Румунські фермери просять уряд заборонити імпорт зерна з України

Прапор Румунії. Ілюстративне фото: Getty Images

Фермери Румунії звернулися до уряду з проханням в односторонньому порядку заборонити імпорт кількох агропродовольчих товарів з України.

Про це повідомляє румунське видання Digi24.

"Цей односторонній захід має важливе значення для порятунку румунських фермерів і захисту продовольчої безпеки Румунії. Рішення ЄК не продовжувати заборону на імпорт для п’яти сусідніх з Україною країн (Румунії, Польщі, Угорщини, Словаччини та Болгарії) зобов’язує уряд Румунії прийняти таке рішення, якщо ми хочемо говорити про національний агропродовольчий сектор", — йдеться у заяві Альянсу сільського господарства Румунії.

До 18 вересня Альянс хоче визначитися з переліком товарів, на які накладається ембарго.

Фермери навели приклад Польщі, яка "масово і всебічно підтримує Україну", але "без вагань захищає своїх фермерів" і в односторонньому порядку запровадила заборону на імпорт українського зерна.

"Наш запит жодним чином не впливає на транзит українських агропродовольчих товарів через Румунію, на інші напрямки, як це відбувається зараз і як це було з початку війни", — також йдеться у повідомленні.

15 вересня Європейська комісія не продовжила заборону на імпорт українського зерна в сусідні з Україною країни Європейського союзу.

Після цього Словаччина, Польща та Угорщина в односторонньому порядку заборонили імпорт сільськогосподарської продукції з України.

Що відомо про припинення імпорту українського зерна

Після повномасштабного вторгнення Росії українські порти у Чорному морі були заблоковані, через що Україна, один із найбільших у світі експортерів зерна, була змушена шукати альтернативні маршрути постачання, зокрема через Польщу та Румунію.

Протягом 2022-го року Польща та Румунія спільно сприяли експорту зернових з України. Додаткова пропозиція зерна на їхніх ринках спричинила тиск на фермерів, оскільки вплинула на ціни та можливості зберігання зернових. У двох країнах відбувалися місцеві протести проти урядів.

За оцінками Європейської комісії, фермери з Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії та Словаччини втратили 417 мільйонів євро від напливу дешевшогз опівночі суботи, 16 вересняо українського зерна на їхні ринки.

2 травня Європейська Комісія тимчасово обмежила продаж пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику українського походження у Болгарії, Угорщині, Польщі, Румунії та Словаччині.

5 червня Європейська комісія продовжила обмеження на імпорт української агропродукції до 15 вересня 2023 року. Обмеження стосуються імпорту пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику з України. Водночас сфера застосування цих заходів до даних продуктів скорочується з 17 до 6 тарифних ліній.

19 липня міністр сільського господарства Угорщини Іштван Надь у коментарі Reuters заявив, що Болгарія, Угорщина, Польща, Румунія і Словаччина попросять Європейський Союз подовжити заборону на імпорт українського зерна, термін дії якої завершується 15 вересня, щонайменше до кінця року.

12 вересня премʼєр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що Варшава вирішила не відновлювати імпорт українського зерна, навіть якщо Євросоюз вирішить скасувати заборону.

Джерело

Новости Украины