За інформацією: Суспільне Чернігів.
Квітка та її пилок. Getty Images
Ці хвилі залежать також від погодних умов.
"Тобто, з року в рік, приблизно в один і такий самий час, але плюс-мінус два-три тижні, в залежності від погодних умов, може зміщуватись як в одну, так і в іншу сторону. Наприклад, весняне цвітіння при ранній весні може початися навіть наприкінці вже лютого і тривати до кінця, наприклад, березня і квітня навіть. Для людей-алергіків, які мають алергію на пилок, створені так звані календарі цвітіння рослин. І для того, щоб хворому підготуватися до сезону, ми рекомендуємо ці календарі продивлятися вже з середини лютого, аби дізнатися яка концентрація пилку тих чи інших рослин у повітрі", — зазначає Олеся Бондаренко.
Лікарка додає, що на основі алергії до пилку можуть також виникнути сезонні загострення і бронхіальної астми, атопічного дерматиту, кропив'янки у людей, які до цього схильні.
"Ще також не варто забувати, що через набряк в носовій порожнині можуть бути і такі ускладнення, як отит, гайморит, запалення приносових пазух. Тобто не обов'язково захворіти на ГРВІ або на щось респіраторне, можна просто через алергію отримати такий «сюрприз»".
Хто в групі ризику?
Люди, які мають спадкову схильність до алергічних реакцій. Це, наприклад, діти. Якщо двоє батьків мають алергічні прояви, то у 50% випадків дитина теж буде мати ті чи інші прояви алергічних реакцій.
Хворі на бронхіальну астму, звичайно, є в групі ризику, тому що сезонні загострення астми є дуже актуальними для багатьох хворих. Хворі з атопічним дерматитом, хронічною кропив'янкою можуть також бути в зоні ризику під час палінаціїУ період цвітіння (палінації) рослин пилок з навколишнього повітря осідає на слизових оболонках носа, очей і ротової порожнини, разом з повітрям проникає в бронхи, контактує зі шкірою, і у чутливих до неї осіб виникають симптоми алергії. рослин.
Люди якого віку більш схильні до алергії? Діти або літні люди?
Для дітей раннього віку це захворювання не є дуже характерним, але, звичайно, що може бути. Хворіють, в основному, підлітки, молоді, дорослі люди, тобто люди старшої вікової групи. Тому що для полінозу, так як для багатьох інших захворювань, є такий період в алергології, який називається сенсибілізаціяСенсибілізація (франц. sensibilisation < лат. sensibilis — чутливий) — набуття організмом специфічної підвищеної чутливості до алергенів., тобто наростання чутливості. На це треба час.
"Так само і з іншими всіма алергенами. Наприклад, з алергією на домашніх тварин, зокрема на кота. Пацієнти кажуть, наш кіт живе вісім років. Ну, то добре, що він живе вісім років. За ці роки сталася сенсибілізація. І коли воно доходить, грубо кажучи, до якоїсь вже межі, з'являються симптоми.Так само і при полінозі. Сенсибілізація просто йде. Людина живе собі спокійним життям, не має ніяких симптомів. І якось в один прекрасний момент з'являється симптоматика".
Для маленької дитини більш актуальна, наприклад, харчова алергія. Але для дітей старшого віку більше інгаляційні алергії, куди відноситься і алергія саме на пилок рослин.
Хлопчик з інгалятором. Getty Images (ілюстративне)
Які рослини є алергенами?
Це вітрозапильні рослини. Поліноз відноситься тільки до цієї категорії рослин. На рослини, які запилюються комахами, поліноз не відбувається.
Вітрозапильним рослинам, наприклад, березі чи амброзії, треба свій пилок розповсюдити на велику відстань. І це можуть бути кілометри. Це не означає, що береза має рости під вікном, щоб на неї була алергія. Вона може рости десь у парку, і у вітряну погоду пилок циркулює в повітрі на великій відстані.
