Перший на Буковині вітряк може запрацювати найближчим часом — чому його не могли запустити чотири роки

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Танасій Кучурян, який два роки тому встановив вітряк на Буковині. Колаж Суспільне. Суспільне Чернівці

Житель буковинського села Багринівка, що на кордоні з Румунією, впродовж двох років не може запустити вітрову електростанцію. Чоловік купив її ще раніше – у 2020-му.

Зараз є ймовірність, що станція запрацює найближчим часом. Суспільне Чернівці розповідає, що заважало запустити обладнання до цього.

Працював за кордоном — бачив там вітрові електростанції

Ідея купити вітряк у Танасія Кучуряна зʼявилась декілька років тому. Він бачив тенденцію з переходу на зелену енергію за кордоном, коли там працював. Вирішив, що зможе облаштувати таке і у своєму селі.

"Електроенергія стає дорогою. Чим далі — тим дорожче. Ця тенденція по всьому світу й зараз у Європі тисячі вітряків і сонячних станцій", — розповідає чоловік.

Танасій почав шукати, де купити вітряк ще задовго до відключень електрики в Україні. Передусім хотів зробити енергонезалежним будинок. Між вітряком і сонячними панелями обрав перше, бо перш за все від виробленої енергії хотів опалювати будинок, а взимку ефективність сонячних панелей нижча.

Встановити вітряк зайняло два роки

Чоловік купив вітрову електростанцію у Польщі на початку 2020-го року. Вона була вживана й вартувала 12 тисяч євро.

"Я потрапив у момент, коли чоловік купив собі більший вітряк, а цей продавав. Він розібрав його і завантажив у дві вантажівки, щоб продати", — розповідає буковинець.

Спочатку Танасій мав труднощі з розмитненням. Оскільки зазвичай таке обладнання не перевозять, митники відповідали, що "не знають, як це розмитнити", згадує чоловік. Цю проблему вдалось вирішити за місяць. Потім потрібно було розробити проєкт встановлення вітряка — рік Танасій шукав архітектора.

"Можу навести цитати. Вони казали: "Ми такого не робили, не знаємо, як це. Вибач". Або "Так-так, візьмуся", а потім за місяць: "Вибач, але не знаю, як це робити". Дехто просто казав, що не має часу на таке", — каже Танасій.

Документи на вітряк "розписані з самого заводу", каже чоловік. Аби обладнання було встановлене і запрацювало законно, треба стос паперів. У чоловіка є окрема папка, нагромаджена документами: про здачу обʼєкта в експлуатацію, дослідження і дозволи.

Потужність вітряка — 75 кіловат на годину. Вона більша, ніж потреби будинку, тому залишок виробленої енергії чоловік планував продавати в загальну мережу.

Танасій Кучурян показує документи на вітряк. Суспільне Чернівці

Через два роки Танасій встановив вітряк — це ділянка на кордоні з Румунією, земля у власності чоловіка, за кількасот метрів від будинку його та інших.

Спочатку вітряк не працював, бо чоловік доробляв документи, а згодом не зміг запустити, бо обленерго опломбувало лічильник за борг у понад 800 гривень.

Встановлений вітряк у Багринівці. Суспільне Чернівці

Танасій каже, що про цей борг не знав і оплатив вже після того, як лічильник опломбували. Водночас зневірився, що оформлення роботи вітряка займало вже більше трьох років і перестав цим займатись.

"Мені не пішли назустріч. Зараз я його навіть для профілактики не можу вмикати. Якби знав, що таке буде, то, може, й не починав би", — роздумує чоловік.

Щоб такі проєкти працювали, Танасій вважає, що в області мають бути фахівці, які могли б супроводжувати людину на шляху до встановлення обладнання відновлюваної енергетики.

"Немає бажання. Коли ти підходиш і питаєш, то вони відповідають, що не знають, як це робити. Елементарно не знали, який мені лічильник для цього дати", — згадує Танасій.

