Сезонність COVID-19, колективний імунітет та ризики спалаху інфекцій: інтерв’ю з імунологом Лапієм

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Джерело: facebook/ Федір Лапій

У Чернівецькій області через низький рівень вакцинації можуть виникати спалахи інфекційних хвороб – кору, правця чи "свинки". Попри те, що деякі люди вважають, що під час війни COVID-19 зник, епідеміологи щотижня фіксують десятки смертей, каже голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (2020-2023) Федір Лапій.

У межах тижня імунізації Суспільне Чернівці запитало імунолога про щеплення для людей різного віку, наскільки захищає колективний імунітет та забезпеченість вакцинами.

– У Чернівецькій області рівень вакцинації проти кожної інфекційної хвороби менший, ніж 95%. Цього недостатньо, щоб досягнути колективного імунітету. Такі показники спостерігають по всій Україні?

– Це дійсно загальна хвороба. Низький рівень охоплення вакцинацією є передумовою для виникнення спалахів та зростання захворюваності, наприклад, на кір, "свинку", правець. Така тенденція в цілому по Україні.

Ми належимо до країн з найнижчим рівнем охоплення вакцинацією. Така ситуація була й до повномасштабного вторгнення.

– Чи можемо досягти колективного імунітету та за яких умов?

– І так, і ні. Щодо кору, то колективний імунітет існує, коли понад 95% населення мають до хвороби імунітет, – тоді вірус кору припиняє циркуляцію та не передається. Так само й поліомієліт.

А от проти правця колективного імунітету не існує. Ваш індивідуальний захист – коли ви вакциновані проти правця й кожні 10 років ревакцинуєтеся. Те, що навколо вас всі будуть вакциновані, а ви один будете без ревакцинації, то це не має жодного відношення до вашого захисту.

Щодо COVID-19, то вакцинація забезпечує захист іншим людям. Якщо людина вакцинована, вона виділяє менше вірусу й може інфікувати менше людей. Тобто це опосередкований ефект.

"Коли ви вакциновані, ви меншу кількість днів виділяєте вірус. Також вірус обмежений в мутації, бо мутує лише в організмі людини. Поза організмом не мутує, тож вакцинація попереджає еволюцію вірусу".

Також це дає індивідуальний захист від тяжкого перебігу хвороби, госпіталізації та смерті. Але це не означає, що вірус припинить циркуляцію й не буде передаватися так, як кір.

– Ви зауважили, що низький відсоток щеплень може провокувати спалахи хвороб. Які це хвороби?

– Ми говоримо про зростання захворюваності та попередження спалахів з огляду на те, що колективного імунітету проти правця не існує, але відсутність вакцинації – передумова для зростання кількості випадків, які ми не називаємо спалахами, – це індивідуальний захист.

Так люди після весни повертаються до присадибних ділянок, травмуються, особливо в умовах війни, коли є багато поранених, захист від правця – актуальний. Ми бачимо зростання захворюваності цією інфекцією в Україні.

Те ж стосується й інших інфекційних хвороб – так зростає кількість випадків кору. Попередній спалах був у 2017-2019 роках, відтоді накопичилася кількість людей без імунітету. Тобто, кількість хворих зростає через відсутність вакцинації, першочергово дітей.

"Це передумова того, що вірус легко передаєтся від людини до людини. Можливо, через три-п'ять років будемо мати спалах. Ми вже помічаємо зростання. Цієї осені у нас стрімко почне зростати кількість хворих на кір. Також зростає захворюваніть на "свинку", туберкульоз".

Якщо від кору колективний імунітет є, то вакцина проти туберкульозу, яку вводять для профілактики, – це щеплення для захисту дітей перших років життя, щоб не було важкого перебігу хвороби, який може бути смертельним. Тут переважно індивідуальний захист.

Новости Украины