За інформацією: Суспільне Чернігів.
Місцева жителька Сільва Тупиця. Суспільне Чернігів
Будинок Сільва освітлює за допомогою LED-лампи, підключеної до автомобільного акумулятора. Побутовою технікою не користується понад пів місяця.
Змушені закопувати продукти у сніг і решта її односельців. Місцева жителька Уляна скаржиться, що собаки знаходять та з'їдають їжу, яку таким чином зберігають люди.
Місцева жителька Уляна. Суспільне Чернігів
"Собаки взяли ту кришку (що закривала каструлю з продуктами, — ред.) скинули: і все по двору волочиться. Пожерли все м'ясо".
До тих, у кого є генератори, односельці приносять підзарядити мобільні телефони та акумулятори. Василь Шестак вмикає генератор щодня — на кілька годин вранці та ввечері.
Василь Шестак. Суспільне Чернігів"Бак тут 12 літрів, мені вистачає його на два дні, щоб підзарядити телефони собі, батькам, сусідам. А 12 літрів бензину – це 600 гривень. Ліхтарики, батарейки, один телефон другий телефон… Не будеш же відмовляти людям, бо хто знає, що завтра з тобою буде".
У Костобоброві, від якого до кордону з Росією близько кілометра, попри обстріли, залишилась більшість населення — понад дві з половиною сотні людей.
Місцеві кажуть, що такої ситуації з електрикою як зараз, ніколи не було.
Жителька Костобоброва Анна. Суспільне Чернігів
"Важка обстановка, важко жити, втомились. Було: день-два (без електрики – ред.), такого ж не було, як зараз. І ніхто не їде робити, ми нікому не потрібні абсолютно", — скаржиться Анна.
Феруза Бондаренко. Суспільне Чернігів
"Коли світла немає – дуже тяжко, бо світловий день короткий, дитина у темноті, а йому ж режим дня дуже важливий. А спробуй його забезпечити, якщо більшу частину доби в хаті темно: тільки ліхтарик, та й то його просимось у когось зарядити, бо генератора свого немає. Таких умов ще в Костобоброві не було? ні. Хоча були – у ХІХ столітті", — додає Феруза Бондаренко.
Приміщення сільського магазину зараз навмисно не опалюють, бо за температури близько нуля не так швидко розморожуються морозильні камери, пояснює продавчиня Людмила Воронко.
Продавчиня магазину Людмила Воронко. Суспільне Чернігів"Все тече. Я ночами уже не сплю, бо в мене голова розколюється: що робити з цим товаром. От начальниця подзвонила, каже: «Дай заявочку». Я кажу: «Кузьмінішна, я буду вам давати заявочку: цукерки, рибу солону, а таке: заморозку, ковбасу – я ж не буду". Бо куди: на голову собі? А люди то їсти хочуть»".
Продукти в холодильнику в магазині в Костобоброві. Суспільне Чернігів
Внаслідок негоди тільки у Новгород-Сіверському районі було зламано 162 електроопори, розповів заступник технічного директора з низьковольтних мереж "Чернігівобленерго" Сергій Переверза. За його словами, роботу електриків також ускладнювало те, що дороги були завалені поламаними деревами. Енергетикам знадобилось 13 днів, щоб відновити електропостачання в усіх населених пунктах, окрім двох, які на самому кордоні.
Повалена лінія електропередач у Костобоброві. Суспільне Чернігів
На цей час немає можливості виконати аварійно-відновлювальні роботи на лініях, від яких живляться домогосподарства споживачів у селах Грем’яч та Костобобрів".
Пояснює: під Грем’ячем зруйновано 18 електроопор, під Костобобровом — 25.
Енергетики відновлюють електропостачання у Костобоброві. Суспільне Чернігів
Повалені негодою електроопори лежать в зоні обстрілів — за кілометр від кордону, розповів радник начальника обласної військової адміністрації Андрій Подорван.
"Це безпосередньо прикордоння, і туди в цьому випадку треба відправляти важку техніку. Ну ви ж самі розумієте, що буде з цією бригадою, якщо вона наблизиться до кордону – це фактично ми відправимо людей на смерть. Розуміємо цю ситуацію, дивимося на різні варіанти розв'язання проблеми".
Читати ще
Читати ще
Без електрики, зв’язку та під обстрілами: як живуть люди села Архипівка на Чернігівщині, що за 2 км від кордону з РФ