"А якщо це, наприклад, яблуня, троянди, це комахозапильні рослини. У них пилок дуже великий відносно вітрозапильних рослин, і він далеко не розповсюджується. Він міститься на самій квітці і біля квітки. Тому люди можуть реагувати, але тільки коли перебувають біля цього місця", — пояснює лікарка.
Поліноз стосується вітрозапильних рослин, тому що пилок цих рослин дуже дрібний, він дуже летючий і потрапляє в дихальні шляхи дуже легко.
"Тобто, різниця між вітрозапильними рослинами й рослинами в розмірах пилку до 100 одиниць нанометрів. Пилок, грубо кажучи, вітрозапильних рослин дрібнюсінький, як піщинки, і така каменюка, як яблуневий пилок. Приблизно така асоціація може бути".
Амброзія. Getty Images
На які трави реагує людина, хвора на поліноз?
Це знову ж таки вітрозапильні трави.
У липні — це тимофіївка, злакові трави, типу пирій. Трави, які використовують широко на сінокосах. Косять тваринам, наприклад, грястиця, пажитниця.
"Навіть пацієнти і не знають про такі рослини, а в них є на це алергічні реакції. Тим більше часто путають цвітіння цих трав із алергією на тополиний пух. Тому що тополиний пух сам по собі – це вже не пилок, це плід. Згідно ботаніки, це сухий плід. Просто його структура така сама по собі особлива. Він може переносити на собі частинки пилку інших рослин, наприклад, злакових трав. Тополя цвіте дуже рано навесні. А тополиний пух – це вже продукт, це вже плід, який переносчик на пилку злакових трав", — розповідає лікарка.
У серпні – це амброзія, полин та лобода.
Палінація цих трав дуже тривала. Це і серпень, і вересень, і при теплій погоді до середини жовтня може відбуватися. Тому найбільша небезпека, звичайно, це ці три рослини з бур'янів.
Бруньки берези. Getty Images
Як пилок потрапляє в організм?
Він потрапляє через ніс, тобто дихальні шляхи, або через очі. В слизові оболонки дихальних шляхів найперше. Поліноз належить до категорії "інгаляційна алергія". Тобто вдихання безпосередньо пилку дрібних цих часточок. Як правило, вони настільки дрібнесенькі, що ми їх не помічаємо, просто вдихаємо як повітря.
Які симптоми полінозу? І чи різняться вони залежно від сезону та виду рослин?
Симптоматика не залежить від виду рослини. Вона приблизно однакова.
Це симптоми реніту, чхання, в тому числі пароксизмальне чханняПароксизмальне чхання – процес, викликаний спазмом м'якого піднебіння і гортані, коли дихальні шляхи звужуються й ускладнюють доступ повітря до легенів. Це короткі, важкі та гучні вдихи.. Тобто, чхання, сльозотеча, закладеність носа, кашель, осиплість голосу, свербіж очей, такі дискомфорти, і різь в очах, прояви кон'юнктивіту, звичайно, і почервоніння безпосередньо очей, набряки можуть бути, кашель, утруднене дихання, можуть бути висипання навколо очей.
"Симптомів досить багато. І коли ми говоримо про ті, які, наприклад, виявлені, і чітко ми знаємо, що це береза чи якась інша рослина, ми ще запитуємо пацієнтів, чи є в них прояв орального алергічного синдрому. За рахунок перехресту між деякими продуктами і пилком рослин, при вживанні сирих, наприклад, яблук, персиків, якщо алергія є до берези, можуть виникати дискомфорти, свербіж, піднебіння, набряк губ. Такі дискомфортні прояви навіть на вживання продуктів, які мають схожу молекулярну будову з цим пилком", — розповідає Олеся Бондаренко.
Як не переплутати алергію з ГРВІ?
На початку захворювання алергію дуже часто плутають з ГРВІ, адже вони схожі за симптоматикою, каже лікарка. Лікування також схоже і воно дійсно спершу допомагає, тобто знімає симптоми.
