Реабілітація, освіта й економіка в умовах воєнного стану: у Вінниці провели Конгрес місцевих та регіональних влад

За інформацією: Суспільне Вінниця.

Конгрес місцевих та регіональних влад у Вінниці. Фото: Ольга Федоренко/Суспільне

У Вінниці 24 жовтня провели Конгрес місцевих та регіональних влад при президентові України. На ньому очільники територіальних громад мали можливість напряму поставити питання представникам уряду у форматі онлайн. Теми, які обговорювали під час засідання, стосувалися реабілітації, освіти, опалювального сезону, економіки та розвитку ЦНАПів в області в умовах воєнного стану.

Участь у Конгресі взяли заступник керівника Офісу президента України Олексій Кулеба, народні депутати України, представники уряду, керівники структурних підрозділів ОВА та голови територіальних громад області.

Учасники Конгресу. Фото: Суспільне Вінниця

"На порядку денному сьогодні, зокрема, питання проходження опалювального сезону. Минулого року була важка зима. Ми маємо вже певний досвід і готуємося, щоб швидше реагувати вже цієї зими щодо тепломереж, щодо електричних систем, щодо водопостачання. Питання освіти. Це укриття. Зараз здебільшого діти навчаються офлайн. Є школи, де є змішана система освіти.

Питання цифровізації. Кожна громада має надавати якісні послуги у ЦНАПах. Були питання, які мають вирішуватися на центральному рівні. Це був хороший майданчик для прямих запитань, для обміну думками між представниками органів місцевого самоврядування", — сказав очільник ОВА Сергій Борзов.

Сфера реабілітації

На Вінниччині працюють 14 закладів стаціонарної реабілітації. Створено понад 50 мульти-дисциплінарних команд. Цей напрямок отримав фінансову підтримку держави у розмірі 308 млн гривень він НСЗУ. Підготовлено 46 асистентів дитини. Послугу помічників ветеранів надають 19 людей.

"Питання соціальної реабілітації. Воно актуальне. Ми показали нашу ініціативу, яка була впровадження Вінницькою ОВА. Презентували ініціативу, яка не є державною, а розроблена фахівцями ОВА, і вона може бути прийнята за зразок в інших областях. Питання медицини було також сьогодні озвучено. Я не побачив там великих проблем. Вінниччина одна з найперших здала в МОЗ свій проєкт щодо надкластерних, кластерних та загальних лікарень", — сказав Борзов.

Фото: Суспільне Вінниця

Освіта на Вінниччині

Щодо питання освіти, то представників громад на Конгресі цікавило питання саме укриттів у навчальних закладах. За словами заступника міністра освіти і науки України Андрія Сташкова, який брав участь у заході онлайн, це питання є одним із пріоритетних у міністерстві.

Андрій Сташків. Фото: Суспільне Вінниця

Як розповів Сергій Борзов, наразі в області 85% закладів дошкільної і майже 100% шкільної та фахової освіти забезпечені укриттями. Саме це і є показником для проведення навчального процесу офлайн.

Економічний розвиток області

Бізнес в області поступово повертає втрачені у 2022 році позиції, сказав Борзов. На Вінниччину релокувалися 369 підприємств, на яких створено 1839 нових робочих місць. Аграрії засіяли всі посівні площі та продовжують збирати зернові та технічні культури. Наразі намолотили понад 3,5 млн тонн зерна, зібрали понад 1,6 млн тонн цукрових буряків. Урожайність сільськогосподарських культур перевищила минулорічну. На Вінниччині також створили п'ять індустріальних парків.

"Громади зможуть допомагати захисникам за умови стабільності економічного розвитку. Тому важливо громадам забезпечити фінансову стабільність і стійкість. Наразі є багато викликів і проблем, але саме економічна стійкість громад до початку повномасштабного вторгнення дозволила підтримати наших захисників", — сказав голова облради Вячеслав Соколовий.

Із питанням до представників уряду звернувся голова Могилів-Подільської міської територіальної громади Геннадій Глухманюк. Він сказав, що виникла проблема із постачанням сільськогосподарської продукції за кордон.

Фото: Суспільне Вінниця

"На пункті пропуску “Могилів-Подільський — Отач” було закрито пункт фітосанітарного ветеринарного контролю у середині вересня. Без пояснень, без будь-яких причин. Взагалі митниця спроможна пропускати біля двох з половиною тисяч вантажівок. У нас відпрацьоване питання з електронною чергою. Але з молдовською стороною потрібно вирішити те питання, щоб наші сільгоспвиробники імпортувати продукцію через Могилів-Подільську митницю. Експортери змінюють свою логістику через Чернівецьку область, і йдуть логістичні витрати додаткові. Вважаю, це питання варто вирішити на міжнародному рівні", — сказав Глухманюк.

