята Тарасом Томенком за сценарієм, написаним ним спільно з Любов’ю Якимчук. У 2017 році він зняв документальний фільм "Будинок "Слово", робота над яким надихнула на подальше дослідження епохи та персоналій. Проект художнього фільму став одним з переможців конкурсу від Держкіно та отримав державне фінансування, що покрило половину витрат на виробництво.

Фільм "Будинок "Слово" розповідає про життя українських письменників, які жили в будинку в Харкові у 1920-30-х роках. Цей будинок був збудований спеціально для літераторів і став центром української інтелігенції. Однак більшість його мешканців зазнали репресій з боку радянської влади. Михайль Семенко був українським поетом і одним із засновників футуризму в Україні. Як і багато інших митців того часу, Семенко став жертвою сталінських репресій.

Геннадій Попенко про роль Семенка

Оскільки це документальний фільм, Геннадій каже, що актор мав бути максимально схожий на постать, роль якої він виконував. Тому кожен з акторів мав деталізовано знати, яким був його письменник. Хоч зовнішність була важливою під час кастингу, Геннадій каже, що погодили його після виконання поезії "Місто".

"По гриму і костюму – схожий, департаменту кастингу – сильно схожий, режисеру – взагалі не схожий. І через це вони між собою сварилися, але потім дійшли до рішення: "Хай Попенко прийде, ми подивимося, чи впорається він із завданням, і тоді вирішимо". Після проби режисер підійшов, потиснув мені руку, і сказав: "Пане Семенко, вітаю в проєкті!"– розповідає Геннадій.

Геннадій Попенко в ролі Михайля Семенка . facebook/Будинок «Слово». Нескінчений роман

Щоб правильно зіграти Семенка, актор намагався знайти будь-які записи з його голосом, або іншу важливу іфнормацію про життя і характер Михайля.

"Наприклад, про мого персонажа нічого немає абсолютно. Є якісь дані знайомих, друзів. А красивої, абсолютно повної, зрозумілої картинки з медіафайлами, аудіофайлами немає. Його розстріляли в 37-му році. Тоді вже були і аудіо, і відеозаписи. Але ті, кого знищили, знищили не лише фізично", – розповідає Геннадій.

Труднощі виникли не тільки з пошуком інформації. Геннадій розповідає, що коли кожен з акторів знаходив інформацію про будь-яку постать, вони довго дискутували на тему, як це показати в фільмі. Актор каже, що йому багато чого вдалося втілити в ролі Семенка, але все ж зізнається, що зараз би зіграв свою роль інакше.

"Після фільму я продовжував цікавитись творчістю Семенка. Знайшов матеріал, де він пише про те, що десь там голодують люди. В той час, як у нього за спиною, якщо він вже відвернувся від України, люди гинуть мільйонами. Тому проаналізувавши Михайля глибше, сьогодні я бачу його іншим. Якби я грав його зараз, я виконував би цю роль взагалі не зважаючи на те, що було. Просто взяв би і забув. Тоді ж в мене не було цього досвіду, який є зараз", – каже Геннадій.

Геннадій Попенко. Суспільне Чернівці

За словами Попенка, найважче було постійно налаштовуватися грати свою роль. Зйомки тривали довго, з паузами. Кожного разу потрібно було згадувати настрій героя, його характер і емоції в тому кадрі, який знімали.

"Найважче, напевно, було перевтілюватися. Я трішки, безумовно, схожий на нього, але він все одно геть інший. І кожного разу було важко знаходити саме його. Дуже важко не втрачати цього персонажа. Треба було завжди тримати його в собі",– розповідає Геннадій.

Вірш "Місто" був обов'язковим. Геннадій каже, що, здається, він відразу зрозумів, про що ця поезія. Довго пробував розповідати її по-різному. Щодня він працював з цим віршем, паралельно вивчав постать Семенка.

"Я прочитав цей вірш в один з перших знімальних днів. Кожен з акторів підходив один до одного і ділився враженнями. На наступний знімальний день до мене підійшов актор, що виконував роль Тичини, і сказав: "Слухай, ти мені всю ніч снився. Ти мені розповідав цей вірш всю ніч". Дуже радий, що мені вдалося розповісти його саме так. Значить я розказав правдиво і, напевно, так, як хотів Семенко", – каже Геннадій.

Показ фільму у Чернівцях

Показ фільму можна замовити, але сеанс відбудеться, якщо набирається достатня кількість людей, щоб сформувати список і показати стрічку. Зараз перегляд фільму проводять для навчальних закладів. Його показують в центрі Миколайчука впродовж трьох тижнів щосереди, четверга та пʼятниці. У ці дні є по чотири сеанси, розповіла директорка центру Миколайчука Тетяна Д’яченко.

"Ми зацікавлені, аби люди ходили на українське кіно. Зараз на один сеанс приходить мінімум 80-90 людей, тому показ продовжується", – каже Д'яченко.

Люди на показі фільму «Будинок «Слово». Нескінчений роман» у центрі Миколайчука. Суспільне Чернівці

Геннадій Попенко під час зйомок носив автентичний метелик Михайля Семенка. Це предмет, який допомагав актору налаштовуватись на виконання своєї ролі. Також Геннадій каже, що ще його надихало детальне оформлення павільйону, який був максимально схожий на справжній будинок "Слово". Також актор здивований, що зараз це будинок, де проживають звичайні люди.

Читати ще

Читати ще У Чернівцях покажуть фільм про письменників «Розстріляного відродження»

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]

Новости Украины