Проєкт Art Map Ukraine презентував у Вінниці новий сезон

За інформацією: Суспільне Вінниця.

Вишита карта України. Фото: Ольги Петлюк

Проєкт Art Map Ukraine презентував новий сезон. Це мистецький задум, який об’єднав майстринь з усієї країни за спільною роботою над рельєфною картою України. Цьогоріч витворів два. Одну мапу розіграють на благодійному аукціоні, а всі виручені за неї гроші віддадуть на ЗСУ. Про це Суспільному розповіла ініціаторка проєкту Ольга Петлюк.

До Вінниці привезли дві креативні мапи України, які 140 мисткинь із різних регіонів створювали протягом року. Це вже – другий сезон проєкту. Перше вишите панно– про події, які відбувалися на початку повномасштабного російського вторгнення. Його створювали 70 вишивальниць.

“Другий сезон у нас під слоганом “Мінімум кольору та максимум змісту”, тому дизайн у нас дещо інший. Це жовто-блакитна Україна на чорному та червоному тлі. Основна причина – це тому що багато хто виїхав за кордон через війну, то у дівчат буде більше шансів, що вони відтворять те, що вони бажають, а також вкладуть більше змісту й акцент буде не на матеріали. В основному вони вишивали десь 3-4 місяці, хтось більше, бо морально важко вкластися в рамки часу, бо у всіх різні ситуації. Хтось переїхав, хтось втратив близьких, в когось зруйнували домівку”, – каже Ольга Петлюк.

Фото: Ольги Петлюк

Інша мапа – благодійна. Її створювала паралельно ще одна команда мисткинь, теж із 70 осіб. Кураторка цієї роботи — Наталія Стебліна. Каже, долучилися до виготовлення картини і вишивальниці з окупованих територій. На деякі фрагменти чекали майже пів року, тому на зшиття мапи витратили понад 10 місяців.

Благодійна мапа у нас вийшла зовсім іншою за настроєм. Дівчата не домовлялися, але тут немає жодного фрагменту, де ви побачите біль, втрату чи смерть. Вони навпаки всі про перемогу, любов та захист. Я думаю: це сталося так, тому що дівчата знали, що вони вишивають благодійну мапу, яка буде працювати на користь ЗСУ. А для нас наші оборонці – це любов та наш захист. І ця мапа вийшла, як своєрідний оберіг”, – каже Наталія Стебліна.

Значну частину фрагментів мисткині створювали, як обереги для рідних, які нині боронять Україну, каже Стебліна. Зображені тут і новітні символи незламності українців.

Є емблема прикордонної служби, яку дівчинка вишивала, бо в неї син там служить. Тут є фрагмент з Нацгвардією. Це вишивала сестра для брата, яка нині у Німеччині, але він зараз на Дніпропетровщині служить. Тут вона заклала різний захисний посил, щоб він повернувся додому. Тут ще є, де мати захищає крилами своє дитя від ракети. Її робила дівчинка для свого племінника, який перебував на той час в зоні активних бойових дій. Також є фрагмент, який вишивала дівчина з Буди, а саме там найбільший фаянсовий завод і вони мають тавро півника. І саме цей півник був на шафці в будівлі, яка була пошкоджена в Бородянці”, – каже Стебліна.

Фото: Ольги Петлюк

В обох рельєфних мапах – зашифровані послання.

Тут у нас багато вишито слів із відомих пісень і віршів, таких як Костенко, Шевченко. Багато фраз, які зашиті, і ми їх не бачимо, але вони чіпляють. Це також такий енергетичний блок, так званий купол, який також має захистити нашу Україну”, – каже Ольга Петлюк.

У рамках проєкту "Art Map Ukraine" 2021 року мисткині створили першу географічну рельєфну карту України. Те, що на ній зобразили, почало збуватися, каже Ольга.

Уже тільки в другому сезоні я зрозуміла, що наші побажання на першій мапі, такі як Крим і Луганськ — наш, вони почали збуватися. Так, ця війна страшна, але це крок до того, щоб ми стали знову єдині”, – каже Ольга Петлюк.

Фото: Ольги Петлюк

Про мисткинь, які працювали над двома останніми мапами, можна буде прочитати у книгах, каже Наталя Стебліна. Зараз їх друкують.

За словами ж Ольги Петлюк, з 1 по 11 липня усі три мапи можна буде побачити в арт-просторі “Галерея XXI”. Далі благодійну розіграють на аукціоні, який проведе один із медійних фондів. Усі виручені за неї гроші передадуть на потреби ЗСУ.

Новости Украины