За інформацією: Суспільне Вінниця.
Сапи, які виготовляє Роман Тринос. Суспільне Вінниця
Городній інвентар чоловік виготовляє з вживаних дисків для сільгосптехніки.
“Сапи із дисків робляться двох видів: або наші з диска сошника сівалки СЗ-3.6, або “американець” John Deere. Це деталі, які важко зношуються, міцні. Вирізається заготовка, потім — у горн. Це метал розрахований на роботу в землі”.
Сапа, яку виготовив коваль. Суспільне Вінниця
Вирізану заготовку коваль відправляє у пічку для прогріву, аби метал став гнучким і піддався формуванню у виріб.
“Заготовка відклепується, закалюється, потім відпускається, і після того обробляю механічно, шліфую. Вони дають можливість сапі не тупитися, не лопати”, — сказав чоловік.
Бен виготовляє скоби з арматури. Суспільне Вінниця
З одного диска виходить чотири великих сапи або шість маленьких, розповів Роман.
“У нас чотири розміри: 12, 15, 18, 21. Їх вистачає на будь-яку роботу. У нас є модель, яка заробляла чисто на лотереях. Така сапа із тристоронньою заточкою і має гравіювання "Слава нації". Її ціна 500 грн”.
Скоби і сапи. Суспільне Вінниця
Готові вироби коваль розігрує у лотереї на своїй Facebook-сторінці. За ці гроші купує арматуру для виготовлення бліндажних скоб.
“Зараз на скоби збирають в основному лотереї й донати. Раз у тиждень у нас проводиться лотерея, збираємо десь на кілометр арматури, який я переробляю. Лотерея збирає від 10 до 15 тисяч гривень: це якраз на кілометр арматури”, — розповів Роман Тринос.
Коваль вирізає з диска заготовку для сапи. Суспільне Вінниця
У день Роман виготовляє в середньому 400-500 скоб. Допомагає йому у цьому американець Бен. В Україні чоловік майже рік. Він розповів, що возив на Схід вантажі, збирав дрони, тепер допомагає з виготовленням скоб для захисників.
Скоби, виготовлені волонтерами. Суспільне Вінниця
“Два-три тижні я тут допомагаю виготовляти скоби. Ми спочатку робили буржуйки, він навчив мене зварювати. Неважко робити, але в один день ми робили понад тисячу скоб, то те важко було”, — сказав Бен.
Роман Тринос та Бен. Суспільне Вінниця
Сапи, які виготовили в черговий раз, у лотереї розіграють найближчим часом, розповів Роман. Також їх можна придбати. Вартість однієї від 150 до 300 грн.