Однак, у хворих на алергію, така симптоматика, схожа на ГРВІ, з'являється частіше. Тому, щоб з'ясувати, що це саме алергія, і вчасно розпочати спеціальне лікування, краще звернутися до алерголога.
Як поліноз впливає на організм в цілому? Що може викликати?
Поліноз зовнішньо може проявлятися у вигляді висипань, наприклад, кропив'янки. При важких випадках, звичайно, може бути і набряк Квінке, тобто набряк обличчя, набряк верхніх дихальних шляхів, що призводить до ускладненого дихання. Загострення по атопічному дерматиту так само може бути і по бронхіальній астмі.
При вживанні продуктів, там де є оральний алергічний синдром шляхом перехресту з полінозом, також може виникати шлунково-кишкова симптоматика, нудота, блювота, білі в животі.
"Буває так, що настільки ці симптоми превалюють над полінозом, що важко розібратися, що є первинно. І я знаю, що є випадки, коли діти попадають на операційний стіл з підозрою, я знаю, що в "Охматдиті" бували такі випадки, підозра на апендицит, але потім при більш детальному обстеженні виявилось, що це все ж таки прояви алергії".
Дівчина на прийомі у лікаря-алерголога. Getty Images (ілюстративне)
Як лікарі-алергологи діагностують поліноз?
Найголовніший інструмент в руках лікаря-алерголога це анамнез, каже Олеся Бондаренко.
"Тобто лікар-алерголог детально розпитує пацієнтів, що, коли саме, чи були минулого року симптоми, скільки вони тривали, всі такі, ну навіть ні питання, щоб батькам було легше зорієнтуватись. І вже після детального збору анамнезу і загального огляду дитини, лікар-алерголог вже має в голові в себе план, чи треба цю дитину дообстежити. Чи їй потрібен весь комплекс алерготестування".
Як проходить алерготестування?
Взагалі обстеження такого хворого визначається тільки лікарем-алергологом, а ні іншими фахівцями — лором чи педіатром, наприклад. Після збору анамнезу призначають риноцитограму або ж назоцитограму.
"Це мозочок з носика, саме звичайний. Лікар-лаборант дивиться на склі, самі виділення назальні, чи там є алергічні клітини, еозинофіли, чи це запальний процес".
Після того, якщо лікарі підозрюють алергічні проблеми, то проводять шкірне алерготестування.
"Так званий «скребочок», але воно проходить на передпліччі. Наносяться краплі алергенів, є спеціальні ланцети для шкірного алерготестування і кожним окремим ланцетом кожна крапочка алергенів притискується, прокручується, це називається «ротаційний шкірний пріктест». І через 15-20 хвилин ми маємо вже хоч якийсь попередній результат", — пояснює Олеся Бондаренко.
Шкірне алерготестування на сьогодні є "золотим стандартом" діагностики в усьому світі алергічних захворювань. Це дешевше, ніж робити всі комплексні обстеження.
Лікар проводить шкірне алерготестування. Getty Images
"Після шкірного алерготестування, наприклад, ми можемо вже розуміти, що нам далі, чи щось відкинути з цієї діагностики, чи щось шукати ще далі. Якщо є потреба в далі тестуватись, то робляться специфічні імуноглобуліни Е. Це вже кров з вени береться. Якщо ще є якісь сумніви, то є в нас на сьогодні методи молекулярної алергодіагностики. Це вже найбільш розширений спектр, там майже всі алергени, включаючи перехрест алергічних реакцій, вже там все це враховано".
Але в будь-якому випадку потреба у всіх тестах визначається виключно лікарем-алерголом.
Чи виявляє шкірне алерготестування всі види алергенів?
Під час цього виду тестування використовуються найбільше розповсюджені алергени: шерсть домашніх тварин, побутовий пил, пліснява, пилкові компоненти.
