«Простота, краса та універсальність»: вінницький історик розповів про тризуб як герб України

За інформацією: Суспільне Вінниця.

«Залізні хрести» з тризубом. Суспільне Вінниця

19 лютого в Україні відзначають День державного герба. Саме цього дня у 1992 році Верховна рада затвердила Малий герб — тризуб. Про значення цього символу та альтернативні варіанти в українській історії Суспільному розповів директор Музею Вінниці Олександр Федоришен.

"Тризуб не був єдиним об'єднуючим символом протягом останні 1000 років. В українців були альтернативні варіанти: це Юрій Змієборець, це архангел Михаїл, це лев, який спинається на скелю. Це козак з мушкетом. Всі ці символи вони в певний період відігравали роль національного символу, національного герба, — сказав Федоришен.

— Унікальність вибору професором Грушевським, як очільником українського парламенту, в 1918 році тризуба – вона якраз чітко працює як маркер цього тисячолітнього зв’язку. Бо кожен з перерахованих раніше моїх знаків носить або регіональну прив’язку, як, наприклад, Лев. Або це символи, які, можливо, користуються іншими країнами. Наприклад, Юрій Змієборець — це патрон Британії".

«Залізні хрести» з тризубом. Суспільне Вінниця

За словами історика, тризуб був не зайнятою нішею, яка дуже успішно і правильно відроджена. Адже сценарій використання його протягом 17-18 століття невідомий. Від княжого столу Володимира і Ярослава тризуб одягає українська держава та українське військо на початку 20 століття.

"Чому на тризубі зупинилися? Я думаю, що через його простоту, красу та універсальність. Це те, що не потребує якоїсь додаткової мороки для його зображення, не потребує пояснення. Ми знаємо ці альтернативні варіанти: зашифроване слово "воля", сокіл, що атакує, світове дерево – це, як на мене, має право на життя. Головне, що тризуб став об’єднуючим символом для всіх українців: тих, які проживають в Україні, та за її межами", — сказав Олександр Федоришен.

Олександр Федоришен. Суспільне Вінниця

Попри універсальність тризуба, його можна зображати по-різному: є канонічний тризуб Василя Кричевського, тризуби Георгія Нарбута, тризуби з українських банкнот, з печаток на марках, на шагах, що було замінником монети, розповів історик.

Тризубом увінчаний "Залізний хрест", або ж орден "Залізного хреста". Це єдина бойова нагорода української держави початку 20 століття, війська того часу й УНР.

"Залізний хрест", окрім свого загальнодержавного характеру, має прямий зв’язок до Вінниччини. Бо таку державну нагороду могли отримувати ті, хто були учасники Першого зимового походуПохід Армії Української Народної Республіки тилами Червоної та Добровольчої армій під проводом Михайла Омеляновича-Павленка (6 грудня 1919 — 6 травня 1920 рр.), а він 6 травня 1920 року закінчувався на Вінниччині. І принципово важливо, що цей рейд, якому з самого початку пророкували приреченість на програшах, він дав величезний позитивний результат. Бо це був успішний рейд тилами армій білої Росії і червоної Росії, який дозволив зберегти кістяк війська. Ну і люди, які називали себе "зимопоходцями", кавалерами, лицарями ордену "Залізного хреста" — це була еліта українського війська, української міграції".

«Залізний хрест». Суспільне Вінниця

Родовий знак династії Рюриковичів символізує тисячолітній зв’язок української державності раннього Середньовіччя з модерною державністю початку 20 століття і власне з державністю, відновленою в 1991 році, сказав історик.

"Залізний хрест був у двох випусках. Перший випуск вважається найціннішим. Його фактично заснували на зламі 1920 і 21 року. В момент, коли власне боротьба регулярної армії на той час була завершена. Українське військо перебувало в інтернуванні, в таборах, де відбувалися перші нагородження. Але більш масовою і доступною для нас, але не менш унікальною, доступною для викупу і власне так вона потрапила до наших фондів, це "Залізний хрест" другого випуску. Це знак, який після Другої світової війни в п'ятдесятих роках українським урядом на вигнанні надавався тим, хто з якихось причин не отримав "Залізного хреста" або його втратив", — розповів Федоришен.

Бойові нагороди. Суспільне Вінниця

В Музеї Вінниці є оригінал та репліка. Вона демонструє, який вигляд мала первинна відзнака — "Залізний хрест" першого випуску.

"В контексті "Залізного хреста" те, що його прикрашає тризуб — це честь, повага і шана. Для нас ще один важливий момент, що "Залізний хрест" це не лише символ війни за українську незалежність 105 років тому. Це нарукавний знак, який носить 28 бригада імені Лицарів Зимового Походу, це той самий тризуб, який прикрашав шинелі, кителі українських військових 105 років тому. Той самий тризуб ми зараз бачимо не тільки в ЗСУ, а й в силах оборони України, власне всіх тих, хто бере участь в збройній боротьбі за Україну".

Новости Украины