Суспільне Черкаси
У Придніпровському суді Черкас 24 листопада відбулося чергове засідання у справі ексдепутата від ОПЗЖ Олександра Замирайла, який планував бути так званим гауляйтером Черкащини у випадку окупації області Росією.
Під час засідання відбулися судові дебати, повідомила кореспондентка Суспільного Анна Іщенко із зали суду.
На попередньому засіданні адвокат Смоляр просив надіслати до СБУ запит про те, як відбувався запис вдома у обвинуваченого, на які пристрої та чи є оригінальними диски з розмовами, які долучили до матеріалів справи.
Зі слів прокурора, на прохання адвоката зробили запит в СБУ.
"Диски, які досліджувалися у судовому засіданні, є першоджерелом інформації, повідомили в Управлінні служби безпеки України в Черкаській області", — зазначив він.
Адвокат ознайомився з наданими документами. На його думку, сторона обвинувачення не надала достовірні докази:
"Матеріали, носій, на якому проводився запис, не є таємницею. Хто відніс їх до таємниці? Марка пристрою — це не таємниця. Неприєднання оригіналів до справи не допускається. Виходить, що сторона обвинувачення не надала достовірні докази. Від початку, як ми переглядали диски, ми побачили, що це був відеофайл (mp4). А коли вмикаєш аудіозапис, то там mp3 — аудіофайл. Якщо порівняти з записом із камери з сесії міськради, то там під час відтворення вмикається mp4. Нам доводять те, що ці матеріали секретні. Це все неправдиво".
Суддя зазначив, що у матеріалах справи є протокол, який містив гриф "таємно", а згодом — "розсекречено". Згідно з ним склали протокол про аудіо-відео нагляд за особою від 14 червня 2022 року. До цих дій долучили відповідний розділ СБУ.
"Матеріали, які отримали внаслідок нагляду, дозволили використати як докази у справі. Також ці матеріали дозволили зберігати на дисках у матеріалах справи", — додав він.
993 аудіофайли долучили до матеріалів справи. Адвокат ексдепутата зауважив, що у матеріалах справи надали копії, а у відповіді, яку на засіданні надала прокуратура — оригінали.
Після пояснень всіх сторін, суд дослідив надані протоколи і не вбачає причин задовольнити клопотання захисника Смоляра і не вважає сумнівними записи, які долучили до справи", — додав суддя.
Також він додав, що всі матеріали досліджені, свідки допитані, а клопотання розглянуті, тому настав час судових дебатів.
Позиція прокуратури
За однієї зі статей, які інкримінують обвинуваченому, прокурор попросив для нього три роки позбавленні волі, за іншою — вісім. Однак при сукупності злочинів більш суворий "поглинає" менш суворі. Відтак, сторона обвинувачення просила для Замирайла вісім років позбавлення волі і взяти його під варту в залі суду, а також стягнути судові витрати та конфіскувати арештоване майно.
Суспільне Черкаси
"Ті висловлювання, які задокументовані СБУ, були сказані Олександром Замирайлом не наодинці, а при спілкуванні з іншими людьми — сином і дружиною — і в такому хоч і невеликому колі його слів, в які він, судячи з усього, він щиро вірить або вірив та неодноразово повторював, безперечно, також мали шкідливий ефект просування російських наративів у свідомості цих людей. Відтак, це певний внесок у гібридно-інформаційну війну, яку веде Росія проти України", — зазначив він.
Позиція захисту
Адвокат Замирайла своєю чергою зазначив, що факт запису в квартирі є незаконним і суперечить конституції:
"Такі записи є недопустимими. І оскільки запис був із порушенням, то ці докази є недопустимими. Оскільки інших доказів орган досудового розслідування не надав, вважаю, що такі докази не можуть слугувати підставою для визначення винним мого підзахисного, тому він має бути виправданий".
