Схеми з землями НААН України: як до цього може бути причетним нардеп Гунько

За інформацією: Суспільне Чернігів.

ФОТО: Фейсбук-сторінка Анатолія Гунька

8 серпня народного депутата України та двох його спільників затримали за підозрою в отриманні 85 тисяч доларів хабаря. Як ми писали раніше, джерела Суспільного в правоохоронних органах повідомили, що це нардеп за 208 округом на Чернігівщині від "Слуги народу" Анатолій Гунько. Як ідеться в повідомленні Служби безпеки України, нардеп разом зі спільниками отримали першу частину грошей, а саме — 85 тисяч доларів. За ці гроші Гунько обіцяв бізнесмену забезпечити надання в обробіток державних земельних ділянок Національної академії аграрних наук України.

Анатолія Гунька пов’язували із рядом скандалів довкола ДП "Іванівка", що в Борзнянській громаді Ніжинського району на території 208-го виборчого округу, за яким і обирався Гунько. Зокрема, в ході одного з них він написав депутатське звернення, і це діяння суд визнав як правопорушення, пов’язане з корупцією. При цьому, Гунько створив у парламенті ТСК з розслідування корупції в НААН України. Відповідна постанова є на сайті Верховної Ради України і, згідно з документом, нардеп є головою комісії.

Детальніше про це Суспільному розповів чернігівський журналіст Віталій Назаренко. Він слідкує за процесами в державних підприємствах Чернігівщини, що підпорядковуються академії аграрних наук, уже понад три роки, а за діяльністю нардепа Гунька – з часу його депутатства.

Чому журналіст не пов’язує сьогоднішнє затримання з Чернігівщиною та в чому може бути інтерес нардепа у контролі земель держпідприємств – читайте далі.

Роль Гунька в НААН України

За словами Віталія Назаренка, ще з початку свого депутатства (у 2020 році, — ред.) Анатолій Гунько створив у парламенті тимчасову слідчу комісію з розслідування корупції в Національній академії аграрних наук України. Віталій каже, на його думку, ТСК була створена для того, щоб "тримати на гачку" потрібних людей та діяти у власних інтересах.

Нагадаємо, у Ярослава Гадзали – президента Національної академії аграрних наук, 27 липня 2023 року СБУ провела обшуки через можливі махінації з землею – передачу 150 тисяч гектарів сільськогосподарських земель академії в обробіток приватним особам. Про це повідомляла Українська правда. Ця схема могла приносити учасникам схеми до $20 млн доларів прибутку на рік.

"І через цю комісію, маючи, мабуть, якийсь компромат на президента Гадзала, вони домовлялися, що працюють, наприклад, з певними підприємствами на цих землях. І, можливо, з Гадзалом ділилися – скоріш за все. Там, фактично, я думаю, що Гунько рулить академією, як хоче. Через те, що він в ТСК має якийсь компромат. А Гадзалу все одно, з ким працювати — там просто заносиш, і все", — вважає Назаренко.

Який інтерес у контролі земель державних підприємств?

"А там все просто. Заходить (приватне, — ред.) підприємство, укладає договір оренди (землі держпідприємства, — ред.). Наприклад, платять за це сім мільйонів гривень. Підприємство засіває, збирає врожай і платить сім мільйонів. А сім мільйонів — це вистачить виключно на заробітну плату працівникам (держпідприємства, — ред.), воно навіть не покриває витрати на електроенергію. Тобто, от вони, уявіть собі, зібрали там збіжжя на 150 мільйонів. І з тих 150 мільйонів вони заплатять тільки п’ять відсотків, от в цьому інтерес — вони заробляють. Є земля, її можна взяти фактично за безцінь, поставити свого директора, укласти договір з потрібною фірмою і працювати".

Про які землі може йти мова

Віталій Назаренко не пов’язує затримання Гунька з землями на Чернігівщині.

"Тому що я знаю, що двох своїх людей: Миколу Половіка з Іванівки він призначив кудись на Вінниччину («Ялтушківська дослідно-селекційна станція інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків», до того Половік очолював ДП «Іванівка» на Борзнянщині, — ред.), а Степана Ламазяна з Борзнянщини — директором підприємства академії аграрних наук на Рівненщині (ДП «Білокриницьке», — ред.). Це тільки відомо мені про ці два факти. Тобто, вони розставляють своїх людей на таких підприємствах, ну і там, відповідно, треба, щоб приходили спеціальні служби і перевіряли, яким чином там укладені договори і хто обробляє. Тому те, що його затримали і що він там вирішував — це для мене не дивно".

Справа ДП "Іванівка" і роль Гунька

Віталій Назаренко писав ряд матеріалів про Анатолія Гунька та його вплив на господарську діяльність державного підприємства "Іванівка", що в Борзнянській громаді Ніжинського району на території 208-го виборчого округу, за яким обирався Гунько. Залишаємо посилання на один з таких.

"Завдяки втручанню народного депутата Гунька два роки підприємство було заблоковано. Фактично, воно було позбавлене можливості платити податки, вести господарську діяльність, а попередники наробили збитків майже на 40 мільйонів. Директор офіційно призначений, там був Андрій Скварський, він виграв конкурс, але оскільки Гунько «взявся» за це підприємство, то він тиснув на академію, то й присилали перевірки, вони його неправомірно звільняли, він вигравав суди — п'ять судів він виграв. Вони його поновлюють на посаді — і потім знов звільняють. Тобто існувала така от юридична лазівка за допомогою неправомірних дій, продажних оцих реєстраторів, нотаріусів, вони просто блокували господарську діяльність підприємства. Люди два роки не отримують заробітної плати, не платять за податків, хоча вони мають можливості", — розповідає Назаренко.

Але, за його словами, сьогоднішнє затримання Гунька напряму з ДП "Іванівка" не пов’язане – робота там розблокована, директор, якого намагалися усунути з посади, таки взявся до виконання своїх обов’язків, нині там збирають врожай.

Новости Украины