Панкреатит: симптоми хвороби, групи ризику та чи підшлункову залозу видаляють повністю

За інформацією: Суспільне Чернігів.

Підшлункова залоза та панкреатит. Getty Images

Що таке панкреатит

"Панкреатит з латинською перекладається як pancreas – це підшлункова залоза, а it, як і в будь-якому іншому захворюванні, це запалення. Тобто це запалення підшлункової залози".

Хто в групі ризику

За словами Уляни Тельнової, в основному таке захворювання буває у людей дорослого віку, але у відсотковому вимірі однаково як у жінок, так і у чоловіків.

"У жінок частіше воно виникає внаслідок жовчнокам’яної хвороби. Хоча у чоловіків це також є підставою. Особливо небезпечні дрібні конкременти, вони забивають протоку, і починається панкреатит. На жаль, якщо жовчний міхур видалений, то панкреатит все одно може бути".

Також панкреатит виникає на фоні зловживання алкоголю, або вживання жирної, смаженої, грубої їжі.

"Це люди з ожирінням, це ті, хто полюбляє смажене, жирне, копчене, навіть якщо немає там ожиріння, цукрового діабету. У кого серцево-судинні захворювання, проблеми зі шлунком. Під удар підпадають всі, страхування для когось немає".

Як часто на операційний стіл потрапляють пацієнти з діагнозом панкреатит

Як розповіла лікарка, людей оперують часто.

"До речі, таке захворювання бояться оперувати хірурги в районах. Тому що підшлункова залоза – це королева черевної порожнини. Ніхто ніколи може передбачити, які ускладнення, вона може дати на організм".

Як каже Тельнова, внаслідок гострого панкреатиту можуть бути:

  • застійні пневмонії;
  • реактивні зміни в легенях: плеврити, гідроторакс;
  • гостре пошкодження нирок;
  • порушення коагуляції крові, виникають, наприклад, тромбози ворітної вени, печінкової вени, селезінкової вени, периферичних вен;
  • арозивні кровотечі — якщо йде розгерметизація протоків, агресивний підшлунковий сік може роз'їдати стінку судин, а артерії і вени – дуже ніжні;
  • влив на головний мозок, можуть виникати і інфаркти;
  • психічні розлади.

"У людей, які зловживають алкоголем буває синдром відміни, в народі називають біла гарячка, тобто якщо людина тривалий час зловживала алкоголем, вона може потрапити до лікарні з гострим панкреатитом".

Симптоми панкреатиту

Хвороба може замаскуватись під будь-яке інше захворювання органів черевної порожнини, каже Уляна Тельнова.

  • виникають болі, схожі на жовчнокам’яну хворобу, які віддають у поперек, можуть віддавати у лопатку, у ключицю. Можуть бути навіть загрудинні болі;
  • закрепи, діарея, нудота, блювання;
  • підвищена температура тіла, озноби, слабкість, поганий апетит.

Ультразвукове дослідження. Getty Images

На зміну роботи яких органів впливає панкреатит

Хвора підшлункова залоза дає збій на всі системи й органи.

"В першу чергу, це можуть бути нирки (ниркова недостатність). Відмічається навіть анурія: це гостре пошкодження нирок, тобто відсутність сечі, коли нирки взагалі сечу не утворюють. Страждають легені (пневмонії), серцево-судинна система (інфаркти), головний мозок (інсульти)".

До якого лікаря слід звертатися

За словами Уляни Тельнової, при будь-яких болях в животі потрібно звертатися до сімейного лікаря.

"При нудоті, при відразі до їжі, при блюванні і також при закрепі й діареї. І вже сімейний лікар вам скаже, до котрого зі спеціалістів конкретно вам треба звернутися. Тому що багато із цих симптомів можуть приховувати серйозні захворювання інших органів й систем".

Якщо дуже сильний біль в животі, можна викликати карету швидкої допомоги.

"Єдине, що швидка не розпізнає і не встановить діагноз «панкреатит». Але людину відвезуть до лікарні, де огляне терапевт, хірург".

Діагностика хвороби

"Є характерні лабораторні показники. Це амілаза крові і діастаза сечі. При підвищенні цих показників можна встановити діагноз панкреатит".

