Шевченківський суд Києва закрив одну із справ стосовно розгону протестувальників Євромайдану у 2013 році

Засідання Шевченківського суду стосовно закриття справ Майдану. Київ, 24 травня 2024 року. Дарина Коломієць/Суспільне

Сьогодні у Шевченківському суді Києва розглядалося клопотання про закриття євромайданівської справи по розгону мирних учасників акції 30 листопада і 1 грудня 2013 року. Обвинувальний акт передали до суду у 2015 році, наразі справу закрили. Із підозрюваних знялі усі обвинувачення, також знятий арешт з їхнього майна

Про це повідомляє із місця події кореспондентка Суспільного.

У справі було близько 170 потерпілих, поінформувала представниця одного із учасників мирної акції на Майдані Олега Грабця, адвокатка Вікторія Дейнека.

"Він (Олег Грабець — ред.) проти закриття. Нині я висловлюю його позицію, оскільки він є військовослужбовець і зараз перебуває на фроніт. Його позиція грунтується на тому, що обвинувачені мають бути притягнені до відповідальності і те, що за такий тривалий час не завершили, це затягування захисту. Адже вони часто подавали клопотання про те, що не можуть взяти участь. Позиція мого потерпілого, що ми могли б встигнути", — сказала Дейнека.

«Беркутівці» на Майдані Незалежності у 2013 році. Дмитро Фортунатов (фото надане Суспільному)

За словами однієї із активісток Майдану Любомири Кеплер, серед потерпілих тридцятого листопада залишилося у залі двоє. Багато із протестувальники Євромайдану зараз воюють, а декого вже немає в живих.

"Справа не в тому, що я ненавиджу тих хто переді мною, я люблю тих, хто за спиною. Має бути справедливість. Бо то була гідність, а це не покаране слово", — сказала Кеплер.

Один із потерпілих протестувальників Євромайдану Сергій Колоша у коментарі Суспільному, розповів, що основна ударна сила 30 листопада складалася із 300-350 "беркутівців" та їхніх підлеглих.

Активіст Майдану Сергій Колоша. Дарина Коломієць/Суспільне

"Ця вся маса, яка лупцювала людей, била, гнала людей до Бесарабської площі, до Європейської площі після розгону. Вона, по суті, своїй не могла не керуватися з одним з тих, хто був начальником, а це був Олег Мариненко. Тобто відсутні жодні сумніви щодо того, що "беркутівці" вчинили, м'яко кажучи, негарні речі. Один з підлеглих, Юрія Шевченка, який був з щитом, розбив в мені голову і, по суті, відпрацювали по обличчю. Після цього ударів, що не менше п'ять, по правій стороні", — сказав Колоша.

Розгін активістів Майдану у 2013 році. Андрій Хартанович (фото надане Суспільному)

Активіст розповів, що відвудував майже усі засідання суду, багато із них відкладалися, тим сами затягувався процес. Також багато із протестувальників Євромайдану не могли прийти на засідання. Декому було далеко добиратися до Києва, де проходили судові засідання, багато хто пішов воювати на фронт.

Попри позицію потерпілих, а також клопотання прокурорки про відкладення засідання, адже присутні не всі учасники, суддя після нарадчої оголосив своє рішення.

"Клопотання захисника Кулиника задовольнити, обвинувачених звільнити від відповідальності у зв'язку із закінченням строку давності", — сказав суддя Віталій Ціктіч.

Крім того суд поставновив зняти арешт з майна обвинувачених, а цивільні позови потерпілих залишити без задоволення.

Підозрюваний Мариненко наразі перебував у судовій залі, але на прохання нашої журналістки поділитися реакцією на судове рішення відреагував агресивно, зокрема, із забороною знімати його на камеру.

Потерпіла сторона розповіла Суспільному, що оскаржуватиме судове рішення.

У чому суть справи

В ніч на 30 листопада 2013 року тоді ще міліція зачистила Майдан Незалежності від протестувальників. Зокрема, силовики використовували для розгону мітингарів кийки та інші спецзасоби. Понад сотня людей отримала травми, десятки потрапили до райвідділків міліції. Наступного дня — 1 грудня 2013 року в річницю Референдуму про суверенітет 1991 року на протест тільки в місті Київ вийшло, за разними оцінками, від 500 тисяч до 1 млн протестувальників. Цього ж дня з мирною ходою активісти вирушили до Адміністрації Президента, де знову ж таки до них застосували силу, зокрема, представники "Беркута".

У причетності до побиття протестувальників під час розгону зокрема обвинувачують колишнього керівника управління громадської безпеки ГУ МВС Києва Олега Мариненка, двох ексзаступників командира полку київського "Беркуту" Андрія Дидюка та Миколу Тягнирядна, а також в.о. командира 4 роти київського "Беркуту" та командири 3-ї та 4-ї рот Євген Антонов і Юрій Шевченко.

Читати ще

Читати ще Справи Майдану: судитимуть екскомандирів, які знищували табельну зброю і документи «Беркуту»

Топ дня

У Києві відкрили новий пішохідний міст-хвилю 24 травня, 10:10

Київська кільцева електричка тимчасово змінює графік руху 24 травня, 08:34

Відключення електроенергії: коли застосовуватимуть обмеження у Києві та області 24 травня Доповнено 23 травня, 19:15

Смертельна ДТП на блокпосту: запобіжний захід судді Тандиру продовжили на 2 місяці 23 травня, 19:11

У Києві до Дня морської піхоти на акцію зібралися родичі полонених морпіхів 23 травня, 16:10

Вибір редакції

У Києво-Печерській Лаврі оцифрували Церкву Спаса на Берестові з давньоруськими фресками

Акцент на лікуванні контузій і психотравм: київський реабілітаційний центр «Лісова поляна» співпрацюватиме з МОЗ

«Зберегти й розвиватися в умовах війни»: у Києві відзначають розвиток культурної сфери

У Києві хочуть знести садибу Зеленських

У Києві з приходом тепла активізувалися кліщі: як вберегти домашніх тварин від укусів — поради ветеринарів

Джерело

Новости Украины