Руслан Ротань — ледь не головна людина в українському футболі станом на зараз. Тренер працює одразу на трьох посадах — головним в молодіжці та «Олександрії», а також виконуючим обов’язки в національній збірній України.
Руслан Ротань. Фото: uaf.ua
І ось настав час оголосити склад головної команди країни, яка в кінці місяця буде грати проти команди Англії у відборі на чемпіонат Європи.
Ротань зміг здивувати, декілька прізвищ в складі не те щоб зовсім неочікувані, але імовірність побачити їх тут була все ж маленькою. Крім того, є декілька прізвищ, які навпаки очікувалися в списку, але їх ми там так і не побачили. ISPORT розбере склад збірної, який викликав Ротань.
Воротарі
Цю позицію наразі не можна назвати проблемною, адже конкуренція в воротах збірної дуже висока. В минулому році основним був Георгій Бущан, але зараз він травмований і не отримав виклик. Та є Анатолій Трубін, який, скоріше за все і буде грати в воротах, адже показує феноменальну гру на старті 2023 року.
За спиною в нього будуть два гравці, які останнім часом не виходили на поле в офіційних матчах — Андрій Лунін та Дмитро Різник. Всі три кіпери — досить молоді, але в їхній кваліфікації не сумніваєшся.
Кого не викликали: в резервному складі є Андрій Пятов — багаторічний капітан збірної, який тим не менше вже й в «Шахтарі» став третім голкіпером. Також присутній підлеглий Ротаня в Олександрії Микита Шевченко. Воротар «містян» — один з багатьох голкіперів в Україні, якого можна охарактеризувати, як «якісний гравець, але до основи збірної не дотягує». Останнім часом це місце займали Паньків, Волинець, Бойко та інші. Врешті, питань до Ротаня тут немає
Захист
Правий фланг: Олександр Караваєв («Динамо») та Юхим Конопля («Шахтар»). В цьому випадку питань немає. На цій позиції це два нині найкращі гравці і саме вони повинні грати в збірній України.
Лівий фланг: Віталій Миколенко («Евертон») та Едуард Соболь («Страсбур»). Прочитайте те, що написано в абзаці вище — те ж саме можна сказати й тут. Два легіонери, які регулярно отримують практику. Віталій нещодавно захворів, але до матчу має відновитися повністю.
Центр оборони: Микола Матвієнко («Шахтар»), Ілля Забарний («Борнмут»), Едуард Сарапій та Олександр Сваток («Дніпро-1»). А ось тут вже починається цікаве. Матвієнко і Забарний, звісно, безальтернативно найкраща пара центральних оборонців в країні. Та справа в тому, що Забарний досі не грав з осені, а зараз і зовсім травмований, а Матвієнко пропустив останній матч. У Миколи ніби застуда, нічого серйозно, та все ж.
І за спинами в цих хлопців Ротань залишає лише футболістів лідера УПЛ — «Дніпра-1». Сарапій та Сваток непогані гравці, перший ще досить молодий і, можливо, не повністю розкрив свій потенціал. Обидва вже викликалися в збірну, але так в ній і не дебютували, та й були тоді 5-6-7 вибором на позицію.
Кого не викликали: тут відразу декілька варіантів, яких неочікувано ми не побачили в заявці. В першу чергу — це Валерій Бондарь, основний партнер Матвієнка в «Шахтарі», який «читався» як заміна Забарному. По-друге, це Денис Попов. Так, можливо оборонець, як і все Динамо, далеко не в найкращій формі, але досвіду на найвищому рівні в нього трішки більше, ніж в дніпрян.
Ну і ще один варіант — це Сергій Кривцов. Так, захисник покинув Україну і полетів на інший континент, але ще не готовий завершувати в збірній і мати за своєю спиною такого досвідченого гравця було б непогано.
Щодо флангів, то в резерві Ротань залишив Тимчика та Михайліченка, а також підбадьорив ще одного олександрійця — Дениса Мірошніченка
Півзахист
Опорна зона: Тарас Степаненко («Шахтар») та Сергій Сидорчук («Динамо»). Тут все традиційно — два ветерани, капітани грандів українського футболу, вони на місці.
Центральні хавбеки: Георгій Судаков («Шахтар»), Артем Бондаренко («Шахтар»), Віталій Буяльський («Динамо» Київ), Олександр Піхальонок («Дніпро-1»), Руслан Малиновський («Марсель», Франція), Олександр Зінченко («Арсенал», Англія).
