За інформацією: Суспільне Івано-Франківськ.
Негода на Івано-Франківщині у селі Підмихайля. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
У селі Підмихайля Новицької громади, що на Івано-Франківщині, увечері 29 серпня буревій пошкодив дахи 17 житлових будинків, покрівлю ліцею, народного дому та відділення пошти. Про це Суспільному повідомив начальник управління з питань цивільного захисту обласної військової адміністрації Володимир Стебницький.
Як жителі села долають наслідки негоди, читайте у репортажі Суспільного.
Сім'я Віти Богусевич із села Підмихайля всю ніч виносила меблі та затоплений одяг. Після негоди родині доведеться повністю перекривати дах, лагодити паркан та робити капітальний ремонт на другому поверсі оселі. Там затопило всі чотири кімнати.
Наслідки негоди у селі Підмихайля на Франківщині. 30 серпня 2023 року. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
"У всіх кімнатах стеля пошкоджена. Там вже почали відвалюватися мокрі шпалери. Підлога починає потрохи "здуватися", відчуваються нерівності. Ми старалися все швидко прибирати. Але ніч була безсонна", — каже Віта Богусевич.
Такого буревію у рідному Підмихайлі не пригадує Петро Лужний. Чоловік розповідає: негода вирувала не більше 10 хвилин. З його слів, все сталося раптово — з оселі та столярної майстерні зірвало покриття і вибило вхідні двері. Авто, каже чоловік, дивом вціліло.
Фото: Суспільне Івано-Франківськ
"Все впало на машину: підшивку зірвало, OSB-плити зірвало з хати, шифер… Не знаю, звідки то все літало, то — величезні пласти, цілий сад із шифером, — говорить Петро Лужний. — Буревій йшов з вулиці Миру через ліс. У нас паркан літав, бляха, всілякі вагонки й величезні шифери".
Фото: Суспільне Івано-Франківськ
Шквальний вітер пошкодив і місцеву школу, каже староста сіл Підмихайля та Бережниця Христина Мазур.
Школа у селі Підмихайля. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
"Я думаю, що це не перешкодить навчальному процесу, оскільки ми маємо ще два дні до 1 вересня. Чоловіки наші працювали вже від 18:00 до опівночі, полагодили дах своїми силами, позакривали брезентами й відповідними матеріалами. Це дало змогу врятувати від подальшого руйнування будівлю", — розповідає Христина Мазур.
Староста сіл Підмихайля та Бережниця Христина Мазур. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
Місцева жителька Віта Богусевич написала заяву на фінансову компенсацію у сільраді.
Фото: Суспільне Івано-Франківськ
"Можливо, буде хоч часткове відшкодування. Не кожен зараз може собі дозволити перекрити дах чи поставити новий паркан", — каже Віта Богусевич.
Жителька села Підмихайля Віта Богусевич. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
Чи компенсують людям завдані негодою збитки у Підмихайлі, голова Новицької громади Богдан Дадяк Суспільному не відповів.
Фото: Суспільне Івано-Франківськ
Зі слів начальника управління з питань цивільного захисту Івано-Франківської обласної військової адміністрації Володимира Стебницького, територіальні громади мають створити комісії, оцінити збитки від негоди та на основі цього ухвалювати рішення про допомогу.
Фото: Суспільне Івано-Франківськ
"Територіальні громади працюють з людьми, постворювали комісії, визначають розміри. Це — не страхова компанія, що має відшкодувати. Тут громада чи влада може надати допомогу. Зараз оцінюють збитки, подивляться в кого гірше. Ухвалювати рішення будуть територіальні громади", — говорить Володимир Стебницький.
Що відомо про наслідки негоди на Франківщині
Увечері 29 серпня на Прикарпатті вітер пошкодив дахи 31 житлового будинку, 13 господарських, а також трьох адміністративних будівель.
Також станом на ранок 30 серпня через негоду на Івано-Франківщині частково були знеструмленими 26 населених пунктів, один — без електроенергії повністю.