З 1 серпня уряд Угорщини скасовує штучне обмеження цін на продукти харчування, яке запровадив позаминулого року. Це може призвести до стрибка цін на багато продуктів харчування, і навіть панічних закупівель.
Як повідомив Гергей Гуйяш, міністр канцелярії прем’єр-міністра, уряд Угорщини продовжив обмеження цін на деякі продукти до 1 серпня. У результаті основні продукти харчування, такі як м’ясо курки, борошно, цукор і молоко, були доступні за однаковою ціною в усіх торгових точках Угорщини.
Після закінчення цього терміну ціни на ці продукти значно зростуть. Левенте Тот, експерт Bank360, вважає, що в серпні результатом інфляції може стати нова хвиля панічного шопінгу в Угорщині. Останній раз такий сплеск масових закупок був зафіксований на початку пандемії коронавірусу. У 2022 році автомобілісти буквально штурмували АЗС, що призвело до проблем з постачанням пального.
«Скасування ліміту ціни може призвести до зростання попиту на відповідні продукти, але наша компанія постійно працює над задоволенням потреб наших клієнтів», — повідомили у торговельній мережі Lidl.
У мережі Spar також не очікується жодних проблем із постачанням, але зберігає обмеження на купівлю, наприклад, молока в одні руки.
Журналісти Blikk підрахували скільки коштуватимуть продукти після скасування ліміту. Літр соняшникової олії подорожчає з 700 до 1000 форинтів (1,9-2,7 євро), кілограм курячої грудки та свинячих ніжок може коштувати дорожче на 200 форинтів (0,54 євро), а молоко та цукор можуть подорожчати на 60 форинтів (0,16 євро).
Слід зазначити, що ціни на продукти харчування, напої та тютюнові вироби суттєво відрізняються в різних країнах ЄС. Про це свідчать показники Євростату.
Наприклад, ціна на алкоголь у Фінляндії є на 114 відсотків вищою за середню по ЄС, тоді як в Угорщині вона була на 18 відсотків нижчою. Щодо тютюну, то найвищі ціни спостерігалися в Ірландії (на 159 відсотків вище середнього по ЄС), а найнижчі – у Болгарії (на 51 відсоток нижче).
У Данії найдорожчі в ЄС хліб, круп і риба, у Люксембурзі – м’ясо, а в Греції – молочні продукти (молоко, сир і яйця).
У Румунії найнижчі ціни на хліб і крупи, а також м’ясо серед країн ЄС. Найдешевша риба у Болгарії, тоді як у Польщі є найдешевші молочні продукти.