Прокоментувала це питання заступниця міністра економіки Надія Бігун, яка була на зв'язку онлайн.

“Вам потрібно звернутися з офіційним листом у міністерство. Потрібно провести такий діалог з молдовською стороною. Є платформа між Україною та Молдовою, на якій такі питання обговорюють. Можемо долучити держпродспоживслужбу. Фітосанітарний контроль — це частково їхня відповідальність. Мінекономіки готове взяти це питання для вирішення", — сказала Надія Бігун.

Заступниця міністра економіки Надія Бігун. Фото: Суспільне Вінниця

Голова Мурованокуриловецької селищної ради Галина Цибульська сказала, що громада потребує плодово-овочевих сховищ.

"Прошу розглянути можливість включення до можливої державної грантової підтримки підприємств такий напрямок, як будівництво плодово-овочевих сховищ", — сказала Цибульська.

За словами ж Надії Бігун, нині реалізовується урядова програма по грантах на стимулювання переробної галузі.

"Є можливість через “Дію” подати заявку. І максимальна сума гранту складає вісім мільйонів гривень на обладнання. Якщо ж обладнання холодильне закуповується в межах одного виробничого циклу, то за такими заявками ми підтверджуємо заявку на грант. Тому можна звертатися. Є також можливість співфінансування, якщо йдеться не про переробку, а саме про зберігання овочів", — розповіла Надія Бігун.

Опалювальний сезон

Опалювальний сезон в області розпочався 16 жовтня — без проблем, сказав Борзов. В області розробили антикризові плани реагування на випадок припинення газопостачання, електропостачання та телекомунікаційних послуг.

Очільника Северинівської територіальної громади Василя Малячука цікавило питання забезпечать населення газом в разі "надзвичайної ситуації2.

"Усі ми пам’ятаємо минулий опалювальний сезон, ті виклики у наших громадах. Ми з вами в екстреному режимі ліквідовували їх. Я вважаю, що ми успішно з цим справилися. На сьогодні ми, як громада, забезпечили усі наші котельні альтернативними видами палива, резервним живленням, закупили старлінки, щоб у громаді був інтернет зв’язок, функціонують чотири пункти незламності. Джерела водопостачання у нас також забезпечені джерелами живлення.

Але все ж я б хотів почути від представників уряду про ті можливі виклики, до яких ми з вами, можливо, ще не готові. Соціальні заклади ми забезпечили, а мене цікавить населення: що буде з газом. 80% населення громади користуються газопостачанням і газовим опаленням", — сказав Василь Малярчук.

Фото: Суспільне Вінниця

За словами першого заступника міністра енергетики Юрія Власенка, із газом проблем не буде.

"Цього опалювального сезону ми забезпечені у сховищах газом, що дозволить отримувати його населенню. Є відповідна постанова Кабміну, де йдеться, що газ для населення і бюджетних організацій буде йти по пільговій ціні. Наприклад, для населення це 7 грн 40 копійок за кубометр газу.

Щодо забезпечення електроенергією, то на сьогодні при опрацюванні прогнозного балансу забезпечення електричною енергією — дефіциту електроенергії немає. І будемо надіятися, що так і будемо. Адже ми вжили і вживаємо й нині усіх заходів захисту наших об’єктів критичної інфраструктури. Забезпечені ми як газом, так і вугіллям", — розповів Юрій Власенко.

Цифрова трансформація та розвиток ЦНАПів

На Вінниччині зростає кількість послуг, наданих у ЦНАПах. Область є лідером серед регіонів. Втім є питання, які потребують вирішення на державному рівні. Це, зокрема, відновлення субвенції на розвиток центрів, а також встановлення економічно обґрунтованих тарифів на послуги.

Фото: Суспільне Вінниця

Очільник Брацлавської громади Микола Кобринчук розповів, що нині, разом із переселенцями, у громаді мешкають 20 тисяч людей. На його думку, для обслуговування такої кількості мешканців доречно було б створити ЦНАП. Приміщення, каже, є, хоч і потребує ремонту. Сергій Борзов це питання доручив вивчити представникам профільного департаменту.

Новости Украины