Податок на бездітність та законопроєкт, що викликає посмішку: Сергій Гривко у проєкті «Обранці»

За інформацією: Суспільне Чернігів.

Журналістка Ірина Мельник та нардеп Сергій Гривко. Суспільне Чернігів

Які законопроєкти є найбільш значущими для країни, на думку нардепа?

Ви подали 385 законопроєктів, із яких 69 стали законами. Назвіть, будь ласка, три закони, які, на вашу думку, є найбільш значущими для українців?

Зняття недоторканості – це, напевно, перший. Він дав можливістьзапровадити для депутатів відповідальність у правовому полі. Потім –трансплантація органів, тому що, наприклад, уже сьогодні завдяки цьому закону врятовано більше тисячі життів. Також до мене зверталася Деснянська громада з проханням розробити законопроєкт про встановлення лічильників.

Але він не став законом?

Прийнята була інша версія, та водночас основа була моя.

Закон про депутатську недоторканність. Ви готували його у співавторстві?

Є законопроєкти, які напрацьовуються експертним середовищем, міністерством. Ми всі знайомимося з ними й вирішуємо, підтримувати їх чи ні. Це перший вид законопроєкту. Я також додатково працьовував над власними законопроєктами – маю їх близько сотні. Більшість із них були напрацьовані щетоді, коли мені було 23 роки. Я написав план розвитку будь-якої країни на прикладі України. От я його втілюю. Я хотів бачити процвітаючу Україну й намагався до цього йти різними шляхами: спершу через наукові роботи, але не вдалося, потім почав знайомився з політикою. Побачив, як вона працює, і почав намагатися просуватисвої ідеї, підштовхувати до розвитку нашої країни.

Серед ваших законодавчих ініціатив є також законопроєкт про заборону енергетиків. На якій стадії він зараз? Чи планується його розгляду у Верховній Раді?

У цьому законопроєкті два напрямки. Перший – визначити поняття "енергетичні напої", оскільки в нашому законодавстві раніше не було його дефініції. Цей проєкт було передано до Аграрного комітету, він перебуває на стадії опрацювання. Другий –запровадження відповідальності за продаж енергетиків дітям. Його направлено до Правоохоронного комітету, і там він теж уже опрацьовується.

Читати ще

Читати ще

Заборона на продаж енергетичних напоїв: Сергій Гривко з Чернігівщини зареєстрував два законопроєкти

Потрібна інформаційна підтримка, щоб його пришвидшити.

А чи самі депутати не розуміють важливості цього питання без інформаційної підтримки?

Розуміють. Але як швидко його буде ухвалено?Публічна увага може дати поштовх до пришвидшеного прийняття.

А чи могло б це залежати від вашої активності як автора цього законопроєкту?

Можу навести приклад свого законопроєкту, як я проводив норму півтора року.

Норма була така: звільнити людей з інвалідністю, які добровільно мобілізувалися до Збройних сил захищати нашу Батьківщину.

Я подав цей законопроєкт, тому що виникла прогалина: людина, яка доглядає людину з інвалідністю, звільняється від військової служби, а людина, яка сама має інвалідність, мобілізувалася добровільно.

Я подав законопроєкт, провів його через комітет, захистив. Але через велику кількість термінових законопроєктів, які ми мали ухвалити за міжнародними договорами, щоб отримати допомогу для Збройних сил та економіки, його розгляд затягувався. Я боровся за нього півтора року. Спочатку була підтримка – він був наступним у порядку денному, але голосування завершилося через чотири години. Наступного дня були інші «гарячі» законопроєкти. Тому я вніс цю норму до мобілізаційного законопроєкту, щоб він таки був проголосований.

Від моменту подання до ухвалення цієї норми, хоч і в іншому вигляді та в іншому законопроєкті, минуло півтора року.

Чи достатньо Ви активні, щоб за цей законопроєкт проголосували?

Так. Не тільки я співавтор, ще й мій колега Володимир Крайденко. Ми активно пушимо, намагаємось підштовхнути цей законопроєкт до ухвалення. Я вірю, що він буде підтриманий.

Коли можемо очікувати, що його буде внесено на розгляд Верховної Ради для голосування?

Зможу сказати через два тижні. (Інтерв'ю записано 9 травня 2025 року, — ред.)

