Школа в стилі модерн, вокзал та водонапірна вежа: як виглядають архітектурні пам’ятки міста Козятин на Вінниччині

За інформацією: Суспільне Вінниця.

Залізничний вокзал у Козятині. Україна Інкогніта/Facebook

Громадська організація "Україна Інкогніто" привернула увагу до трьох архітектурних пам'яток, які розташовані у місті Козятин на Вінниччині.

Їхні фото вона опублікувала на своїй сторінці у Facebook.

"Козятин не назвеш туристичним містом, але він має три пам'ятки, які є справжніми архітектурними шедеврами. Дві загальновідомі — розкішний вокзал та чудова водонапірна башта. А от про третю мало хто знає — колишнє земське училище, зведене у стилі українського модерну. Нині там школа", — йдеться у дописі.

Школа в стилі модерн

Чотирикласне училище відкрилося 15 листопада 1913 року. Тоді за його парти сіли понад двісті хлопчиків та дівчаток.

Козятинська загальноосвітня школа №9. Україна Інкогніта/Facebook

Воно було збудовано за околицею села Козятин і довгий час називалося "школою на полі". Зараз у цій будівлі розміщується Козятинська загальноосвітня школа №9.

Козятинська загальноосвітня школа №9. Україна Інкогніта/Facebook

В архітектурі школи — трапецієві вікна, цегляний декор і фронтон із цифрою "1913". Другий, дерев’яний поверх одного з причілків оздоблений пілястрами, які намагаються зімітувати цегляні аналоги.

Козятинська загальноосвітня школа №9. Україна Інкогніта/Facebook

Козятинський вокзал

Унікальною пам’яткою архітектури міста Козятин є будівля залізничного вокзалу у вигляді білого пароплава посеред рейкової мережі. Вокзал станції Козятин побудований упродовж 1888 – 1889 років за проєкт архітектора Валер’яна Куликовського. Царський проєкт на будівництво пасажирської станції в містечку Козятині був затверджений у жовтні 1887 року.

Козятинський вокзал. Україна Інкогніта/Facebook

Відповідно до кошторису "На постройку пассажирского здания на станции Казатин" від 11 листопада 1887 року, складений Товариством Південно-Західних залізниць, вартість будівництва складала 292 111 рублів. Будівельними роботами керував архітектор Олександр Кобелєв.

Козятинський вокзал. Україна Інкогніта/Facebook

Будівля вокзалу розташована островом, тобто по обидва боки його прокладені колії, це значно посилює пропускну здатність станції і дає можливість одночасно приймати і відпускати кілька поїздів, усуваючи в той же час ходіння пасажирів по коліях.

На вокзалі бував голова Центральної Ради Михайло Грушевський, гетьман Павло Скоропадський, та інші. У 1987 році старовинна будівля вокзалу була внесена до переліку пам’яток архітектури місцевого значення.

Водонапірна вежа

Водонапірна вежа в Козятині побудована в кінці ХІХ століття архітектором Олександром Васильовичем Кобельовим в стилі модерн.

Водонапірна вежа. Україна Інкогніта/Facebook

На початку свого існування вона слугувала не лише як резервуар для води, а й як пожежна каланча — оглядова вежа.

Водонапірна вежа. Україна Інкогніта/Facebook

Новости Украины