Хворих обстежують інструментально: це ультразвукова діагностика. Можна побачити збільшені розміри підшлункової залози парапанкреатит – це набряк або утворення рідини навколо залози. Також використовують комп'ютерну томографію.

"Взагалі, необхідно, як мінімум один раз на рік або один раз на два роки, проходити профілактичну діагностику УЗД, звертатися до сімейного лікаря для того, щоб знати, що відбувається всередині організму. Якщо цього не робити, то часто бувають такі відтерміновані панкреатити з ускладненнями".

Як швидко прогресує панкреатит

За словами Тельнової, існує швидко прогресуюча форма гострого панкреатиту.

"Це взагалі дуже страшний перебіг, тому що іноді навіть не вдається своєчасно діагностувати і зробити ті обстеження, які треба зробити під час цього захворювання. Це вже летальні випадки".

Гострий панкреатит буває набряковий і буває деструктивний, каже лікарка.

  • Набряковий: це запалення підшлункової залози, яке вдається пролікувати консервативно, пацієнт отримує ферментно-замісну терапію, щоб зменшити набряк запалення самої підшлункової залози.
  • Деструктивний: коли відбувається некроз тканини підшлункової залози. Тоді необхідне оперативне втручання.

Що відбувається з підшлунковою залозою під час панкреатиту

"Відбувається запалення, набряк самої підшлункової залози. Може бути порушення (або забагато підшлункового соку виділяється, або навпаки замало)", — говорить лікарка.

За її словами, існує захворювання — калькульоз підшлункової залози. Це конкременти, які утворюються в самій паренхімі підшлункової залози, тобто в м'якій тканині, або в панкреатичній протоці. Виникає так званий вірсунголітіаз — забивається протока, соку нікуди подітися і він починає перетравлювати саму тканину підшлункової залози. Потім вже може бути нагноєння, коли приєднується бактеріальна інфекція. Виникає асептичне запалення.

Пігулки. Getty Images

Наскільки складними є операції

"Це дуже складні операції і, якщо уже ухвалено рішення про оперативне втручання, не завжди це одна операція. Це може бути і дві, і три, і п'ять. Тому що, зазвичай, знімається спочатку набряк підшлункової залози. Зазвичай ці операції проводяться в проміжок 21, 28, 30 днів. Тобто три тижні людина лікується консервативно, отримує терапію, через три тижні призначають операцію".

Операції частіше планові, каже Тельнова. І з пацієнтами, що прооперовані або лікують підшлункову залозу, працюють мультидисциплінарні команди: ендокринологи, гастроентерологи, торакальні хірурги, кардіологи, анестезіологи тощо.

"Не все просто з важкими пацієнтами: це пацієнти з важкою супутньою патологією (цукровий діабет, артеріальна гіпертензія, інфаркти, інсульти). Тут вже залучають лікарів суміжних спеціальностей для консультацій. Іноді проводиться спеціальне консиліум".

Лікарка каже, під час операції повністю підшлункову залозу не видаляють. Видаляють лише уражені ділянки. Тобто ті ділянки, котрі уразив або некроз, або травма.

"Ураження вирізають, залозу зшивають. Після таких операцій підшлункова іноді навіть функціонує на такому рівні, що у людей там не розвивається цукровий діабет. Але тут треба дотримуватися певних рекомендацій лікарів. Взагалі, кожен випадок індивідуальний, як і кожна людина".

Що не можна робити, якщо підшлункова залоза хвора

Як розповіда Уляна Тельнова, при цій хворобі не можна:

  • смажене, жирне, копчене, гостре;
  • консервовані томати, огірки, гриби, але можна квашене, наприклад, квашену капусту;
  • алкоголь.

"Якщо ми знаємо, що напередодні буде якесь застілля, тобто ми будемо вживати алкоголь або жирну їжу, краще себе перестрахувати і випити ферментні препарати".Читати ще

Читати ще

Хвороба Паркінсона: симптоми, як вона впливає на якість життя та чи існують ліки

Читати ще

Депресія — хто в групі ризику, які причини хвороби та чи можна людину лікувати примусово

Новости Украины