Законопроєкти, які викликали резонанс у суспільстві

У травні минулого року Ви зареєстрували у Верховній Раді законопроєкт про запровадження податок на бездітність. Він передбачав, що українці віком від 21 до 58 років, які мають меншетрьох дітей, повинні сплачувати податок. Виняток — родини з трьома і більше дітьми, особи з інвалідністю, а також ті, хто має підтверджений діагноз безпліддя. Після хвилі критики з боку громадськості Ви перепросили та відкликали законопроєкт. Читати ще

Читати ще

Законопроєкт про демографію від нардепа Гривка з Чернігівщини: що про нього відомо та яка історія «Податку на яйця»

Під час відеозвернення, коли я реєстрував законопроєкт, я сказав: "Піднімаю питання демографії законопроєктом". Зараз, за різними оцінками експертів, коефіцієнт фертильності від 0,7 до 0,9 дитини на сім'ю, і це дуже-дуже негативний показник для держави.

У законопроєкті були закладені економічні стимули для підтримкм сімей, які хочуть мати дітей. Адже для цього потрібні фінансові ресурси. Жодна інша країна не дастьцей ресурс на поліпшення демографії. Коли в родині троє дітей – це основа сильної та економічно розвиненої держави.

Ресурс ми маємо акумулювати всі разом, щоб створити передумови до процвітання країни. Кошти, отримані конкретно з демографічного збору, могли б спрямовуватися на забезпечення цих фінансових стимулів.Було би передбачено доплату при народженні 64тисячі гривень, а також 2,5 тисячі до 6 років. Крім того, 64 або 54 тисячігривень, точно зараз не пам'ятаю – на окремий рахунок дитині до 18 років. Тобто це були б цільові виплати для підтримки сім’ї.

Нардеп Сергій Гривко. Суспільне ЧернігівТобто, щоб стимулювати народжуваність, треба забрати гроші в тих, у кого діти є?

"Забрати" — це погане слово. Правильніше – інвестувати. Ті, хто не хоче дітей, усе одно живуть в економічному середовищі. Потрібно дотримуватися концепції: троє дітей – дев'ять онуків. Якщо ми хочемо стабільну гривню в порівнянні з доларом, сильну економіку, надійне пенсійне забезпечення – потрібне відновлення демографії. Це – інвестиція в стабільне та захищене майбутнє країни. Адже демографія напряму впливає й на оборону. Рішення складне, я розумію. Але тим законопроєктом я хотів закцентувати на проблемі демографії.

У результаті з’явився новий, удосконалений законопроєкт, у якому зборів не буде. Це буде пропозиція: кожен сам вирішуватиме, чи хоче він підтримати демографію.

Демографічна концепція щоб у родині було троє дітей. А у Вас є діти?

У мене нема. Я — приклад поганого тренду. Бо нам, молоді, казали: "працюй, будуй кар'єру до 35-40 років, а потім народиш". Я – поганий приклад і я кажу людям: "Не робіть так, як я". Дітей треба народжувати в 20 років, коли у вас є енергія та сила.

У Вас уже немає сили та енергії?

Є багато викликів у житті. Мені 39 років, постійно з'являються питання, які я намагаюся вирішувати. Реально бракує часу на себе, навіть просто відпочити. Так уже майже шість років. Здоров'я вже не те, енергії менше. Я поклав своє життя на досягнення певної цілі. Я не проводив часу з рідними, друзями. Вони знають, що я постійно в роботі. Для свого ж щастя я нашкодив. А для рішення, для досягнення цілі – я її практично вже досяг.

А яка Ваша ціль?

Зробити країну процвітаючою.

Ще один Ваш законопроєкт, який став резонансним, передбачав установлення велогенераторів у в'язницях. Для того, щоб ув'язнені, крутячи педалі, генерували електроенергію. За кожен місяць такої роботи Ви пропонували скорочення терміну, але не більше ніж на 30 днів за рік. Крім того, законопроєкт начебто також передбачав скорочення строку ув'язнення за медитацію. Це так? Читати ще

Читати ще

Скільки електрики згенерують в’язні на «велосипедах»: що про законопроєкт чернігівського нардепа Гривка кажуть науковці

Це – бразильський досвід. У мене була черга законопроєктів пенітенціарної системи і я подумав: а чому в Україні неможливо таке запровадити? Це було ще в 2020 році, тоді я записав його (законопроєкт, — ред.) як ідею в блокнот і відклав.