Суспільне Черкаси
Що сказав Замирайло
Висловив свою думку і обвинувачений Замирайло:
"У суду не будо подано жодного доказу того, що я зробив якесь правопорушення, якийсь злочин. Ні при обшуках, ні у соцмережах ніде з мого боку не було виправдовування російської агресії, і не могло бути. Моя позиція є і буде проукраїнською. Я це доводив не на словах, а на справах, зокрема, і під час голосувань як депутат. Вважаю, що все, що проти мене зроблено — це все комусь потрібно".
Суспільне Черкаси
Заслухавши всі сторони, суддя оголосив перерву у засіданні. Тоді заслухають останнє слово обвинуваченого і оголосять вирок.
Що відомо про суд над Олександром Замирайлом
- Олександра Замирайла обвинувачують у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1, ч. 3 ст. 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників) Кримінального кодексу України. Крім того, його дружину оголосили в міжнародний розшук. Сам же Замирайло, за даними слідства, планував виїхати до США.
- Як зазначили в СБУ, "серед власного оточення депутат та його "помічниця" стверджували, що війна, розв’язана РФ в Україні, – це виключно внутрішній громадянський конфлікт; заперечували нанесення авіаударів РФ по мирних містах, зокрема, і по Черкасах; заперечували вчинення жорстоких злочинів військовими РФ та поширювали фейки, що до них причетні ЗСУ; обурювалися обміну українських військовополонених, зокрема, спецзагону "Азов".
- Слідчі СБУ повідомили чоловікові та його помічниці про підозру за ч.1, ч. 3 ст. 436-2 Кримінального кодексу.
- Замирайло очолював фракцію "Опозиційна платформа – за життя" до заборони цієї партії, і водночас працював помічником чинного народного депутата.
- Засідання, яке мало відбутися 28 листопада, перенесли. Захисник підозрюваного Смоляр повідомив, що Замирайло не з'явився на засідання, бо він перебуває на стаціонарному лікуванні у Третій міській лікарні Черкас. У зв'язку з тим, що підсудний не прийшов, засідання перенесли на 7 грудня.
- 20 грудня суд продовжив вивчення справи, зокрема, заслухали телефонні розмови. В аудіоматеріалах містилися розмови Замирайла і його дружини про вторгнення Росії в Україну, зокрема, вони говорили фрази "За Россию", згадували "націоналістичні угрупування" в Україні та відзначали позитивні, на їхню думку, якості російського політика Володимира Жириновського.
- 11 січня суд продовжив розгляд справи стосовно депутата Олександра Замирайла. Суддя зазначив, що розмовах звучать слова про схвалення дій російських військовослужбовців, а також фрази "Нужно идти до Польши, а может и до Берлина".
- 9 березня до суду подали два томи документів у справі, де зібрані всі заяви, матеріали обшуків, звернень правоохоронців до міськради, висновки суду.
- 29 березня під час чергового засідання допитали свідків у справі — колишніх депутатів від ОПЗЖ Олега Кашка та Володимира Доманського.
- 8 травня під час засідання опитали ще одного свідка — Спартака Железняка.
- 19 червня допитали таємного свідка, який розповів про розмову в кав'ярні.
- На засіданні 29 червня підсудний просив перевірити усіх свідків на поліграфі. Також прокуратура подала клопотання про те, щоб допитали ще одного свідка — співробітника правоохоронних органів, щоб зробити розслідування більш об'єктивним.
Що відомо про заборону ОПЗЖ
- Фракцію ОПЗЖ у Черкаській міській раді 2020-2025 років скликання очолював Олександр Замирайло.
- Депутати, обрані від Черкаської регіональної організації Політичної партії "Опозиційна платформа – За життя" до сільських, селищних, місцевих та обласної ради офіційно заявили про вихід з партії.
- 1 березня 2022 року депутат Черкаської міськради Олександр Замирайло опублікував заяву як голова фракції Черкаської команди політичної партії "Опозиційна платформа – За життя".
- 14 березня Замирайло повідомив про зупинення своєї політичної діяльності в "ОПЗЖ".