Підвищення пенсій, скорочення субсидій та нові поїзди: що чекає на українців у травні

Підвищення пенсій, скорочення субсидій та нові поїзди: що чекає на українців у травні

Фото: facebook.com/Ukrzaliznytsia

Тарифи: справа ясна, що справа темна

Схоже, у всьому щодо тарифів владі дуже подобалося тримати інтригу. Нагадаємо, що новими тарифами на електроенергію українців лякають уже кілька місяців і ще тиждень тому здавалося, що час «Ч» настане з 1 травня. Було озвучено навіть два варіанти нових тарифів — 2,40 грн і 2,80 грн за кВт*год.

Але 25 квітня у Кабміні повідомили, що відклали підвищення тарифу ще на місяць. Таким чином, у травні тариф на електроенергію, як і раніше, становитиме 1,44 грн/кВт*год. для домогосподарств, що споживають менше 250 кВт*год. на місяць, і 1,68 грн, що споживають більше 250 кВт*год.

У березні у НКРЕКУ анонсували підвищення тарифів на воду у два етапи. Перший етап мав відбутися з 1 квітня (+12,3%), другий – з 1 липня (+14,1%). У НКРЕКУ навіть порахували, що після цих двох підвищень загалом сума платежу зросте на 60 грн на місяць для однієї сім’ї. Але в результаті остаточного рішення не ухвалено досі, тому тарифи на воду підняли лише в деяких невеликих водоканалах рішенням місцевої влади.

Щодо газу, то в березні уряд продовжив дію положення про спеціальні зобов’язання на ринку природного газу до 30 квітня. Більшість українців зараз одержують газ від постачальника «Нафтогазу» за ціною 7,96 грн за куб. З одного боку, дія положення завершується разом із другим місяцем весни, але з іншого – не скасовано мораторій, накладений рік тому, згідно з яким заборонено піднімати тарифи на комуналку до кінця воєнного стану. На момент написання статті (28.04.2023) офіційних роз’яснень щодо цього не було.

Субсидії: правила змінюються

Для багатьох українців, які сьогодні отримують субсидії, квітень може стати останнім місяцем допомоги на комуналку. Справа в тому, що з 1 травня для всіх одержувачів субсидій відбудеться автоматичний перерахунок виплат, і, зважаючи на все, кількість сімей, які отримують державну допомогу, значно скоротиться.

Зокрема, субсидії втратять громадяни, доходи яких дозволяють витрачати на комуналку без урахування опалення близько 20% свого доходу. Тобто, якщо грошей катастрофічно не вистачає лише у опалювальний сезон, а влітку є можливість оплачувати платіжки самостійно, на сезон без опалення субсидії скасують. Але із настанням нового опалювального сезону субсидії знову перерахують.

Крім того, без допомоги залишаться українці, які накопичили борги за комуналку (борг становить понад 680 грн і прострочено більш ніж на три місяці), купили щось більш ніж на 50 тис. грн або отримали у власність житло.

Щорічні травневі виплати: переносяться на жовтень

Цього року українці не отримають щорічних виплат у травні: на початку квітня ВР ухвалила деякі зміни до законодавства. Зокрема, законопроєкт №7295 «Про внесення змін до деяких законів України щодо разової грошової виплати ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань» уже затверджено у Верховній Раді та підписано президентом.

Йдеться про те, що раніше цілій низці українців (інвалідам війни, особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, учасникам бойових дій, членам сімей загиблих, учасникам війни) щороку виплачували одноразову допомогу з нагоди Дня перемоги 9 травня. Тепер дату вручення грошей із зрозумілих причин вирішили змінити.

З цього року виплати грошових винагород ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань будуть приурочені до Дня захисників та захисниць України (14 жовтня), а право встановлювати розміри та порядок здійснення такої виплати надано Кабміну.

