За інформацією: Суспільне Чернівці.
Буковинські писанки. Фото: Дарія Варфоломеєва/Суспільне Чернівці
На Буковині досі зберігають двохсотрічні техніки розпису писанок. Серед найпоширеніших восковий розпис по білому яйці, а також унікальні "сіретські мальованки", які місцеві називають писанками, що "пишуть себе самі".
Про це Суспільному розповіла етнографиня Іванна Стеф’юк.
Чим вирізняється буковинська писанка
Буковинська писанка поєднує в собі різні традиції. За словами Іванни Стеф’юк, орнаменти відрізняються залежно від частини області — на Гуцульщині, у Попрутті чи Передгір’ї зберігаються свої мотиви та кольорові поєднання. Також різняться писанки українців, румунів і поляків, які живуть на Буковині.
Найпоширеніша техніка — восковий розпис по білому яйці з подальшим послідовним фарбуванням: від найсвітлішого до найтемнішого кольору. Завершальне тло традиційно роблять червоним, вишневим або чорним.
Початок розпису писанки. Суспільне Чернівці/Дмитро Сторож
Окремий тип — сіретські мальованки, або "каруковані писанки". Їхню давню техніку відновила буковинська майстриня Євдокія Візнюк. Замість традиційного інструменту писачка вона використовує столярний клей, який сам формує візерунки під час контакту з фарбою. Саме тому ці писанки називають такими, що "пишуть себе самі".
Сіретська каруківка Євдокії Візнюк. Фото надала Іванна Стеф’юк
На писанках зазвичай зображують традиційні символи: "зірку" — знак сонця та енергії, "церковцю" — символ духовності, "дубок" чи "ожелюд" (жолудь) — символ сили й здоров’я.
Традиції розпису
За словами етнографині, техніка воскового розпису і почергового зафарбовування не змінилася з XIX століття. Раніше писанки розписували біля печі, зараз — частіше при свічці або на плитці.
"Я використовую бджолиний віск, додаю трохи сажі для чіткості ліній і постійно тримаю його теплим у горнятку. Розписую тільки сирі яйця, не варені й не видуті. Бо у писанці найбільше шаную не декоративність, а символізм", — каже Іванна Стеф'юк.
Символічно розмальовувати писанку на сирих яйцях, тому що вони, згідно із давніми традиціями, символізують початок життя.
Буковинські писанки Марії Кермач. Фото надала Іванна Стеф’юк
Традиційну писанку можна впізнати за її автентичним візерунком та кольорами, характерними для кожного регіону. Авторські роботи часто дотримуються основних мотивів, але мають змінені або додаткові елементи — саме вони й допомагають відрізнити їх від оригіналу.
Іванна Стеф'юк каже, що сувенірні писанки зазвичай створюють на видутому яйці, з попередньо видаленою серединою, що зручно для зберігання. Але такі вироби вже не несуть повного символічного значення. Це також можуть бути дерев’яні писанки або писанки, оздоблені бісером.
Про те, як розписати буковинську писанку "40 клинців", дивіться у архівному відео Суспільне Чернівці з майстринею Вітою Добровольською:
Читати ще
Читати ще
Як розписати буковинську писанку «40 клинців» — інструкція від майстрині
Читати ще
«Восьмираменна зірка-ружа». Як створити буковинську писанку — інструкція майстрині
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]