В розпорядженні Ротаня буде три пари центральних півзахисників атакувального плану. Скоріш за все пара Зінченко-Маліновський традиційно буде основною. А ось хто буде наступним вибором, тут тяжко. Чергова спроба закріпитися в збірній буде у Віталія Буяльського. Гравця «Динамо» спочатку ігнорував Шевченко, який декілька разів спробував його, а потім відмовився. Далі був Петраков і та ж ситуація — виклик і надалі «забуття». Що ж, нова спроба для лідера киян.
Бонадренко і Судаков — це нове обличчя «Шахтаря», гравці, які ведуть гру «гірників», але чи вистачить їм досвіду для гри на такому рівні? Можливо Ротань обере Піхальонка, який вже зіграв декілька матчів за збірну і в цьому сезоні показує крутий футбол?
Кого не викликали: років через 2-3, можливо, Данило Ігнатенко та Єгор Назарина будуть основними опорниками збірної, але зараз місце для них є тільки в резервному списку. Найбільш гучним ім’ям серед невикликаних центрхавів звісно є Віктор Коваленко, але гравець Спеції був травмованим і зараз точно не в найкращій формі. Навіть в резерв не потрапив Роман Безус, так само як не знайшлося там місця і Володимиру Шепелєву.
Атака
Ліві вінгери: Михайло Мудрик («Челсі», Англія), Євген Коноплянка («Краковія» Краків, Польща), Олександр Зубков («Шахтар»). Головна новина всього списку — виклик Євгена Коноплянки. Легендарний вінгер востаннє грав за збірну у вересні 2020 року, а викликався в неї в березні 2021-го. Чи заслуговує він наразі на виклик? Досить сумнівно. Хоча, в 2023 році він регулярно грає і можливо його досвід допоможе в кінцівці матчу? А раптом він повторить свій головним момент в житті і знову заб’є на Вемблі?
Основним на цій позиції звісно повинен бути Михайло Мудрик, є і Олександр Зубков, який знаходиться в хорошій формі і забив двічі в останньому матчі.
Праві вінгери: Андрій Ярмоленко («Аль-Айн», ОАЕ), Віктор Циганков («Жирона», Іспанія). Тут все по-старому, тільки з тою відмінністю, що Циганков вже заслужив стати основним в збірній. Він прекрасно увійшов в Ла Лігу і скоріше за все є кращим гравцем, ніж Ярмоленко, прямо зараз. Але як вирішить тренерський штаб?
Центральні нападники: Роман Яремчук («Брюгге», Бельгія), Артем Довбик («Дніпро-1» Дніпро). Ще півроку тому такий вибір сприймався б як належне. Хоча і зараз ці хлопці, можливо, найсильніші українські форварди, але лякає форма Романа Яремчука, який після повернення в Бельгію не може «знайти себе». Та й Довбик тільки но був травмований, існує ризик залишитися на англійців з одним нападником.
Кого не викликали: Вибір серед вінгерів не дуже багатий. В резерві залишилися Криськів (Шахтар) та Гуцуляк (Дніпро-1). Серед форвардів в тому ж таки резерві є Данило Сікан (Шахтар), якого критикували фанати після дуже невдалого матчу проти Ренна. А ось легендарний Артем Бєсєдін виклик не отримав. Дехто навіть очікував побачити в збірній Євгена Сєлєзньова, на фоні чуток про Коноплянку (звісно це були жарти). Можливо, хоча б в резерві очікувався Владислав Ванат з київського Динамо, але вирішили, що обійдуться і без нього.
Представництво по клубам
Легіонери — 11 (разом з резервом 13)
«Шахтар» — 8 (14)
«Дніпро-1» — 4 (5)
«Динамо» Київ — 3 (5)
«Олександрія» — 0 (2)
Дуже неочікувано, що від «Динамо» в збірній тільки три футболісти і є інший український клуб, з більшим представництвом, окрім «Шахтаря». Але й на те є як мінімум дві причини: перша — це травми (Бущан, Шапаренко), і друга — це трансфери (Забарний, Циганков). Всього в основну заявку увійшли гравці тільки трьох клубів УПЛ, зате легіонерів цього разу більше десятка.