За інформацією: Суспільне Чернігів.
Колаж з калькулятором та логотипом телеканалу «Новий Чернігів». Getty Images / Суспільне Чернігів
Програму фінансування комунального підприємства "Телерадіоагентство Новий Чернігів" планують продовжити на 2025-2026 роки. На це можуть витратити з міського бюджету 9 965 000 гривень у 2025-му та 10 963 000 гривень у 2026-му. Фінансування ж з власних надходжень планується на рівні 2 415 000 гривень у 2025-му та 2 873 000 гривень у 2026-му.
Про це йдеться в проєкті рішенні на сайті Чернігівської міської ради.
За ці кошти мають бути:
- оплата телекомунікаційні послуги по експлуатації та технічному обслуговуванню мовлення для цифрового телебачення;
- виплата заробітної плати та інших соціальних гарантій;
- сплата податкових зобов’язань та комунальних послуг;
- оплата послуг за охорону приміщення згідно з ліцензією;
- забезпечення висвітлення громадсько-політичного, економічного, духовного, культурного та спортивного життя регіону, а також діяльності Чернігівської міської ради та її виконавчих органів.
Програму мають затвердити депутати міськради на 44-й сесії, яка запланована на 20 лютого.
Нагадаємо, що раніше на фінансування "Нового Чернігова" у першому кварталі 2025 року планували виділити 1 208 000 гривень з міського бюджету.
Про це Суспільному розповідала генеральна директорка телеканалу Наталія Левочко.
"Цих грошей нам може вистачити лише на мінімальний об'єм заробітних плат. Навіть не вистачить оплатити всі комунальні послуги. Лише частково — електроенергію, телекомунікаційні послуги та теплопостачання. Це фінансування нам, начебто, збираються виділяти, але ми не знаємо, що буде далі. Все залежить від ухваленої програми, відповідно до якої нас фінансують. Станом на 8 січня, програма ще не ухвалена".
За словами гендиректорки, такий бюджет розраховувався на 16 співробітників, але станом на початок січня на телеканалі працювали 13 людей.
Що відбувається із фінансуванням комунального телеканалу "Новий Чернігів"
У червні 2024 року Дмитро Брижинський ухвалив рішення про скорочення фінансування комунального телеканалу "Новий Чернігів" на 3,5 мільйона гривень.
За його словами, скорочення витрат на утримання телеканалу планувалося ще під час формування бюджету на 2024 рік, а сам телеканал назвав "неефективним комунальним підприємством". Вивільнені гроші, за словами Брижинського, мали б піти на підтримку Збройних Сил України.
Читати ще
Читати ще На фінансування «Нового Чернігова» у першому кварталі 2025 планують виділити понад 1,2 млн грн з міського бюджету
Своєю чергою, керівниця телеканалу Наталія Левочко, коментуючи Суспільному рішення Брижинського, розповіла, що скорочення фінансування відбулося ще при формуванні міського бюджету на 2024 рік. Тоді, за її словами, видатки на 2024 рік скоротили з близько 10 мільйонів гривень до 8,4 мільйона.
Також Наталія Левочко розповідала, що у телеканалу, станом на 12 листопада 2024 року, була складна фінансова ситуація. Вони не мали коштів для виплати заробітних плат своїм співробітникам.
"Щоб проіснувати до кінця 2024 року нам приблизно потрібно 1,5 мільйона гривень. Також додатково потрібно приблизно 440 тисяч для розрахунку співробітників. До початку всієї історії (червень 2024 рік, — ред.) у нас працювали 30 співробітників".
Згодом, 13 листопада 2024 року, штат телеканалу скоротили до 16 співробітників через відсутність фінансування з міського бюджету.
"Тиск на медіа"
Наталія Левочко оцінює ці події як фінансовий тиск на телеканал з боку міської військової адміністрації.
"Всі бюджетні питання вирішує міська військова адміністрація. Вони мають ухвалити відповідні рішення. Вони усвідомлюють, що це захищені видатки. Але разом з тим у них позиція така: у вас є в статуті пункт власна економічна діяльність, от, будь ласка, заробляйте. Ситуація така: ви або даєте кошти, щоб виплатити людям просто заробітні плати, або даєте гроші їх розрахувати відповідно до чинного законодавства. Вони зараз не роблять ні те, ні інше", — казала Левочко.
Як пояснювала гендиректорка, вона зверталася і до Національної асоціації медіа, до Національної спілки журналістів, до Інституту масової інформації.
"До всіх можливих інституцій насправді. І у всіх навіть було звернення від управління фінансів, як до розпорядника бюджетних коштів. У них було звернення до Міністерства фінансів, наскільки мені відомо, Олена Лисенко (начальниця міського фінансового управління, — ред.) говорила про те, що прийшла відповідь від Міністерства фінансів: змінити бюджет і привести у відповідність до діючого бюджетного кодексу. Насправді це є порушенням бюджетного кодексу. І саме на сьогодні економія бюджетних коштів на підприємстві майже два мільйони гривень".
Представник Інституту масової інформації у Чернігівській області Павло Пущенко вважає ситуацію з "Новим Черніговом" тиском на медіа.
"В якій би формі власності телеканал не був. Тому що урізання бюджету на третину ставить під умову саме роботу телеканалу. І якщо на початку року було затверджено з тим же Брижинським цю програму на 8,5 мільйона гривень на 2024-й рік, то він має дотримуватись цього. Я вважаю, некоректною таку поведінку. Якщо є питання, які треба вирішувати фінансово, вони мають вирішуватися в публічній площині, а не ось таким чином, як це робиться зараз".
Про ситуацію на телеканалі та що кажуть з приводу можливого скорочення співробітники, місцева влада та медіаексперти ми розповідали у цьому матеріалі:
Читати ще
Читати ще На грані банкрутства і ліквідації: що відбувається із фінансуванням комунального телеканалу «Новий Чернігів»