Живете на останньому поверсі багатоповерхівки і хочете розширити житлову площу за рахунок балкона, перетворивши його на міні-спортзал, майстерню або зимовий сад? Це бажання легко здійсненне — потрібно тільки виконати скління однокамерними склопакетами, утеплити дах балкона, підлогу і парапети.
Як показує практика, в кліматичних умовах України труби опалення можна не проводити, достатньо тримати балконні двері відчиненими і в сильні морози вмикати електрообігрівач. З огляду на невелику площу утеплення балкона промисловими альпіністами обійдеться недорого.
За бажання заощадити можна утеплити балконну покрівлю самостійно, тільки не забувайте про техніку безпеки під час роботи на висоті. Якщо ж Ви не хочете займатися цим питанням самі і вважаєте за краще довірити покрівлю балкона руберойдом професіоналам, то тут можна ознайомитися з приблизними цінами на такі види робіт.
Розглянемо, як проводиться ремонт даху балкона з утепленням і гідроізоляцією руберойдом.
Матеріали для утеплення даху балкона
Зазвичай дахом балконів на останніх поверхах служить бетонна плита. Для її утеплення та гідроізоляції знадобляться такі матеріали:
- Утеплювач. Для утеплення плоского даху балкона підійдуть плити пінополістиролу (пінопласту) щільністю 25 кг/м3 товщиною 150 мм. Плюс пінопласту в тому, що він не вбирає вологу на відміну від мінеральної вати, яка в разі порушення гідроізоляції намокає і втрачає свої теплоізоляційні властивості.
- Пароізоляційна плівка для запобігання утворенню конденсату на нижній поверхні утеплювача. Тепле вологе повітря піднімається вгору, проникає через пори бетону балконної плити і осідає у вигляді конденсату на утеплювачі. Пароізоляційна плівка, покладена під утеплювач, не випускає вологу за межі бетону.
- Будівельна піна для закладення стиків утеплювача.
- Цементний розчин і маяки для створення ухилоутворювальної стяжки. Ухил необхідний для забезпечення відтоку води від стіни до краю покрівлі.
- Бітумний праймер для обробки поверхні під наплавлення руберойду.
- Руберойд, що наплавляється, в рулонах, бажано з основою зі стелохолста або поліестеру. Знадобляться рулони двох видів — для нижнього шару з останньою «П» у маркуванні і верхнього шару з останньою «К» (грубозернисте посипання).
Також знадобиться двосторонній будівельний скотч, притискна планка для руберойду, кріпильні деталі, герметик, металевий козирок балкона. Необхідна кількість матеріалів розраховується, виходячи з площі даху балкона.
Необхідний інструмент та обладнання
Крім матеріалів для ремонту даху балкона з утепленням необхідно заздалегідь підготувати таке обладнання та оснащення:
- Газовий балон з редуктором і шлангом.
- Газовий пальник з довгою ручкою для покрівельних робіт.
- Каток для притискання руберойду.
- Ємність для приготування цементного розчину.
- Будівельний кельму, правило штукатурне.
- Валик або пензель для нанесення праймера.
- Кутомір, будівельну рулетку, лінійку.
- Ніж або пилку з дрібними зубами для різання пінопласту.
- Будівельний скребок для демонтажу старого руберойду.
Для забезпечення безпеки робіт на висоті в обов’язковому порядку треба мати індивідуальну страхувальну систему, захисну каску і рукавички, страхувальний строп з амортизатором або індивідуальний блокувальний пристрій зі сталевим тросом.
Забезпечення безпеки під час ремонту даху балкона
Перед початком робіт з утеплення та покрівлі руберойдом даху балкона необхідно подбати про безпеку. Для цього треба:
- Правильно надіти індивідуальну страхувальну систему, уважно подивившись інструкцію. Недосвідчені користувачі часто плутають верх і низ ІСС, що призводить до трагічних наслідків.
- Одягти захисну каску, щільно застебнувши підборідний ремінець.
- Надійно закріпити індивідуальний блокувальний пристрій або страхувальний строп і прикріпити його до ІСС відповідно до інструкції.
Також треба подбати, щоб була виключена можливість падіння донизу застосовуваного інструменту і матеріалів, щоб уникнути травмування перехожих. Додатково необхідно захистити небезпечну зону сигнальною стрічкою. Тільки після вжиття запобіжних заходів можна приступати до ремонту даху балкона.
Порядок проведення робіт з утеплення та покрівлі руберойдом даху балкона
Ремонт даху балкона зазвичай починається з демонтажу старого руберойду. Його необхідно видалити, навіть якщо покриття перебуває в хорошому стані. Для демонтажу руберойду застосовується будівельний лом або скребок, у випадках сильної адгезії можна використовувати перфоратор. Після очищення балконної плити від старого покриття приступають до робіт з ремонту даху балкона, які виконуються в кілька етапів:
- Підготовка. Поверхня балконної плити очищається від сміття і пилу, за наявності тріщин і вибоїн вони ремонтуються. Всі нерівності згладжуються цементним розчином, який повинен добре просохнути.
- Пароізоляція. На підготовлену суху поверхню балконної плити укладається пароізоляційна плівка, для фіксації і з’єднання полотен внахлест застосовується двосторонній скотч.
- Укладання утеплювача. Плити пінопласту ріжуться в розмір і укладаються встик по всій площі. Утворені щілини запінюються будівельною піною. Після її висихання поверхня вирівнюється.
- Влаштування ухилоутворювальної стяжки. Для створення необхідного ухилу 5-10° від стіни до переднього краю даху використовуються маяки зі сталевого профілю або гіпсокартону. Після схоплювання цементу їх витягують, і пази, що утворилися, закладають цементним розчином. Для просихання стяжки потрібно не менше 7 днів.
- Нанесення праймера. Просохла поверхня стяжки, торець покрівельного пирога і нижня частина стіни рівномірно обробляється праймером за допомогою щітки або валика.
- Наплавлення першого шару руберойду. Рулон руберойду поступово розмотується з прогріванням нижнього шару газовим пальником і притискається до поверхні катком, щоб уникнути утворення бульбашок. Починають наплавлення, розмотуючи рулон уздовж краю балконної плити, наступні смуги наплавляються з нахлестом 12-15 см.
- Наплавлення другого шару руберойду. Наплавлення руберойду з грубозернистим посипанням здійснюється з розбігом швів по кромці 25-30 мм, по торцях — 50 см. Забезпечується захід руберойду на торці даху балкона і стіну будинку для гідроізоляції покрівельного пирога з усіх боків.
- Герметизація примикань до стіни і балконної плити. Стики руберойду з бетоном зміцнюються притискними планками і обробляються герметиком.
На завершення робіт з утеплення та ремонту даху балкона монтується козирок з оцинкованої сталі.
Висновок
Ремонт даху балкона — небезпечна робота, що вимагає досвіду, спеціального обладнання та знання всіх тонкощів технології. Гарантувати безпеку і високу якість утеплення покрівлі балкона можуть тільки промислові альпіністи, які професійно займаються цією справою.