"В залежності від потреб пацієнта можна сформувати комплекси з цих тестів. Кому тільки пилок, кому ще домашні, побутові алергени. Але ж, знову таки, всім, хто хоче, не проводимо ці тести. В них немає ніякої потреби.Якщо немає ніяких симптомів, то і на тестах нічого не буде. Якщо є симптоми, тоді вже є інше питання. Тому що є ситуація гірша, коли є симптоми, але на тестах немає нічого".
Наприклад, локальний алергічний реніт. Його не можна виявити, ані на шкірному тестуванні, ані при взятті крові на імуноглобуліни Е. Не можна виявити алерген при локальному алергічному реніті.
Що таке алергенспецифічна імунотерапія?
Алергенспецифічна імунотерапія не є фармакологічним методом, це патогенетичний метод, тобто впливає на ланцюг розвитку самого алергічного захворювання.
"Суть лікування полягає в тому, що дитині, наприклад, якщо ми виявили алергію на амброзію, призначається амброзія, пилок, алерген амброзії, очищені, звичайно, заводським методом, призначається в мінімальних дозуваннях, потім доза, залежно від схем, або збільшується, або там є підтримуючі дози, і поступово організм звикає до амброзії. Це як щеплення. Але воно більш тривале, і ми пояснюємо батькам, що якщо вже починати алергенспецифічну імунотерапію, це мінімум на 3 роки".
Якщо, наприклад, у людини декілька видів алергії, наприклад, і на березу і на амброзію, то потім після проходження основного курсу з амброзією, можна додати березу.
"Ми починаємо алергенспецифічну імунотерапію поза межами цвітіння. Це вже з осені, наприклад, або з зими. Це в залежності від того, щоб приготуватися до наступного сезону. Як правило, можливо буде якийсь мінімум симптомів. Буває просто симптоматика, ну якийсь мінімум симптоматики, наприклад, залишається. І прийнявши декілька таблеток антигистамінних, симптоматика покращується. Але не було вже такого, як було на початку. Тобто покращення стану, це є позитивний результат при алерговакцинації", — пояснює лікарка.
Чи може людина-алергік сама собі призначити препарат?
Той чи інший препарат має призначати лікар. Адже тут треба враховувати супутні захворювання і симптоми комплексу, який турбує пацієнта зараз. Лікування алергії у кожної людини специфічне, тому для кожної людини воно має призначатися індивідуально, в залежності тільки від типу її алергії й стану здоров'я
"Лікар розповість не тільки, який саме препарат йому потрібен, але більш детально пояснить, як саме його використовувати. Тому що для багатьох препаратів, наприклад, навіть назальних, є способи, які лікар має пояснити, як користуватися, що за чим має бути. І тоді ефективність лікування звичайно. Про БАДи якісь чи гомеопатичні препарати, фітотерапевтичні, взагалі мова не йде".
Жінка тримає в руках різні препарати. Getty Images (ілюстративне)
Як людина з полінозом може полегшити свій стан в період загострення?
В період загострення полінозу в сонячну погоду або вітряну погоду, як правило, симптоматика буде посилюватись. Тож хворим і навіть дітям рекомендують одягати сонцезахисні окуляри. Це треба робити для того, щоб менше пилку потрапляло в очі.
Також лікарі рекомендують промивати ніс сольовим розчином (це можна робити і на вулиці).
По поверненню додому треба гарно вмити обличчя, так само промити ніс, пополоскати рот.
"Якщо це вечірня прогулянка і людина не планує виходити з дому, то перше, що ми рекомендуємо, це прийняти душ. І миється людина від маківки до п'ят, тому що треба враховувати ще й волосся. Тому що пилок сідає на волосі. Мити голову можна без шампуню, просто механічно водою кожен день. Не лягати, спати з цим пилком. Все змити, одяг, зміна одягу кожного дня".
Також важливо, каже лікарка, у вітряну погоду закривати вікна, тому що під час провітрювання пилок налітає ще більше. Тому в суху вітряну погоду вікна для хворих з полінозом краще закривати.
Читати ще
Читати ще Тополиний пух: чому його багато на Чернігівщині, чим небезпечний та чому висаджують більше жіночих дерев