Буглак нібито написав заяву, але без подання президента, ймовірно, не обійтися, зазначила голова правління організації «Опора».
Експерт розповіла про процедуру, завдякий якій Юрій Буглак може перестати бути членом ЦВК / фото УНІАН
Член Центральної виборчої комісії Юрій Буглак сам написав заяву про складення ним повноважень.
Про це сказала в коментарі агентству УНІАН голова правління Громадянської мережі «Опора» Ольга Айвазовська з приводу того, чи відповідатиме процедурі внесений фракцією «Європейська солідарність» проект постанови про дострокове припинення повноважень Буглака.
За її словами, в проекті йдеться про припинення повноважень на підставі поданої ним заяви. На даний час текст проекту постанови не оприлюднено на сайті ВР і заява Буглака теж не оприлюднювалася.
Відео дня
Вона сказала, що за цією підставою не потрібне подання президента України для голосування у ВР, якщо орієнтуватись виключно на закон про ЦВК, але враховуючи регламент Верховної Ради України та Конституцію, без внесення подання від президента питання звільнення може бути не закрито.
Айвазовська нагадала, що статтею 30 закону «Про Центральну виборчу комісію» передбачено, що є 10 підстав для дострокового припинення повноважень члена Комісії:
- особиста заява про складення повноважень;
- досягнення шістдесятип’ятирічного віку;
- припинення громадянства України;
- вибуття на постійне місце проживання за межі України;
- недотримання вимог щодо несумісності з іншими видами діяльності;
- набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього;
- визнання недієздатним, безвісно відсутнім чи оголошення померлим;
- порушення членом Комісії присяги;
- неможливість виконання своїх повноважень за станом здоров’я;
- набрання законної сили судовим рішенням, відповідно до якого члена Комісії притягнуто до відповідальності за адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією.
Айвазовська зазначила, що за дев’ятьмя підставами, крім особистої заяви, передбачено, що голова ЦВК звертається до президента, а той вносить подання до ВР, а парламент ухвалює рішення про дострокове припинення повноважень члена ЦВК. Процедура щодо складення повноважень за власною заявою члена ЦВК не виписана. «Він подав заяву до ВР, а не до ЦВК, на основі цієї заяви, ймовірно, підготовлена ця постанова. Але її мали б вносити не народні депутати від фракції, які подавали цього члена комісії, а голова ВР, якщо на його ім’я було написано заяву», — зазначила Айвазовська.
Водночас вона нагадала, що стаття 85 Конституції говорить, що призначення та звільнення з посад членів ЦВК відбувається за поданням президента. Це і передбачено законом «Про регламент ВРУ». «Така правова невизначеність може призвести до неочікуваних наслідків, якщо звільнення не супроводжуватиметься поданням президента», — наголосила Айвазовська.
Читайте також:
Чи загрожує Україні наступ на Рівненську область: генерал-лейтенант розкрив важливий факт
У розвідці попередили українців про серйозну загрозу з боку РФ на День незалежності
За її словами, повноваження Буглака складно припинені за вибуття на постійне місце проживання за межі України. «Він, по суті, перебуває зараз за кордоном, виходячи з того, що в нього відпустка по догляду за дитиною, але це не означає, що він там планує залишатися чи він шукає громадянство, тому формальної підстави повинні бути підтверджені документами», — додала вона.
Юрій Буглак втрапив у скандал — що треба знати
Як повідомляв УНІАН, вчора, 14 серпня, у Верховній Раді України зареєстровано проект постанови «Про дострокове припинення повноважень члена Центральної виборчої комісії Юрія Буглака» (реєстраційний номер 9611), який з початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України перебуває в США. Проект постанови внесла команда екс-президента Петра Порошенка, яка і делегувала Буглака в цю Комісію. Деякі депутати коментують, що проект постанови не може голосуватися, бо таке подання має вносити до ВР президент України.
Як відомо, це сталося після оприлюднення журналістами проекту «Схеми» («Радіо Свобода») результатів розслідування, що Буглак виїхав з України за 12 днів до повномасштабного вторгнення і потім не повернувся. За даними журналістів, він живе з родиною в американському штаті Флорида поблизу Маямі і весь цей час отримує зарплату з бюджету України. Буглак отримав зарплату та інші виплати на суму в півтора мільйона гривень, в тому числі матеріальну допомогу з держбюджету «для вирішення соціально-побутових питань». З весни 2023 року член ЦВК взяв декретну відпустку зі збереженням посади.
Журналісти нагадали, що ще 14 лютого, через два дні після виїзду Буглака, президент Володимир Зеленський закликав усіх представників держави повернутись протягом 24 годин в Україну. На думку члена ЦВК, це його не стосувалося. Крім того, журналісти зʼясували, що Буглак є учасником групи «Барахолка Майами» в месенджері Telegram. Водночас його дружина — учасниця групи «Живем в Майами, говорим по-русски», де вона публікує фотографії із містечка Голлівуд на узбережжі Атлантичного океану в передмісті Маямі.
Буглак відмовився відповісти журналістам, де він перебуває. Конкретне місце проживання чиновника журналісти встановили із соціальних мереж дружини Юрія Буглака та матері його дитини — Тетяни Ртищевої. У своєму профайлі в LinkedIn вона вказує, що з січня 2022 року живе у Голлівуді, штат Флорида — це містечко поруч з Маямі на узбережжі Атлантичного океану.