Сакральний хрест та без обличчя: як робити ляльки-мотанки навчали жінок у прикордонній громаді Чернігівщини

За інформацією: Суспільне Чернігів.

Учасниці майстер-класу. Суспільне Чернігів

Сама жінка живе за 10 кілометрів від кордону з Росією. Ляльками захопилась два роки тому завдяки дочці. За її словами, ляльку треба робити з хорошим настроєм, бо інакше нитка рватиметься і нічого не вийде.

Заготовки для ляльок жінка робила вдома, бо це, каже, займає багато часу.

Галина Рябець, майстриня. Суспільне Чернігів"Днів два на 8 ляльок. Будуть ручки, одяг для ляльки, потім буде у нас ще волосся, груди".

Голова мотанки традиційно без обличчя. Лише сакральний хрест з двох ліній. Перше, що треба перед тим, як робити ляльку, розповідає майстриня, це прибрати погані думки з голови.

Лялька. Суспільне Чернігів"Думки тільки хороші. Ну, з поганими ви не зробите. У вас нитки будуть рватися. У вас просто нічого не вийде".

Тканину та інші матеріали Галина Рябець використовує тільки нові. На одну ляльку витрачає приблизно 300 гривень.

Лялька. Суспільне Чернігів"Я була на курсах у Чернігові, в обласному центрі народної творчості. І там одна майстриня сказала, що от рушник у мотанку не можна мотати, тому що у рушника своя енергетика, а у мотанки – своя".

Мотанки, яких навчає робити майстриня, частково традиційні, а частково авторські. Сакральний хрест — це традиційне, народне. Техніка, одяг у майстрині — свої.

Ляльки та люди. Суспільне Чернігів"Закриваюсь у кімнаті, вишиваю, скручую, зшиваю. Мені це дуже подобається. Я про все на світі забуваю".

Мотанки Галини, як каже вона сама, волонтерять. Тобто їх виставляють на аукціони, а кошти перераховують на потреби військових.

"Перша моя лялька дев’ять тисяч триста назбирала".

Галина Рябець до Корюківки, щоб провести майстер-клас, приїхала вдруге. Заходи проходить у рамках проєкту "Безпечний простір «Захисти її»".

Яна Рудя, менеджерка проєкту «Безпечний простір «Захистити її»». Суспільне Чернігів"Це другий майстер-клас і він наймасштабніший. Попередній запис у нас на чотири майстер-класи вже є. В умовах сьогодення, в умовах війни люди приходять, забувають про все, на дві-три години відключаються від сьогодення та ідуть задоволені".

Учасниця майстеркласу Альона Никифоренко мотанку робить вперше.

Альона Никифоренко, учасниця майстер-класу. Суспільне Чернігів"Техніка складна.Треба правильно намотати, щоб дірочок не було. А так – нормально, гарненько. Мені дуже подобається щось робити руками, вишиваю вдома. Це як оберіг для нинішнього часу – він повинен бути в кожного вдома, тому я тут і роблю ляльку-мотанку. Мені все дуже подобається".

Мотанку, як подарунок-оберіг для себе, у свій день народження зробила Тетяна Радченко.

Тетяна Радченко, учасниця майстер-класу. Суспільне Чернігів"Щоб запам’яталось мені й наче я сама собі зробила подарунок. Дуже подобається. Я така творча дуже людина".

Читати ще

Читати ще

Спідницю наповнюють травами: як на Чернігівщині жінки майструють обереги на здоровʼя і гарний сон та збирають на ЗСУ

Новости Украины