За інформацією: Суспільне Вінниця.
Полон. Фото: Facebook/Світлана Онищук
З 2023 року в Україні працює Єдиний реєстр осіб зниклих безвісти за особливих обставин. Туди потрапляють всі дані про оборонців, яких вважають зниклими безвісти або полоненими.
У Центральному регіональному центрі Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими у Вінниці Суспільному розповіли про алгоритм дій для рідних, якщо захисник перестав виходити на зв'язок. Зокрема, куди звертатися по допомогу та які соціальні виплати можна отримати.
Порядок дій родин, після отримання сповіщення про зникнення
- Звернутися із заявами до ТЦК та СП про отримання з військової частини документів щодо обставин зникнення безвісти або потрапляння в полон;
- Звернутися до органів Національної поліції України за місцем проживання із заявою про реєстрацію кримінального провадження в Єдиному реєстрі досудових розслідувань щодо зникнення військового.
"При цьому наголошуємо про те, що протягом 24 годин орган Національної поліції, яким було отримано заяву, зобов’язаний видати рідним витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань про реєстрацію такого провадження".
- Звернутись до Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими або його регіональних представництв, з метою надання інформації щодо Оборонця.
"Співробітниками Координаційного штабу рідним буде надано всю необхідну інформацію та підтримку з метою реєстрації звернення, забезпечення правового та соціального супроводу родини, надання інформації щодо необхідності вчинення тих чи інших дій, що сприятимуть пошуку та звільненню оборонця з полону, а також забезпечення інформаційної безпеки родини".
Якщо військовослужбовець загинув
- військова частина звертається в Нацполіцію щодо загибелі особи для проведення необхідних процедур щодо ідентифікації тіла;
- ТЦК та СП сповіщає родину Захисника про дату та час доставлення тіла загиблого Захисника для поховання;
- ТЦК та СП узгоджує з родиною Захисника, представниками місцевої державної адміністрації або органами місцевого самоврядування місце, час та порядок поховання загиблого (померлого) Захисника;
- ТЦК та СП допомагає родині зібрати документи, необхідні для оформлення допомоги на поховання;
- родина може звернутися в центри соціального захисту для подання клопотання про призначення пенсії (допомоги) сім’ї загиблого (померлого) Захисника;
- родина може звернутися в ТЦК та СП для отримання інформації щодо необхідних документів для оформлення одноразової грошової допомоги у зв’язку із смертю Захисника.
Соціальні гарантії
"Право на отримання грошового забезпечення оборонця, що зник безвісти за особливих обставин, або перебуває в полоні мають: дружина (чоловік), а в разі її (його) відсутності — повнолітні діти, які проживають разом з нею (ним), або законні представники (опікуни, піклувальники) чи усиновлювачі неповнолітніх дітей (інвалідів з дитинства — незалежно від їх віку), а також особи, які перебувають на утриманні військовослужбовців, або батьки рівними частками, якщо військовослужбовці не перебувають у шлюбі і не мають дітей".
Однак, за словами представника регіонального центру Координаційного штабу, даний порядок має змінитись у 2025 році.
"Також родини рідних, які перебувають в полоні та їх полон є підтверджений у встановленому порядку, мають право на отримання грошової допомоги від Мінреінтеграції за кожен рік полону, в т.ч. неповний рік, більш детальна інформація про її отримання є на сайті міністерства, а також може бути надана співробітниками Координаційного штабу".
У випадку виникнення питань у родин полонених та зниклих безвісти звертатись у Центральний регіональний центр Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими за адресою – м. Вінниця, вул. Театральна, 15, з 9:00 до 18:00 год пн-пт, або за телефоном консультаційної лінії 0800200606.
Підписуйтеся на новини Суспільне Вінниця у Facebook, Telegram, Viber, Instagram, YouTube та Whatsapp