Я його зареєстрував, коли вже були бойові дії, здається, наприкінці 2023 року. І він став в нагоді. Я вам ексклюзивно розкажу, чому.

  • По-перше, законопроєкт давав можливість зекономити до 200 мільйонів гривень бюджету. Коли ув'язнені відбувають на 10% менше терміну, відповідно, на 10% зменшуються витрати пенітенціарної системи. Ці кошти можна перенаправити напотреби Сил оборони.
  • По-друге, це — вивільнення трудового ресурсу, якби пропозиція про те, що після звільнення ув'язнені можуть працювати.
  • По-третє, це для здоров'я самих ув'язнених. Адже згідно з тим, як цей процес проходить, одна година крутіння педалей – це енергія, а 5 000 установок можуть генерувати 1 МВт, що можна додатково подати до мережі. Законопроєкт може бути поштовхом до ідеї. Скажімо, винахідники, які вдома знаходяться, могли звернути увагу на це, надихнутися та зробити велогенератори. В Америці є спортивні зали, які теж могли би долучитись до цього процесу. Я думав, можливо, у нас хтось побачить і проведе паралелі.

І найголовніше – це була осінь 2023 року, коли ІПСО ворога активно поширювало кампанію, що у нас не буде ані світла, ані тепла — нічого. Мені почали телефонувати мої рідні. Потрібно було якось перебити цю історію інформаційно. Тому що, знову ж таки, у нас немає повноцінної інформаційної структури, яка б сформувала "меседж бокс" для того, щоб це проваджувати. Тому я поставив собі завдання – перебити інформаційну хвилю негативу і дати людям трішечки надії. Що навіть в'язні будуть генерувати світло, і все буде добре.

Я просто не думав, що ця ідея так добре "зайде".

Ви вважаєте, що це "зайшло"?

Той негатив, який, вибачте, на мене впав, точно не в порівнянні з тим, що у людей з'явилася якась надія та усмішки в той час, коли, здавалось, усе втрачено.

Народний депутат, на якого держава витрачає гроші, має розробляти такі законопроєкти, щоб потім смішити людей? От Ви говорите, "усмішка з'явилася у людей".

Глобально він ефективно пропрацьований. Ідеологічно він зробив свою роботу і підтримав людей, мені здається.

Кого цей законопроєкт підтримав?

Усі, з ким я спілкуюся, казали: "Класна ідея", "Усе нормально", "Усе буде добре". Навіть товариш з поліції мені зателефонував: "Я чесно скажу, що я тобі вдячний за те, що викликав усмішку, зробив мій день". Чому? Тому що глобально всі ми зараз живемо у війні. Усім воно постійно давить на психіку.

Узагалі яка головна задача пенітенціарної системи? Перевиховати, а вона зараз виконує функцію перетримки.

Коли Ви розробляли цей законопроєкт, чи консультувалися з керівництвом пенітенціарної служби? Як вони сприймали Ваші законодавчі ініціативи?

Не спілкувався. І, у принципі, коли я розробляю законопроєкт з унікальною ідеєю, чому не спілкуюсь? Тому що, як правило, людина із системи закрита в цій же системі. Вона не бачить шляхів розвитку і виходу з неї.

Воно б дало (прийняття законопроєкту щодо велогенераторів, – ред.) на Сили оборони 600 мільйонів гривень.

Для того, щоб це запрацювало, скільки треба витратити? Ви рахували?

Наприклад, на генератори приблизно 150 мільйонів. На читання книг багато не потрібно витрачати, просто системно підійти до цього питання. На медитацію –тільки на звуковий супровід.

А Ви самі медитуєте?

Звичайно, як тут не медитувати? Це ж один із способів налаштуватися на роботу.

Це окремий законопроєкт щодо медитацій?

Так, їх три різних – усі стосуються ув'язнених. Це приклад Індії. Здається, у 40-х чи 60-х роках найскладнішою в'язницеюкерувала жінка, яказапровадила медитацію. Вона (керуюча в’язницею, – ред.) побачила, що знизилася агресивність людей. Вони більше соціалізувалися, комунікували тощо. А ще, перевиховувалися – основна функція пенітенціарної системи.

Потім провели дослідження в Америці, яке показало, що ув’язнені краще соціалізуються, агресивність знижується на 20 %.

