Штрафи повернуться, жінок поставлять на облік, а з обороту виведуть купюри – що на нас чекає у жовтні

Штрафи повернуться, жінок поставлять на облік, а з обороту виведуть купюри – що на нас чекає у жовтні

Фото: ubr.ua​

Прощання зі старими грошима

З 1 жовтня в Україні не прийматимуть для готівкових розрахунків деякі купюри та монети. Як повідомили в НБУ, із обігу виведуть дрібні монети (1, 2, 5 та 25 копійок), а також паперові купюри номіналом 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 та 200 гривень зразка до 2003 року всіх років випуску.

Це рішення поспішним не назвеш. У НБУ нагадали, що монети 1, 2 та 5 копійок перестали бути платіжним засобом ще з 1 жовтня 2019 року і відтоді поступово вилучаються з готівкового обігу. А з 1 жовтня 2020 року з обігу виводяться монети номіналом 25 копійок та завершується процес виведення банкнот номіналами 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 та 200 грн, про які йшлося вище.

Військовий облік жінок

З 1 жовтня 2023 року на військовий облік будуть зобов’язані стати всі жінки-медики, тобто лікарі, медсестри, стоматологи, акушерки, фармацевти віком від 18 до 60 років. Спеціальність враховується і за дипломом, і за фактичним місцем роботи.

Постановка на військовий облік зазначених категорій не означає, що йдеться про їхню мобілізацію. Ця інформація необхідна для узагальнення даних про наявний резерв фахівців медичної галузі країни.

Згідно з новим порядком військового обліку, жінки з іншими спеціальностями, спорідненими з військовою, можуть стати на облік за власним бажанням. Список спеціальностей можна прочитати тут.

Жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу або залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час. Тобто вони є військовозобов’язаними нарівні з чоловіками.

Законодавством встановлено, що винятком із загального правила є вагітні та жінки, які перебувають у декретній відпустці. Вагітні жінки визнаються непридатними до військової служби, незалежно від терміну та перебігу вагітності. Вже покликані під час мобілізації жінки-військовослужбовці мають право на звільнення зі служби по вагітності (незалежно від перебігу та строку) та у зв’язку з перебуванням у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також якщо дитина потребує домашнього догляду до шестирічного віку.

Медики-матері отримують право на відстрочку, якщо виховують дітей самостійно, мають трьох та більше неповнолітніх дітей або виховують дитину з інвалідністю, а також якщо чоловік служить у ЗСУ.

Детально про процедуру реєстрації, необхідні документи та відповідальність за ухилення від постановки на військовий облік можна прочитати в роз’ясненні на офіційній сторінці ФБ Сухопутних військ ЗСУ.

Водночас обмеження на виїзд за кордон, як і раніше, стосуватимуться лише чоловіків. Як заявив речник ДПСУ Андрій Демченко, взяття жінок на військовий облік ніяк не вплине на правила перетину ними кордону.

Штрафи повертаються

З 1 жовтня 2023 року до України повертаються штрафи, скасовані після початку повномасштабного російського вторгнення. Про це вкотре нагадав голова фінансового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев. Йдеться про обов’язкове встановлення торговими точками касових апаратів.

— Щодо перевірок платників податків, то я хочу звернутися до підприємств торгівлі щодо встановлення касових апаратів. З 1 жовтня буде запроваджено великі штрафи за невстановлення цих апаратів. Перевірки касових апаратів відновлено, – зазначив Гетманцев.

За його словами, якщо говорити про планові перевірки бізнесу, тобто звичайний контроль, який був до війни, то вони відновлені не в повному обсязі. Поки що перевірки стосуються певних груп платників податків. Це передусім підакцизні товари: горілка, тютюн, паливо, електроенергія, банківські та фінансові установи, а також гральний бізнес. Голова Комітету заявив, що до кінця року будуть перевірені усі підприємства.

За торгівлю без касових апаратів передбачено чималі штрафи. Перше порушення обійдеться порушнику у 100% вартості проданих товарів (робіт та послуг). Кожне наступне – 150% вартості проданих із порушеннями товарів (робіт та послуг). Штрафи за роботу без касових апаратів не застосовуватимуться до бізнесу на прифронтових територіях, але це не стосується торгівлі підакцизними товарами.

Соцвиплати та грошова допомога

Власникам зруйнованого житла, які нікуди не переміщувалися та мають право на виплати ВПО, у жовтні мають відновити виплату допомоги. За словами чиновників, внаслідок автоматичної верифікації допомоги ВПО частину виплат скасували помилково.