Пенсії: плюс 624 грн тим, хто працює

У травні 2023 року близько 600 тис. українських пенсіонерів очікує додаткова надбавка у 624 гривні. Гроші отримають українці, які вийшли на пенсію за віком, але працюють та продовжують напрацьовувати страховий стаж. При цьому є один нюанс: перерахунок провадиться лише після придбання 24 місяців страхового стажу після призначення або попереднього перерахунку пенсії конкретному пенсіонеру. Тобто, простими словами, якщо пенсіонер працює і пенсію йому перераховували минулого року, то зараз підвищення на нього не поширюється.

Як ми вже писали раніше, для тих, хто відповідає вищезгаданим умовам, формально перерахунок пенсій відбувся з 1 квітня. Але враховуючи, що право на автоматичний перерахунок визначає страховий стаж, придбаний, у тому числі по лютий поточного року, та те, що страхувальники подають звіти за 1 квартал 2023 року до Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування по 10 травня, перерахунок пенсіонерам, які працюють, проводиться у травні. Це означає, що грошові виплати з’являться на рахунках пенсіонерів лише у червні, причому вони отримають одразу надбавку за три місяці.

Стартують одноразові виплати

1 травня 2023 року набирає чинності Закон України «Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров’ю, заподіяний працівникам об’єктів критичної інфраструктури, держслужбовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок воєнної агресії РФ проти України».

Право на призначення та виплату такої допомоги мають вищезазначені особи за умови, що вони отримали інвалідність внаслідок поранення, каліцтва, контузії, захворювання при виконанні службових обов’язків у період після 24 лютого 2022 року в районах проведення військових дій або в районах, які зазнавали бомбардувань, авіаударів та інших збройних нападів.

У разі загибелі вищезгаданих осіб, право на виплату мають члени їхніх сімей – батьки; чоловік (якщо він повторно не одружився), неповнолітні діти; повнолітні діти на денній чи дуальній формі навчання до закінчення цих навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років; повнолітні діти, які не мають і не мали своїх сімей; повнолітні діти, які мають сім’ї, але які стали особами з інвалідністю до досягнення повноліття; утриманці загиблого (померлого), яким у зв’язку з цим виплачується пенсія.

Для осіб з інвалідністю І групи передбачено виплату 800 тис. грн, з інвалідністю ІІ групи – 500 тис. грн, ІІІ групи – 200 тис. грн.

У разі загибелі членам сімей буде виплачено суму в 1 млн грн. При цьому допомога призначається та виплачується в рівних частинах усім особам, які мають право на її виплату, за їхньою особистою заявою чи заявою законного представника.

Право на призначення та виплату цієї допомоги можна реалізувати протягом трьох років з моменту виникнення такого права.

Нові поїзди

З 24 квітня розпочав курсування новий безпересадковий вагон сполученням Відень — Чоп — Відень. Вирушатиме з Відня він щодня о 16:42, прибуття до Чопа — о 02:28. Після проходження прикордонно-митного контролю можна продовжити поїздку №750 Ужгород — Київ, який прибуває до Чопа о 05:19, Мукачево 06:48-06:53, Львів 11:00-11:23. Прибуття до Києва – о 18.30.

Назад з Києва можна розпочати свою подорож поїздом №749 Київ — Ужгород, який вирушає щодня о 13:16, прибуття до Чопа о 01:10. Безпересадковий вагон Чоп — Відень вирушає в дорогу щодня о 03:28, прибуття до Відня — о 11:21.

Вартість квитка з Чопа до Відня складає 1730 грн. Докладніше про новий маршрут можна дізнатися тут.

Також з 28 квітня «Укрзалізниця» відновила регулярні рейси далекого сполучення до Покровська Донецької області. Курсування розпочали безпересадкові групи вагонів у складі рейсів №86/234-233/85 Львів – Покровськ – Львів та №80/234-233/79 Київ – Покровськ – Київ. Детально про ці рейси можна дізнатися тут.

Джерело

Новости Украины