Іграшка дівчинки Аглаї, якою вона гралася під час окупації, на виставці «Вийти з тіні», Київ, 29 травня 2024 р. Cуспільне/Влада Прізова
У Національному музеї Тараса Шевченка в Києві відкрилась виставка "Вийти з тіні". На ній представлені іграшки, малюнки та особисті речі українських дітей, які розповідають про пережите ними під час війни. Артефакти надав Музей воєнного дитинства.
Про це з місця події повідомляє кореспондентка Суспільного.
Кожен експонат виставки — частина реальної історії, яка описує дитинство воєнного часу. Музейники зібрали листи, іграшки, фотографії та інші особисті речі маленьких українців, які розповідають про навчання, переїзди, спілкування в сім'ї та з друзями, спогади про рідне місто, хобі, а також розмірковування та мрії про майбутнє молоді.
Національний головний убір кримських татар, який дівчинка Аділє привезла з собою до Бучі, куди родина переїхала з Сімферополя після окупації Криму. Cуспільне/Влада Прізова
Організатори переконані, що ці артефакти допоможуть зрозуміти переживання дітей, страхи, а також цілеспрямованість і бажання підтримувати інших.
Валерія з Харкова намалювала картину, якою намагалась передати свої враження від перших днів війни. Cуспільне/Влада Прізова
Предмети та пов'язані з ними розповіді свідчать, як змінився світогляд дітей і підлітків в Україні через війну, наскільки вони подорослішали через втрату рідних, окупацію, переїзд з рідного дому.
Іграшка-дракончик 11-річної Аріни, яка нагадує їй про евакуацію до польського Кракова на початку повномасштабного вторгнення. Cуспільне/Влада Прізова"Це наша третя виставка в Києві. Ми свою першу виставку робили ще до повномасштабного (вторгнення — ред.). Свідчення дітей ми збираємо з 2018 року", — розповіла Суспільному директорка Музею воєнної дитинства в Україні Світлана Осіпчук.
За її словами, проєкт демонструє, яким є дитинство під час війни, ролі дітей, їхні спроби впоратися з ситуаціями навколо. Досвід дітей намагалися представити якомога розмаїтіше – є історії жителів Харківщини, Миколаївщини,різних куточків України, з-закордону.
Вік учасників різний — є історії дорослих людей 20-25 років, які на момент початку російсько-української війни та окупації Криму чи Донбасу були дітьми чи підлітками.
Загалом у межах проєкту 29 свідків війни подарували музею свої речі. Вони ж переповідають спогади своїми словами.
"Я думаю, що головний меседж нашої виставки в тому, що вийти з тіні потрібно різним історіям, щоб вони могли просто бути поруч з нами", — розповідає Світлана Осіпчук.
У Національному музеї Тараса Шевченка відкрилась виставка «Вийти з тіні», Київ, 29 травня 2024 р. Cуспільне/Влада Прізова
У 21-річного Андрія початок війни асоціюється з футбольним матчем. У 2014 році йому було 11, коли окупували його рідне місто Краматорськ. У той час хлопець активно займався футболом і вболівав за улюблену команду "Реал Мадрид".
У пам'яті юнака закарбувався фінал Ліги Чемпіонів, де грали іспанці. Він дивився ту гру під акомпанемент віддалених вибухів і пострілів. Згодом родина Андрія змушена була виїхати з Краматорська, повернулись після деокупації.
Юнак передав Музею воєнного дитинства свою футбольну форму з емблемою мадридського "Реала":
"Для мене це був атрибут вболівання і щасливий талісман, коли грає "Реал". Від серця, звісно, трошки шкода відривати, але ця історія має бути почута", — каже Андрій.
Згущене молоко для виставки передала Софія з Харкова: дівчинці хотілося солодкого під час евакуації і це був єдиний смаколик у родині на той момент . Cуспільне/Влада Прізова
10-річнка Крістіна з Вінниці подарувала музею коробку, в яку вона збирала кошти на допомогу військовим. Дівчинці вдалося зібрати майже 25 тисяч гривень.
Ідея виникла, коли діти в класі говорили з учителькою, що можна зробити для перемоги. Тоді Крістіна вирішила співати для воїнів і збирати їм на допомогу пожертви.
Крістіна Булаївська, яка зібрала гроші на ЗСУ і передала їх волонтерції Соломії Вітвіцькій. Cуспільне/Влада Прізова
Дівчинка виходила на вулицю зі своїми піснями впродовж кількох місяців. За словами школярки, деякі перехожі під час збору донатів плакали через переживання за воїнів.
Виставку "Вийти з тіні" можна побачити в Національному музеї Т. Шевченка до 28 липня 2024 року.
Графік роботи: ср-нд: 10:00-18:00 (пн-вт вихідний). Вхід безкоштовний.
Топ дня
Розповісти світові правду про російську окупацію: у Бучі побували журналісти з Латинської Америки 29 травня, 20:30
Відключення не заплановані: прогноз ситуації зі світлом у Києві та області на 30 травня 29 травня, 19:30
Будівництво метро на Виноградар — відкладається. У чому причина 29 травня, 16:57
«Київавтодор» оцінив реставрацію мосту Метро у понад 2 млрд грн 29 травня, 15:46
Зводять «зуби дракона» та бетонні блоки: на Київщині нарощують темпи облаштування оборонних рубежів 29 травня, 15:37
Вибір редакції
У Києво-Печерській Лаврі оцифрували Церкву Спаса на Берестові з давньоруськими фресками
Акцент на лікуванні контузій і психотравм: київський реабілітаційний центр «Лісова поляна» співпрацюватиме з МОЗ
«Зберегти й розвиватися в умовах війни»: у Києві відзначають розвиток культурної сфери
У Києві хочуть знести садибу Зеленських
У Києві з приходом тепла активізувалися кліщі: як вберегти домашніх тварин від укусів — поради ветеринарів