За інформацією: Суспільне Чернігів.
ФОТО: Суспільне Чернігів
"Танки їдуть заднім ходом" – ця фраза стала візитівкою Корюківської громади після того, як 27 лютого 2022 року неозброєні жителі Корюківки зупинили колону ворожої техніки та змусили росіян відступити. Ми розшукали автора фрази та дізнались чим він займається зараз.
"Вони не повинні їздити по моїй землі. Це моя Україна!"
27 лютого 2022 року неозброєні жителі Корюківки на Чернігівщині зупинили на в’їзді до міста ворожу колону військової техніки та змусили росіян відступити.
"Танки їдуть заднім ходом. Корюківська громада не пустила їх в місто".
Цю фразу тоді промовив житель Корюківки, місцевий перевізник Юрій Івасенко. Чоловік усе знімав на відео, щоб морально підтримати власного сина.
"У Києві під обстрілами був. Сестра рідна з сім’єю, вони в погребі сиділи часто, і я їм відіслав, що вони не самі, ми їх підтримуємо, трохи не пускаємо".
Юрій Івасенко. ФОТО: Юрій Івасенко
Син поділився відео з іншими родичами.
"Племінник мені зразу зателефонував, каже: "Ви в Корюківці там найкращі". Люди дзвонили, казали, що по телебаченню показували. З Польщі дзвонили. В Англії навіть показували цей ролик", – сказав чоловік.
Юрію 53 роки. Після того, як ЗСУ звільнили Чернігівщину від росіян, він самостійно пішов до військкомату. Зараз чоловік служить в інженерно-саперному взводі.
"Вони не повинні їздити по моїй землі. Це моя Україна, я на ній повний хазяїн, а вони хто такі"?
Що передувало
26 лютого 2022 року два танки спочатку заїхали в село Наумівка, що розташоване за дев’ять кілометрів від Корюківки. В цей день начальник пожежно-рятувального загону Андрій Савицький разом із родиною вітали сина із днем народження, як почули гул техніки.
"Був і страх, не боїться тільки шизофренік. Я особисто підійшов до росіян, вони йшли на контакт. Були: буряти, тувинці, я не знаю, не слов’яни. Місцеві мешканці пропонували їм здатися. Казали, що їх там ждуть: «Ми постоїмо і поїдемо». У нас розмова не велика була".
Андрій Савицький. ФОТО: Суспільне Чернігів
Тоді в Наумівці зупинити колону не вдалося. Ближче до вечора підтягнулася інша техніка. Росіяни заночували в лісі на виїзді з села.
Наумівка. ФОТО: Суспільне Чернігів
Зранку, 27 лютого 2022 року, колона виїхала до Корюківки. Андрій Савицький разом із товаришами на машині їхав ззаду колони та в місцевій групі попередив, що танки вирушили до міста. Одним з перших ворожу колону зустрів голова районної ради Віктор Чернуха.
"Перший танк зупинився, з нього виліз танкіст, на броні був приварений ящик невеликий. Він дістав хлібину з того ящика і пішов до нас з нею. Мабуть, їм розказували, що їх тут будуть з хлібом-сіллю зустрічати".
Віктор Чернуха. ФОТО: Суспільне Чернігів
Андрій Савицький в цей час отримав кілька дзвінків із Києва, ймовірно, від високопосадовців із настановами запропонувати росіянам здатися в полон.
"Я його ж не бачив, мені казали телефоном, що зараз з тобою буде спілкуватись Денис Монастирський (колишній Міністр внутрішніх справ України, загинув в авіакатастрофі під Броварами 18 січня, -ред.). Росіяни йшли на контакт, але, щоб повністю здатися — не погоджувалися", — сказав Савицький.
Розмова із росіянами тривала понад дві години. Зрештою окупанти почали задкувати назад до кордону. За словами Віктора Чернухи, цю колону місцевим жителям вдалося вивести назад на територію Росії.
"На самому кордоні з Росією у нас є невеликий шматок лісу, яка заходить в наш ліс, але це російська територія, за межі річки Снов. Вони заїхали на цю територію, але це вже Росія. Потім десь дня два-три стояли, і вийшли через Семенівку на територію Росії", — розповів Чернуха.
Принт на футболках
«Танки їдуть заднім ходом». ФОТО: Володимир Онищук
«Танки їдуть заднім ходом». ФОТО: Володимир Онищук
Відтоді фраза "танки їдуть заднім ходом" з’явилася й на футболках. Їх для Корюківської громади допомогли розробити волонтери.
"Ми придумали, що це має бути принт, який буде відображати їхню мужність, і тому там з’явився кулак, і наша дизайнерка це відобразила на малюнку. Ми побачили великий попит у людей, багато хто носить ці футболки", – розповіла громадська активістка Тетяна Романова.
Тетяна Романова. ФОТО: Суспільне Чернігів
Таку футболку має сам автор фрази, посолка Німеччини в Україні Анка Фельдгузен. Партію із 50 футболок в громаді продали, близько 9 тисяч гривень з прибутку передали на потреби ЗСУ.
Посолка Німеччини в Україні Анка Фельдгузен. ФОТО: Суспільне Чернігів
Детальніше дивіться у сюжеті: