Стефанішина про досягнення політичної згоди з Угорщиною: «Ми подолаємо цей виклик»

Віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина на безпековому форумі у Варшаві, 4 листопада 2022 року. Фото: AP

Віцепрем'єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина висловила впевненість, що Україна досягне згоди з Угорщиною про рівень виконання вимог Євросоюзу щодо захисту прав національних меншин.

Про це Ольга Стефанішина сказала на пресконференції.

"Ми розділяємо питання прав угорської меншини в Україні й вимоги угорського уряду, який це питання ставить. Бо права угорської меншини в Україні забезпечені, як і права інших меншин, — сказала Стефанішина.

Віцепрем'єрка відкинула заяви про те, що угорці особливо постраждали через російську агресію і додала, що "угорська меншина набагато менше постраждала, ніж, грецька меншина Приазов’я".

Водночас Стефанішина визнає, що Угорщина зберігає право довільно блокувати процес вступу України до ЄС, але вона "не вважає, що угорську проблему треба розглядати як головну у процесі розширення Євросоюзу".

"Я впевнена, що ми зможемо подолати й цей виклик. Я впевнена, що ми знайдемо політичне порозуміння", – сказала урядовиця

Вона поінформувала, що наразі триває діалог з ЄС про те, як Україна поліпшуватиме захист представників угорської громади. Зокрема, у вересні українська делегація передала Угорщині детальну дорожню карту, яка включала як практичні кроки щодо забезпечення угорськомовних дітей підручниками, так і плани щодо зміни законодавства.

На запитання про те, чи є в України червоні лінії у законодавчих змінах, Стефанішина відповіла: "Ми маємо говорити про наше законодавство з більш ширшої точки зору — європейської. Ці зміни будуть готуватися, вони стосуватимуться освіти та мови. Але вони точно не будуть стосуватися можливості не знання української мови".

Раніше прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив, що Угорщина не підтримуватиме Україну в жодному питанні міжнародних справ, "поки мовні права етнічних угорців там не будуть відновлені".

За його словами, в Україні нібито обмежені права близько 150 000 етнічних угорців на використання рідної мови, особливо в освіті, після того, як у 2017 році Київ ухвалив закон, що обмежує використання мов меншин у школах.

Про готовність внести зміни до законів про права нацменшин перед початком переговорів про вступ до ЄС раніше говорила й віцепрем'єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина.

За рекомендацією Єврокомісії для початку переговорів про вступ Україна має ухвалити закон, який враховує "решту рекомендацій" Венеційської комісії від червня 2023 року та жовтня 2023 року, пов'язаних із законом про нацменшини та освіту.

8 листопада Європейська комісія оприлюднила річну доповідь щодо розширення ЄС, в якій рекомендувала Європейській раді розпочати переговори про розширення з Україною.

Президент України Володимир Зеленський привітав рішення Єврокомісії, зазначивши, що "історія України та всієї Європи зробила правильний крок". Він додав, що Україна має бути у Євросоюзі. За його словами, українці на це заслуговують.

Що відомо про вступ України в ЄС

Європейська рада на саміті у Брюсселі 23 червня надала Україні статус кандидата в ЄС. Київ має провести декілька важливих реформ, пов’язаних, зокрема, з верховенством права, олігархами та корупцією.

"Комісія рекомендує надати Україні європейську перспективу. Це, звісно, за умови, що в країні проведуть низку важливих реформ. На думку комісії, Україна чітко продемонструвала прагнення та рішучість жити за європейськими цінностями та стандартами", — сказала президентка Єврокомісії Урсула Фон Дер Ляєн.

"Низка важливих реформ" — це сім наступних умов:

  • реформа Конституційного суду;
  • продовження судової реформи;
  • антикорупція, включно з призначенням керівника САП;
  • боротьба з відмиванням коштів;
  • втілення антиолігархічного закону;
  • узгодження аудіовізуального законодавства з європейським;
  • зміна законодавства про нацменшини.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль 26 вересня повідомив, що на урядовому рівні 7 рекомендацій Єврокомісії щодо реформ, які треба провести для наступного кроку на шляху вступу до ЄС, повністю виконані.

Джерело

Новости Украины