Читати ще

Читати ще

Медитація в тюрмі: нардеп Гривко з Чернігівщини пропонує законопроєкт щодо зменшення строку покарання засудженимЩе одна Ваша законодавча ініціатива стосувалася створення Державного реєстру астрологів, тарологів, нумерологів та інших представників езотеричних практик. Із чим пов'язаний Ваш інтерес до цієї сфери, чому виникла ідея?

Законопроєкт був про езотеричну освіту. Він був добровільним, для тих,хто бажає поділитися своїми знаннями. Тому що згідно з Ніццькою угодою (Міжнародна класифікація товарів і послуг для реєстрації знаків, — ред.) 2000 року, є в переліку певні професії, а шляху до них нема. Грубо кажучи, був би електрик, але б не було бази освіти дляних.

Тобто Ваш законопроєкт стосувався того, щоб навчати людей езотерики?

Звісно, і наповнювати бюджет. Тому що людина, яка хоче поділитися своїми знаннями, згідно з тим законопроєктом має зареєструватися. Ми розуміємо, що вона сплачує певні платежі та може видати диплом.

Читати ще

Читати ще

Магістр тарології? У Раду подали законопроєкт про врегулювання езотеричної освіти

Про законотворчу діяльність

Чи вважаєте свою законотворчу діяльність ефективною?

Я пишу законопроєкти для працівників країни. І люди повинні вирішувати: моя діяльність ефективна чи неефективна. Я пропоную розв'язання тих проблем, які бачу в житті. Чи хтось зараз пропонує рішення? Ну, є ще кілька депутатів, які теж вірять в ідеї, у державу, але беруть на себе негатив.

То Ви вважаєте свою законотворчу діяльність ефективною?

Поки я не завершив свій план, тому поки не вважаю.

Скільки часу витрачається на написання одного законопроєкту?

По-різному. У мене є законопроєкт, який "лежав" три роки. Є чорновий варіант законопроєкту, який шостий рік не пускається в дію. І навпаки, є законопроєкт, який напрацював за тиждень. Тобто вони дуже різні за складністю. Особливо, якщо напрацьовувати з нуля.

Скільки людей, зазвичай, задіяні в процесі написання законопроєкту?

Я дуже вдячний своїй команді, яка насправді інколи й підтримує мої радикальні ідеї: і критикує, і направляє в більш м'яке русло. Маю двох помічників, а загалом – сім осіб у команді.

Ви подали ці законопроєкти до Верховної Ради, згодом Ви їх відкликали. Що потім з ними відбувається? Вони просто "лягають у стіл"?

Один відкликаний. Це якраз особисто мій, про демографію. Він модернізувався і зараз готовий до подання.

Як діяльність у ролі депутата допомагає Збройним Силам України під час повномасштабного вторгнення

Як Ви допомагаєте Збройним Силам України?

По-різному. Нещодавно була підтримка нашої мобільно-вогневої групи: допомогли забезпечити 10 прожекторами, щоб захистити небо. У мене є декілька друзів-волонтерів, до яких можу завжди звернутися. Також постійно доначу на Збройні Сили – 20-30 % власних коштів.

Ви розглядали для себе можливість служби в Збройних Силах України?

Розглядав. Народним депутатам видавали зброю, 147 із них узяли її, щоб захищати. Я один із них. Зброя зі мною: доведеться піду. Напевно, якби не був народним депутатом, був би в нашій територіальній обороні. Це дуже складне для чоловіка питання, тому постійно думаю, як правильніше вчинити.

Питання від політичного оглядача Олександра Рися про ставлення Сергія Гривка до політичної кризи в Чернігівській міській раді

Зараз Чернігівська міська рада переживає політичну кризу: у нас немає ні міського голови, ні секретаря. Довгий час взагалі міська рада не могла зібратися. Відповідно, запитання: яке ставлення до цієї кризи, до яких політичних сторін більш симпатизуєте та, яке бачите рішення цієї політичної кризи в міській раді?

Якби команда, політична партія "Рідного дому", працювала більше на єдність і на конкретну результативну роботу, то кризи не було б – вона створена в їхніх головах і їхніми руками. І, на жаль, вони роз'єднують суспільство.

Прецедент був створений після деокупації Чернігова. Лист від команди "Рідного дому" було направлено до голови обласної військової адміністрації В’ячеслава Чауса з приводу виїзду Владислава Атрошенка на якусь конференцію.

