Підрив Каховської ГЕС: у поліції кажуть, що не відкривали проваджень через розкрадання археологічної спадщини

КИЇВ. 6 липня. УНН. У Національній поліції України у відповідь на запит УНН повідомили, що у Запорізькій, Миколаївській та Херсонській областях наразі немає жодного кримінального провадження через незаконне проведення пошукових робіт на об’єктах археологічної спадщини, відкритого після підриву Каховської ГЕС, коли частина територій, раніше прихованих під водою, стала доступною.

У червні Міністерство культури та інформаційної політики України забило на сполох через активізацію копачів-грабіжників на територіях, що відкрилися після підриву Каховської ГЕС. Ці території можуть містити значні археологічні знахідки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Експерт розповів, які історичні знахідки можуть відкритися на територіях, що були затоплені під час будівництва Каховської ГЕС

МКІП звернулося до керівників ОВА постраждалих областей, а також до МВС та правоохоронних органів задля ефективної протидії пограбуванню археологічних об‘єктів.

УНН поцікавився у правоохоронців, як проводиться протидія можливому розкраданню археологічної спадщини. Там відповіли, що з метою не лише запобіганню діяльності чорних копачів, а з метою запобігання мародерству, розкраданню чи пошкодженню майна установ та підприємств, що постраждали через підрив греблі, встановлені спостережні наряди (пости), які чергують цілодобово. Також на територіях, які постраждали через підрив ГЕС, чергують авто- та піші патрулі поліції.

Водночас, як зазначили у Нацполіції, відомості за фактами вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ст. 298 ККУ (Незаконне проведення пошукових робіт на об’єкті археологічної спадщини, знищення, руйнування або пошкодження об’єктів культурної спадщини), «не вносилися та кримінальні провадження не розпочиналися».

Правоохоронці також нагадали, що привласнення археологічних «знахідок» передбачає кримінальну відповідальність за статтею 193 (Незаконне привласнення особою знайденого або чужого майна, що випадково опинилося у неї). Також за порушення у сфері охорони культурної спадщини можуть притягнути до адміністративної відповідальності згідно зі статтею 92 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яка регулює порушення вимог законодавства про охорону культурної спадщини.

У Національній поліції, окрім нагадування про можливе покарання, зауважили, що перебування на територіях, які відкрилися після підриву греблі, може бути небезпечним, зокрема, через постійні обстріли військами рф з тимчасово окупованого лівобережжя Херсонської області, а також через високу ймовірність виносу течією під час спаду води на узбережжя мін та інших вибухонебезпечних предметів.

“Також після руйнування Каховської греблі на обмілілих прибережних зонах може перебувати зброя та боєприпаси часів Другої світової війни, які тривалий час пролежали під водою, мають пошкодження та сліди корозії. Такі знахідки несуть загрозу, адже можуть здетонувати навіть при незначних маніпуляціях”, — попередили у Нацполіції.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Підрив Каховської ГЕС: вода вимиває історичні артефакти в недосліджених курганах Херсонщини

Джерело

Новости Украины