Повернення податків, зростання платіжок та старт вступної кампанії: що зміниться з 1 липня

Повернення податків, зростання платіжок та старт вступної кампанії: що зміниться з 1 липня

Фото: УНІАН

Повернення паливних податків

Найгарячіша тема останніх днів – повернення з 1 липня паливних податків до довоєнного рівня. Нагадаємо, що скасування акцизу та зниження ПДВ на паливо відбулися навесні 2022 року, коли світові ціни на нафту злетіли до 140 доларів за барель, а ситуація в Україні була вкрай тяжкою та невизначеною. Тоді в уряді вирішили підтримати споживача, вважаючи, що таке радикальне зниження податків призведе до зменшення цін на АЗС. Але цього не сталося і навіть більше: невдовзі ціни злетіли. Це дозволило чиновникам та експертам говорити про помилковість рішення, але повертати податки на колишній рівень не поспішали.

Сьогодні, коли ринок збалансувався, ціни на нафту впали, а країна гостро потребує грошей, настав час все повертати на свої кола. Експерти вважають, що навіть з огляду на те, що прямої пропорційної залежності між зростанням податків і зростанням вартості палива немає, ціни на АЗС все одно зростуть щонайменше на 5 грн на літрі.

Про те, наскільки подорожчають бензин та дизель, а також на вартості яких товарів це позначиться насамперед, ми докладно писали тут.

Тарифи на електроенергію пішли вгору

Вартість електроенергії суттєво зросла з 1 червня 2023 року – до 2,64 грн/кВт*година. Необхідність такого рішення аргументували тим, що країні потрібні кошти на відновлення енергетичної інфраструктури після обстрілів наших міст російськими окупантами. А на своїх гаманцях це подорожчання українці відчують у липні, коли отримають квитанції за минулий місяць.

Разом із тарифами для побутових споживачів зростають ціни на електропостачання для бізнесу. Національна комісія, яка здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКУ), вже переглянула граничні ціни на електроенергію для ринку – так звані «прайс-кепи».

З 30 червня на ринку діють такі прайс-кепи:

з 23:00 до 07:00 — 3000 грн за МВт*годину з 07:00 до 19:00 — 5600 грн за МВт*годину з 19:00 до 23:00 – 7200 грн за МВт*годину.

Як пояснив голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко, на практиці це означає, що тарифи для бізнесу зростуть. Точних цифр сьогодні не назве ніхто, оскільки вони залежать від часу споживання. Але, на думку експерта, платіжки бізнесу можуть у середньому зрости на 30-50%.

Послуги водоканалів також подорожчали

Декілька останніх тижнів йшло гаряче обговорення підвищення тарифів на холодну воду – водоканали навіть написали листа президенту Володимиру Зеленському.

Йдучи назустріч «побажанням трудящих», у НКРЕКУ запропонували підвищити тариф на воду для 35 водоканалів у середньому на 33%. Підвищення буде різним, оскільки самі тарифи на воду в Україні встановлені окремо для кожного водоканалу, залежно від регіону. Вони залежить від кількості споживачів за одним договором, обсягів споживання та інших чинників. Діючі тарифи можна подивитися тут.

29 червня стало відомо, що НКРЕКУ таки підняла тарифи на послуги водоканалів із 1 липня. Експерти вже підрахували, що платіжки в середньому можуть збільшитись на 80-90 грн у розрахунку на сім’ю із трьох осіб.

Довоєнні правила у програмі «Доступні ліки»

З 1 липня повертаються довоєнні правила у фармацевтиці: препарати за програмою «Доступні ліки» відшкодовуватимуть лише за електронним рецептом.

З початку повномасштабної війни доступ до ліків за цією програмою спростили. Пацієнтам дали можливість за бажанням отримувати медпрепарати як за електронними, так і за паперовими рецептами. Наразі ці послаблення закінчуються.

Старі вимоги щодо е-рецептів повернуться по всій території України, окрім прифронтових зон та зон бойових дій.

Підвищення пенсій

Черговий етап індексації пенсій відбудеться у липні. На цей раз надбавки отримають українці, які вийшли на заслужений відпочинок за спеціальними законами. Це держслужбовці, працівники органів місцевого самоврядування, народні депутати, науковці.

У середньому пенсії для вищезгаданих категорій громадян зростуть на 19,7%. Але розмір доплат залежатиме від розміру пенсії: що вища пенсія, то вища доплата.

Перерахунок відбудеться автоматично, звертатися до органів Пенсійного фонду не потрібно.

Вступна кампанія на старті

1 липня в Україні розпочнеться реєстрація електронних кабінетів абітурієнтів закладів вищої, спеціальної та професійно-технічної освіти на порталі https://vstup.edbo.gov.ua/Єдиної державної електронної бази з питань освіти.

3 липня стартує реєстрація на участь у співбесідах та творчих конкурсах в освітніх закладах, де вони є обов’язковими для абітурієнтів.

19 липня розпочнеться прийом заяв до вузів. Цього року абітурієнти можуть подати до 5 заяв на бюджетну форму навчання до будь-якої установи вищої освіти без обмеження кількості спеціальностей та до 15 заяв на контракт.

Змінюється формат реквізиту «призначення платежу»

З 1 квітня 2023 року набув чинності наказ Мінфіну, який змінює реквізит «Призначення платежу» у податкових платежах.

Здавалося б, за наявності зразка старого та нового формату призначення платежу жодних проблем виникнути не повинно. Але вони є. Бухгалтери, які працюють із ФОП, кажуть, що заповнені по-новому платіжки не завжди адекватно проводяться в системі податкової, тобто платіж може загубитися. Це виллється у додаткові проблеми для підприємця.

Враховуючи це, податкові консультанти радили підприємцям по можливості сплатити податки в червні за старим зразком, що точно працює. Хоча очевидно, що така порада не вирішує проблему, а просто її трохи відсуває.

Якщо все ж таки платіж загубився, потрібно в електронному кабінеті податкової, у розділі «Листування з ДПС» написати заяву з проханням знайти платіж, прикріпити до нього квитанцію за платіж, підписати лист своїм електронним підписом та надіслати. Після того, як податкова знайде платіж за реквізитами, він має відображатись у кабінеті платника.

Ціни на продукти

Літо та осінь традиційно були в Україні періодом дефляції, принаймні продуктової. З появою на прилавках нового врожаю ціни на овочі та фрукти падали, а за ними підтягувалися інші продукти.

Цього року жодного зниження цін не передбачається. Експерти кажуть, що у найкращому разі ціни на продукти піднімуться на 3-5%, причому насамперед дорожчатимуть найбільш бюджетні та ходові товари.

По-перше, після теракту росіян на Каховській ГЕС затопленими виявилися значні території сільгоспугідь, що призведе до втрати частини врожаю. Експерти вважають, що до списку продуктів, що подорожчають, можна сміливо заносити помідори, капусту, цибулю, болгарський перець, баклажани. Докладно про це ми писали тут.

По-друге, свій внесок зробить повернення паливних податків. Логістичні витрати – це вагоме доповнення у ціноутворенні товарів та послуг, тому можна чекати, що вони подорожчають. На щастя, зв’язок між подорожчанням палива та продуктів не є прямим, і при зростанні цінників на АЗС, скажімо, на 10%, ціни на товари та послуги можуть піднятися не більше ніж на 1-2%.

І, нарешті, по-третє, свій внесок зробить подорожчання електроенергії. Зростання платіжок за електрику для бізнесу на 30-50%, про яке йшлося вище, неминуче вже в липні буде закладено у собівартість усіх товарів та послуг.​

Джерело

Новости Украины