Питання: навіщо він цього листа направляв? Це не повноваження голови ОВА В'ячеслава Чауса – це повноваження прикордонної служби або Міністерства внутрішніх справ. А вони створили передумову цієї кризи, щоб казати "от не випустив того, хто поїхав на конференцію на відбудову". Вони чітко усвідомлювали як політтехнологи, що дуже складно бути людьми, які борються з викликами війни в місті. Простіше критикувати, це позиція політична. Я вважаю, що це їхні помилки.

Чи можна було цієї кризи уникнути?

Можна, звичайно. Разом іти далі та працювати в цьому напрямку: шукати партнерів, залучати благодійників,знаходити можливості та рішення.

Питання від політичного оглядача Олександра Рися про ставлення Сергія Гривка: як бачить стратегічний розвиток Чернігова та залучення коштів

Є моменти, про які не розповідаю. Відбудова, ремонт укриття 9 школи – там моя зарплата "лежить". Чи хтось говорив про це? Я про це не постив, тому що ми з партнерами скидалися (коштами, – ред.).

У депутата Андрія Богданця був фонд. Я направив його в іншу школу, щоб він допоміг нам зробити укриття.

З приводу інвестиційної стратегії. Була напрацьована програма та законопроєкт про територію пріоритетного розвитку Чернігівщини. Це стосується всієї нашої області й дало поштовх до певних діалогів і консультацій, щоб зробити певні спеціальні пільгові зони, зменшені від оподаткування. Там були певні передумови. Зараз Чернігівська область перебуває в глухому куті: за перший квартал цього року – 763 години тривог, багато викликів, прикордоння постійно обстрілюється. Логістичний виклик для наших аграріїв. Відповідно був напрацьований законопроєкт, який згодом вилився в діалоги. Потім була ухвалена програма "5-7-9%" (програма кредитування, за якою держава компенсує частину відсоткової ставки для розвитку малого та середнього бізнесу, – ред.), яка була поштовхом.

Зараз проводимо консультації про індустріальні парки, спеціальні умови для деокупованих територій. Дуже багато кроків, вони системні. І це не тільки моя заслуга, а всього парламенту.

Програма "5-7-9%" вийшла із законопроєкту?

Вона була до цього, але були пільгові умови, щоб у нас із підприємцем з'явилися оборотні кошти, аби вони могли тут працювати, більше залучати в розвиток ресурсу.

Зараз ці умови пільгового кредитування для області залишилися?

Зараз є виклик, тому що саме пільгова програма була на три роки. Зараз ведемо консультацію, щоб її відновити.

Ви берете активну участь у консультаціях? Що Ви, як народний депутат, можете зробити, щоб дія цієї програми продовжилася на території Чернігівської області?

Звісно, беру. Співпрацюю з підприємцями, колегами відповідного Комітету економічного розвитку. Із Головою обласної ради також спілкувалися щодо цього.

Про помічників нардепа

Ви маєте 29 помічників, 5 із них — на постійній основі і 24 — на громадських засадах. До недавнього часу Ви мали 31 помічника. І це вважалося чи не найбільшою кількістю помічників у народного депутата. Така кількість помічників виправдовує себе? Читати ще

Читати ще

Нардеп з Чернігівщини Сергій Гривко має 31 помічника: він розповів, чим вони займаються

Безпосередньо виправдовує на платній основі. Я б ще розширював їх коло, але, на жаль, бюджет не дозволяє, тому що фахових юристів складно знайти. На безоплатній основі зараз стажуються декілька студентів, яким роз'яснююспецифіку роботи депутата. Вонипроявляють ініціативу, звертаються за консультаціями. Умотивовані,вони в майбутньому можуть стати політичними діячами чи дипломатичними працівниками.

Серед помічників є військові. У деяких моментах простіше: вони мені можуть зателефонувати, коли потрібна підтримка чи діалог.

Тобто стільки помічників Вам потрібно?

Так. Хай буде так.

Про дисципліну в партії "Слуга народу"

Ми проаналізували вашу роботу у Верховній Раді, можемо сказати, що у Вас високий показник відвідуваності пленарних засідань. Ви є членом найбільшої депутатської фракції — політичної партії «Слуга народу». Ви сказали, що підписали меморандум. Що він передбачає?

Основна норма, якщо 70% фракцій голосує за законопроєкт, усі інші (30%) повинні підтримати. І це просто такий суспільний договір у фракції, який зобов'язує тримати слово.

