«Потрібно відновлювати цей промисел»: у селах на Вінниччині проводять безкоштовні гуртки з рогозоплетіння

За інформацією: Суспільне Вінниця.

Фото: Суспільне Вінниця

У Щітках гурток проводять двічі на тиждень: у четвер та пʼятницю. У сусідній Писарівці — у середу та суботу

"У нас раніше плело багато людей у селі, але потім цей наш промисел почав згасати. Потрібно його відновлювати. Діти тепер продовжують наш промисел, наше українське", — розповіла Галина Заєць.

Галина Заєць проводить гурток з рогозоплетіння. Фото: Суспільне Вінниця

Рогозоплетінням Галина Заєць займається понад 30 років. Для виробів каже, заготовляють рогозу, яка росте на місцевому ставу.

"Ми заготовляємо рогозу з осені. З вересня заготовляємо і до кінця жовтня висушуємо. І десь із кінця жовтня ми починаємо проводити заняття. На ставку рогоза росте пучечками, ми її сушимо, розділяємо на частини. Одна частина грубша, інша — тонша. Обовʼязково її змочуємо, бо суха буде ламатися", — розповіла Галина Заєць.

Фото: Суспільне Вінниця

Серед відвідувачів гуртка — девʼятирічна Вероніка Бондар. На черговому занятті дівчинка вчилася робити з рогози килим.

"На станкові протягую рогозину через струни. Треба тільки дивитися, щоб не було помилок. Треба щільно притискати, а там, де краєчок, то загинати, бо якщо буде ось так на мене дивитися, то це помилка і треба буде заново переплітати", — розповіла Вероніка.

Діти на гуртку з рогозоплетіння. Фото: Суспільне Вінниця

Першим виробом із рогози у девʼятирічної Марії Савчук був килим. Його подарувала мамі, яка й записала її на гурток. На черговому занятті із рогози вчилася плести декоративний кошіль.

"Я думаю туди поставити квіти, щоб на столі вона гарненько стояла", — розповіла Марія.

Гурток з рогозоплетіння. Фото: Суспільне Вінниця

Капелюшки, кошики, ляльки, підставки — все це на замовлення з рогози виготовляє 13-тирічна Марина Власюк. Гурток із рогозоплетіння дівчинка відвідує чотири роки.

Вироби з рогози. Фото: Суспільне Вінниця

Традицію рогозоплетіння в селах Щітки та Писарівка Міністерство культури України у травні 2023 року внесло до списку нематеріальної спадщини України.

Новости Украины