За інформацією: Суспільне Тернопіль.
Віталій Прокопа. Суспільне Тернопіль
Назар Скиба втратив праву ногу внаслідок поранення, яке отримав на сіверському напрямку Донецької області. Там, каже, наступив на міну.
"Чекав на евакуацію добу. Я радий, що залишився живим. Довгий процес оперування був, але радий, що живий. Для мене велика мотивація — це ті хлопці, які вже з пораненнями були. Я дивився на них і розумів, що в цьому світі все можливо. Навіть з такими ампутаціями хлопці займаються спортом, ходять в гори. Тому немає нічого неможливого", — розповів Назар Скиба.
Назар Скиба. Суспільне Тернопіль
На протезі чоловік уже встиг підкорити дві вершини українських Карпат:
"Через місяць після реабілітації я на свій день народження вирішив сам піти у гори, відволіктися від усіх. Всі мене спочатку відмовляли, тому що самому небезпечно. Я ще досконало не міг ходити, але з милицями піднявся на гору Шпиці. Це 1 800 метрів. Для мене це був як виклик собі. Я його переборов. До поранення я дуже любив гори і для мене було в кайф піднятися. А другий раз я вже ходив з товаришами, ми піднімалися на гору Петрос. Висота гори була 2 020 метрів. Ми піднімалися три доби. Це теж було дуже важке випробування, тому що я багато разів падав. Слизьке каміння, великі такі обриви вниз. Мене друзі підтримували і благополучно ми пройшли цей шлях".
Назар Скиба в горах. Суспільне Тернопіль
Оскільки Назар ходить у гори, важливо тренувати ногу, на яку йде все навантаження, розповів Віталій Прокопа:
"Розведення і зведення ніг — основні вправи для його балансу. Тому що, грубо кажучи, він стоїть довгій палиці. Йому треба тримати свій баланс, а він вже не може це робити за рахунок гомілкостопи. Тут ми тренуємо кінцівку, яка в нього є, бо він ходить в гори і вона йому дуже важлива в горах. Бо вся опора йде на ту кінцівку".
Крім цього, Назар ходить з гантелями загальною вагою 40 кілограмів.
"Ми підібрали вагу, щоб вона була приблизно така, як у спорядження, з яким він ходить в гори. Щоб він звикав з такою вагою ходити хоча би по рівній поверхні. Тому що з такою вагою йому доводиться підніматися по каміннях, по скелях, по дуже вузеньких переправах".
Заняття в спортзалі. Суспільне Тернопіль
Як фізичний терапевт, Віталій Прокопа працює з бійцями від початку повномасштабної війни. За його словами, за цей час тренував більше сотні військових.
"90% моїх пацієнтів — це люди з ампутаціями нижніх кінцівок. Ідея зі спортзалом у мене нещодавно з’явилася. Були пацієнти, які хотіли, і з якими це можна було спробувати. В умовах лікарні ти стільки не можеш його навчити. Щоб щось більше робити, треба якісь інші умови. І в спортзалі з’явилося натхнення більше працювати з такими людьми. Тому що нове пробую, з новими протезами знайомлюся. Переважно я працюю з пацієнтами, у яких парна ампутація, немає двох кінцівок".