Допомога продовжується для всіх ВПО, які проживають в Україні. Для осіб з інвалідністю та дітей передбачено виплату 3 тис. грн, для інших осіб – 2 тис. грн. Для продовження виплат жодних додаткових дій не потрібно.

Термін прийому заяв на виплату одноразової допомоги постраждалим внаслідок підриву Каховської ГЕС продовжили до кінця жовтня. 5 тис. грн можуть отримати мешканці Херсонської та Миколаївської областей, чиї будинки зазнали підтоплення, та які станом на 6 червня 2023 року перебували на цих територіях. Постраждалі внаслідок підриву Каховської ГЕС можуть отримати одноразову матеріальну грошову допомогу незалежно від того, чи зареєстровані вони як ВПО та чи отримують щомісячні виплати.

Також до 31 жовтня постраждалі мешканці Херсонської та Миколаївської областей, які втратили врожай внаслідок підриву Каховської ГЕС, можуть подати заяви на компенсацію разом із копією документа, що підтверджує право власності на земельну ділянку. Рішення про виплату компенсацій облдержадміністрації ухвалять до 30 листопада 2023 року. За втрачений урожай овочів на площі 0,01 га надається компенсація у розмірі 3318 грн. Жителям Херсонщини виплачуватимуть максимум за 0,3 га (тобто не більше 99 540 грн), мешканцям Миколаївщини – максимум за 0,2 га (66 360 грн).

Ветерани війни, члени сімей загиблих Захисників та Захисниць України, ветерани війни, які набули відповідного статусу до 24 серпня поточного року включно, які не отримали грошової виплати до Дня Незалежності України до 1 жовтня, можуть звернутися за її отриманням до органів ПФУ або до Центру надання адміністративних послуг до 1 листопада.

Старт опалювального сезону та перерахунок субсидій

В Україні з 1 жовтня перерахують усі субсидії. Їхній розмір збільшиться з урахуванням зростання витрати на комуналку через початок опалювального сезону. Більшість субсидій на опалювальний період буде перераховано автоматично.

Як пояснюють у ПФУ, житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону та розраховується:

на неопалювальний сезон – з 1 травня до 30 вересня; на опалювальний сезон – з 1 жовтня до 30 квітня.

На опалювальний період 2023-2024 рік розрахунок житлової субсидії буде здійснено в автоматичному режимі без звернення громадян для всіх, кому було призначено житлову субсидію на неопалювальний період 2023 року, а також для тих, кому на літній період було призначено нульову субсидію.

При розрахунку житлової субсидії з жовтня 2023 року враховуються доходи членів домогосподарства за І та ІІ квартали 2023 року. Доходи у вигляді пенсії враховуються у розмірі нарахованої пенсії за серпень цього року.

Для призначення житлової субсидії у 2023 році на тверде та рідке пічне побутове паливо заява та декларація подаються до кінця календарного року.

Якщо у сім’ї є переселенці, кількість зареєстрованих членів сім’ї відрізняється від фактичної, людина орендує житло, то для призначення субсидії на опалювальний сезон документи потрібно подавати повторно.

За призначенням житлової субсидії може звернутися :

одна із зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, а якщо розділені особові рахунки, то кожен, на кого відкритий рахунок; людина, яка не зареєстрована в житловому приміщенні, але фактично проживає в ньому на підставі договору оренди житла або за рішенням суду; індивідуальний забудовник, будинок якого не прийнято в експлуатацію, але йому нараховується плата за житлово-комунальні послуги; внутрішньо переміщена особа (ВПО), яка не зареєстрована у житловому приміщенні, але фактично проживає в ній без укладеного договору оренди житла (має бути підтверджено довідкою ВПО).

Подати заяву можна на сайті Пенсійного фонду України або у додатку ПФУ у «Дії». Це не вимагає очікування у чергах, а також мінімізує людський фактор та ймовірність помилок.

Нагадаємо, після рекомендацій США запровадити програму лібералізації тарифів на природний газ та електроенергію, а також забезпечити підтримку громадян субсидіями, у Міністерстві соціальної політики заявили, що готові до підвищення тарифів. Це викликало досить різку реакцію з боку споживачів та експертів ринку.

– Зарплати за період війни не зросли, а ті ж комунальні послуги підтягнулися за рік майже на 15%, і це за існуючого мораторію на зростання, – зазначив голова правління Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко. – Тож я не знаю, хто там готовий і до чого, але судячи з фінансових неплатежів у постачальників послуг, судячи із заборгованості за ЖКП, до підвищення тарифів ми абсолютно не готові.

Джерело

Новости Украины