А чи доводилося Вам голосувати проти рішення фракції?

Було декілька разів, бо в мене була своя думка.Там було принципове питання, я прийшов і сказав, що не буду голосувати за це.

Чи було якесь дисциплінарне покарання?

Ні, ну яке дисциплінарне покарання? Зрозуміло, діалог: "Ти ж розумієш, що вчиняєш неправильно, ти ж підписував". Я кажу: "Слухайте, дивіться, є там принципові питання. Я не можу голосувати. Я вас попередив". У нас нормальна робоча обстановка.

Чи говорить Вам керівництво фракції, за які законопроєкти голосувати, а за які — ні?

Усі законопроєкти, які виносяться у Верховну Раду, різні. Якщо почитаєте порядок денний, у кожного є підписка про законопроєкт. Чи Європейського Союзу, чи якусь проблему вирішуємо, чи військовим допомагаємо, чи стабілізуємо економіку. Вони всі виносяться такі, за які треба голосувати.

Це погоджувальна рада – збираються представники різних фракційних груп, які виносять перелік законопроєктів.

Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук говорив про те, що варто скоротити кількість народних депутатів з 450 до 300 через те, що частина територій окуповані, і зараз в Україні проживає менше людей. Що Ви думаєте про це?

Я вважаю, що це погана ініціатива. Якщо ми скоротимо кількість депутатів, то, відповідно, зросте можливість впливу на цих депутатів. Тобто, ти впливаєш або на 450 депутатів, або на 300. Знайти голоси буде простіше. Впливають не тільки наша країна і наші олігархи, а й, наприклад, інші країни.

А наші олігархи впливають на народних депутатів?

Ну, скажу так, можливо. Я не бачу, але можливо.

На Вас особисто впливають?

Я незалежний. Я представляю Чернігівщину. На мене можуть тільки чернігівці вплинути.

Але фракція "Слуги народу" впливає, виходячи з меморандуму?

Фракція вплине, тому що я її представник. Поки в ній. Коли подавали дуже багато критиків, я пропонував та казав: "Якщо хочете, можете мене з фракції (вилучити, – ред.)". Я не переживаю, тому що вважаю, що порушував важливі питання.

Ви бачили, до якої депутатської групи Ви могли б приєднатися в разі вашого виключення з фракції?

Я б не приєднався, напевно, до жодної. Тому що в мене філософський підхід до роботи, у мене інші цілі: хочу бачити Україну процвітаючою.

Чернігівська обласна партія "Слуга народу". Яку участь Ви берете в її діяльності?

Практично в усіх офіційних заходах. Там, якщо потрібно спілкування з людьми, я приходжу.

Ви займаєте якусь посаду в обласній партійній організації?

Я член керівних органів.

Плани на політичне майбутнє

Чи готується обласна організація партії "Слуги народу" до можливих виборів?

Ні, не готується.

А Ви для себе вирішили, якщо будуть оголошені вибори, чи братимете в них участь?

Ще не вирішив. Не буду вирішувати, напевно, потім, з урахуванням певних факторів. Чи реалізував я все задумане, всі свої законодавчі ініціативи.

Як оцінюєте свою роботу як народного депутата? У Вас подано близько 400 законопроєктів. Із них 70 стали законами за вашого авторства і співавторства. Це приблизно 20%. Чи будете Ви вважати, що Вам вдалося все вирішити та зробити Україну процвітаючою? Який має бути цей відсоток написаних Вами законопроєктів, що стали законами?

Це, напевно, так не робиться. Тому що в співавторстві, якщо так правильно сказати, я б не розглядав ці законопроєкти. Можу сказати, що там, де я є автором, були просунутітри норми в різних форматах. Певними законопроєктами можна підштовхнути до певних дій.

Результативність роботи народного депутата не варто міряти прийнятими законопроєктами, так?

Ні, звісно, ні. Це один із факторів. Це подані законопроєкти, тому що законопроєкт має ідеологічний складник. Він не тільки системно може виправити якийсь "геп" у системі, він може підштовхнути, надихнути, розвинути якийсь напрямок.Подані законопроєкти, потім прийняті законопроєкти, можливо депутатські звернення, які питання вирішено глобально.

Читати ще

Читати ще

«Я зловживав впливом і за своє зловживання мав винагороду»: Анатолій Гунько в проєкті «Обранці»

Новости Украины