Тернопіль на листівках 20 століття: як змінилося місто

За інформацією: Суспільне Тернопіль.

Колекія ключів від будинків давнього Тернополя. Суспільне Тернопіль

"Ми хотіли показати, яким був Тернопіль до боїв періоду Другої світової війни. Тому, що, 80% забудови міста було знищено. На цих листівках можна побачити, яке красиве тоді було місто".

За словами Володимира Пукача, частина пам’яток, які є на цих світлинах, в той час належали польській громаді Тернополя.

"Станом на 1921 рік в Тернопільському воєводстві людей польської національності було 31% відсоток, українців — 59%. У 1944-1946 роках між Українсько-радянською республікою і Польщею відбувся обмін населенням. Тобто з території Тернопільської області всі поляки були виселені".

Володимир Пукач роздрукував копії поштівок, щоб показати, які пам’ятки у місті збереглись до нашого часу.

"Будівля Тернопільської загальноосвітньої школи №4 має свою цікаву історію. Вона збудована в період Австро-Угорської імперії для Польської гімназії. На одній зі світлин початку 20 століття зображена ця будівля Другої державної австрійської гімназії з польською мовою викладання. Будівля сильно постраждала під час Другої світової і її відбудували в трохи іншому стилі".

Володимир Пукач Показав, як колись виглядало приміщення, де тепер школа №4. Суспільне Тернопіль

У 1918 році в цій будівлі перебував уряд Західноукраїнської народної республіки, — розповів Володимир Пукач.

На місці, де зараз Театральний майдан, в кінці 19 — на початку 20 століття, стояв пам’ятник польському поету Адаму Міцкевичу.

В руках у Володимира Пукача фото пам’ятника Адаму Міцкевичу, який колись був у Тернополі. Суспільне Тернопіль

"От маємо на світлині зображення з Тернопільської листівки міжвоєнного часу. Тобто цей варіант пам’ятника спорудили в 1923 році. І проіснував він до Другої світової війни, коли його знищили німецькі окупанти".

Фото пам’ятника Адаму Міцкевичу, який колись був у Тернополі. Суспільне Тернопіль

В одному з будинків на сучасній вулиці Івана Франка в міжвоєнний період діяло польське товариство "Сокіл". Після Другої світової війни будівля втратила свій первісний вигляд, зазначив Володимир Пукач. Тепер тут — кінотеатр.

Володимир Пукач показав давнє фото будівлі, що позаду нього. Суспільне Тернопіль

"Будівлю використовували не тільки польським товариством "Сокіл", а й українськими різними організаціями, бо в цій будівлі був великий зал, який, фактично, служив для різних культурних потреб міста Тернополя".

На світлині будівля, в якій тепер знаходиться кінотеатр. Суспільне Тернопіль

Парафіяльний костел, споруджений у 1908 році, на той час був найвищою будівлею у місті, розповів Володимир Пукач. Храм був зруйнований вже за радянської влади. Зараз там — центральний універмаг.

На фото, яке тримає Володимир Пукач — костел, який колись був у Тернополі. Суспільне Тернопіль

"Власне, в цьому місці колись унікальний храм, збудований в стилі неоготики на початку 20 століття. Цей храм проектував відомий львівський архітектор Мар’ян Тальовський. Він проектував не тільки наш тернопільським костел, в й величний храм Єлизавети і Ольги, який знаходиться поруч із залізничним вокзалом".

Листівки, на яких зображений Парафіяльний костел. Суспільне Тернопіль

Бронзова скульптура Парафіяльного костелу, який колись був у Тернополі. Суспільне Тернопіль

У Тернополі був також Єзуїтській костел, — розповідає Володимир Пукач. За його словами, пам’ятку перебудували після Другої світової війни та відкрили там швейну фабрику.

Приміщення колишньої швейної фабрики. Суспільне Тернопіль

Приміщення колишньої швейної фабрики у Тернополі. Суспільне Тернопіль

Приміщення колишньої швейної фабрики у Тернополі. Суспільне Тернопіль

"Будівля Єзуїтського костелу теж має цікаву історію. Споруджений цей храм був у 1901 році. Архітектура будівлі була близька до нероманського стилю. На одній з листівок можна побачити, як виглядав Єзуїтський костел на початку 20 століття перед Першою світовою війною".

Листівки, на яких зображений костел єзуїтів, Тернопіль. Суспільне Тернопіль

Будинок, який досі добре зберігся — захоронка на вулиці Острозького, розповів Володимир Пукач.

Приміщення сучасного дитсадка, в якому колись була захоронка. Суспільне Тернопіль

"Захоронка — це є дитячий садок, де навчалися діти дошкільного віку. На світлин бачимо, як ця будівля виглядала на початку 20 століття. І є збережена листівка, на якій монахині, які займалися вихованням дітей польської національності".

Фото вихователів і дітей польського дитсадка, який колись діяв у Тернополі. Суспільне Тернопіль

Під час Другої світової війни 80% Тернополя було зруйновано, зазначив Володимир Пукач. За його словами, більшість архітектурних пам’яток не збереглися або були перебудовані, а щоб відтворити атмосферу міжвоєнного Тернополя, й створили цю експозицію.

Бруківка біля колишньої захоронки, яка збереглася до сьогодні. Суспільне Тернопіль

Новости Украины