Що почитати? «Місце для дракона» Юрій Винничук

За інформацією: Суспільне Чернігів.

ФОТО: колаж Суспільне Чернігів

Докторка педагогічних наук, професорка кафедри української мови та літератури НУЧК імені Т.Г. Шевченка Ольга Лілік пропонує вам прочитати повість-казку Юрія Винничука "Місце для дракона". Хоча вона вміщена в шкільній програмі з української літератури для 8 класу, проте художньо-ідейний зміст, філософічність і підтекст цього художнього твору роблять його актуальним і для дорослої аудиторії.

Ольга Лілік. ФОТО: Фейсбук-сторінка Ольга Лілік

Автор бере за основу традиційний сюжет чарівних казок: лицар має врятувати людство від злого дракона, а відтак одружитися з принцесою, отримати пів царства, жити довго й щасливо.

Проте в історико-фентезійній казці Юрія Винничука все навпаки: дракон Грицько – поет, християнин, він вирощує квіти й категорично не хоче ні вступати у двобій із лицарями, ні їсти принцесу. Пустельник навчив його людської мови й грамоти, відкрив йому розуміння краси й добра.

Проте князь Люботина, бажаючи забезпечити майбутнє своєму князівству й доньці, увійшов у довіру до Грицька, став його другом, а згодом переконав його, що він має дотримуватися традиційного сценарію, а отже, битися з лицарем і загинути в інтересах держави. Лицар Лаврін – славетний і благородний, проте вже досить втомлений і байдужий до вроди князівни, він відмовляється від двобою, проте його джура, скориставшись моментом, вбиває дракона.

Саме він і стає чоловіком князівни Настасії – егоїстичної, нещирої, лицемірної, корисливої. Кінцівка цього твору, на відміну від розв’язки в чарівних казках, досить сумна, але справедлива.

Читача ця повість-казка спонукає до роздумів про дружбу й зраду, про чесність і підступність, а ще – про державницькі проблеми, адже життя князівства нагадує сонне царство, панує нудьга, тут давно забули про військові походи чи лицарські турніри, а самі лицарі більше переймаються власним господарством. Чиновництво представлене у творі Таємним радником і воєводою Антосем, воно плете інтриги, діє винятково за папірцем і правилами.

У творі чимало висловів, які можуть стати крилатими, наприклад: "Живи серед звірів. Звірячі закони людяніші", "Життя володаря не варте й одного рядка поета", "Коли народ не має кого проклинати, його сили підупадають" тощо.

Повість-казка Юрія Винничука "Місце для дракона" написана емоційно: подекуди з гумором, подекуди з сумом.

Новости Украины