Як можна запустити роботу вітрової електростанції

Аби розібратись, чому за цей час не можна було запустити вітряк, ми пішли з Танасієм в обленерго. У пресслужбі пояснили, що передусім чоловік мав би оплатити послугу повторного підключення, але не звертався щодо цього.

Також мав щомісяця звітувати про споживання, як юридична особа, оскільки потужність вітряка – належить до промислових, а не лише для власного споживання.

— Я вас тут вперше за два роки бачу, — кажуть Танасію в обленерго.

— Я ходив, — відповідає.

— Ну, звіт не подавали жодного разу.

— А про що подавати, якщо ще нічого не запрацювало?

— Неважливо, у вас договір відкритий. Ви уклали з нами договір і маєте щомісяця прийти і прозвітувати, незалежно чи працюєте чи ні. Я ж цього не знаю.

Танасій Кучурян в обленерго. Суспільне Чернівці

Танасій оплатив повторне підключення вітряка. Це коштувало понад 400 гривень. За декілька днів це обіцяли зробити. Й зрештою зробили, розповів чоловік.

Також, аби запустити вітряк, Танасій має укласти договір на збут виробленої енергії. Такий договір можна укласти зокрема в обласній енергопостачальній компанії. Там перевірили документи Танасія — на частині з них неактуальна дата — 2022-ий рік. Тепер чоловіку треба переробити їх на цей рік.

Після того, як Танасій доопрацює ці документи, зможе запустити вітрову електростанцію, повідомили у енергопостачальній компанії.

Чому такі проєкти важливі

За словами фахівця з відновлюваної енергетики Станіслава Ігнатьєва, такі проєкти важливі, бо мають мінімальний вплив на довкілля та збільшують енергетичну незалежність.

Встановити не промисловий вітряк до 35 кіловат набагато простіше. Водночас для облаштування промислового треба багато дозволів.

"По-перше, треба дослідити швидкість напрямку вітру, бо якщо гнуться тополі, то це ще не показник. Опісля зробити оцінку впливу на навколишнє середовище. Його має зробити фахова організація, яка має в штаті певну кількість екологів. Чи не буде станція впливати на міграцію птахів. Птахи у нас літають по чітких маршрутах, так само як і літаки. Ці маршрути відомі, є навіть карти", — розповідає фахівець.

Голова Ради Української Асоціації відновлюваної енергетики Станіслав Ігнатьєв. Facebook/Stanislav Ignatiev

Вже на етапі будівництва для промислових станцій потрібно досліджувати геологічний стан. Втім, найважче, за словами фахівця, запустити роботу самої установки.

"Є розповсюджена проблема: всі думають, що дуже просто побудувати генеруючу установку, це дійсно не важко. Але найважче запустити в експлуатацію і підключити до мереж. І там також є плата, яку визначає офіційно НКРЕКП, є прозорий калькулятор. Відповідно до технічних умов додається розрахунок плати за підключення. Після цього ви розумієте, скільки це буде коштувати, оцінюєте доцільність. Тому тут треба спочатку йти до обленерго", — каже Ігнатьєв.

Вітрова генерація важлива тим, що видає більш рівний графік видачі електроенергії, на відміну від, наприклад, сонячних панелей.

"Вночі у нас теж є потреби в електроенергії — в освітленні вулиць, роботі електротранспорту, інтернету тощо. І вітрогенерація дозволяє нам покрити ці витрати. Також взимку, коли сонце низько над горизонтом і сонячні електростанції працюють недостатньо ефективно, у вітрогенерації навпаки максимум генерації", — каже Ігнатьєв.

За словами Ігнатьєва, важливо, аби цей проєкт запрацював, оскільки сонячних панелей в області встановлено багато, натомість вітрових установок ще немає.

Зокрема, в області побудована сонячна станція, яка є третьою за розмірами в Україні та десятою в Європі.

Читати ще

Читати ще “Сонячна станція – лише для літа?” Кому варто встановлювати СЕС і чи допоможе вона при відключеннях взимку. Пояснення

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]

Новости Украины