В сучасному світі є дуже багато джерел інформації. В кожному можна знайти різні судження про одну й ту ж ситуацію. Дуже важливо не загубити себе в такій кількості даних, уміти аналізувати усе нове, висловлювати власну думку та приймати рішення. В цьому допомагає добре розвинене критичне мислення. Можливо, не усі розуміють, але цю навичку потрібно постійно вдосконалювати, а на це впливає багато факторів.
Що таке критичне мислення та чому воно таке важливе?
Якщо пояснювати простими доступними словами, то критичне мислення – це набір вмінь, які дозволяють людині сприймати інформацію, відрізняти правду від брехні та приймати рішення на основі отриманих знань. Це дуже важливо в сучасному світі, де море фейків, брехні та маніпуляцій. Також критичне мислення допомагає краще висловлювати свою думку та не вагатись у ній.
Загалом в науці виділяють декілька конкретних принципів критичного мислення:
- усвідомлення того, що відбувається;
- самоаналіз;
- впевнений рух до цілі;
- самостійність;
- самоорганізація;
- контрольованість;
- обґрунтування ситуації.
Більшість людей скажуть, що вони вміють об’єктивно оцінювати кожну ситуацію та швидко приймати рішення, проте часто це просто ілюзія. Підсвідомість людини може сприймати неправдиву інформацію, як реальність. Наприклад, людина приймає певне рішення і вважає його правильним, але якщо проаналізувати, то воно було нав’язане кимсь близьким. Загалом навички критичного мислення не даються нам просто так. Їх потрібно постійно розвивати і починати краще ще з раннього дитинства.
Як університет впливає на розвиток критичного мислення?
Навчання в університеті потрібне не лише для отримання нових знань, диплома та освоєння бажаної професії. Викладачі не просто зачитують матеріал з книги та потім по ньому опитують студентів, вони використовують різні методики, які спрямовані на розвиток тих чи інших процесів.
Що стосується саме критичного мислення, то воно дуже активно розвивається саме під час навчання в вищих навчальних закладах. Це — 100% факт! В цей період студенти вже цілком дорослі та сформовані. Вони можуть зрозуміти завдання, підійти до нього з різних сторін та виконати.
Та все ж найбільше розвитку сприяють викладачі і зараз ми пояснимо як:
- Опанування нової інформації. Якщо викладач не просто цілу пару зачитує нову тему, а дає лише базові поняття й можливість далі висловлюватись студентам, то таким чином вони починають проводити аналіз та робити певні висновки. Питання лише в тому, чи будуть вони правильні.
- Ставлення до помилок. Кожна помилка повинна сприйматись викладачем нормально. Він зобов’язаний пояснити або направити студента в правильне русло думок. Таким чином він зможе прийти до правильного висновку самостійно після аналізу.
- Проведення тематичних пар. Часто в університетах на парі проводять свого роду дискусії. Студентам задають тему, в якій усі більш-менш обізнані та дають можливість посперечатись та обговорити її. Це чудово розвиває критичне мислення. Студенти можуть почути різні думки своїх одногрупників, висловити свою позицію та в кінці заняття дійти певних висновків.
- Написання рефератів, курсових робіт. Кожного року перед студентами постає завдання – написати реферат, курсова на вибрану тему. Для цього потрібно пошукати різну інформацію в книгах, інтернеті, сформувати структуру, провести аналіз, доповнити це власними думками. Це ще один рід занять, який дозволяє відкидати усе зайве, виділяти правильне та на основі цього уже формувати відповідь на питання.
Часто студенти під час навчання не особливо бажають виконувати усі поставлені завдання. Вони вважають, що вивчити з книги конкретний матеріал легше і цього буде достатньо, щоб здати сесію та отримати свій диплом. Та все ж вищі навчальні заклади дійсно дуже впливають на розвиток життєво важливих процесів. Й критичне мислення тут не виключення.