Суспільне Черкаси/ Наталі Соколан
10 жовтня до Всесвітнього дня ментального здоров'я у Черкасах організували захід "Стежка ментального здоров'я". Для відвідувачів підготували кілька локацій — як для дорослих, так і для дітей.
Про це повідомила з місця події кореспондентка Суспільного Наталія Соколан.
Кожен охочий міг пройти тестування та оцінити свій психоемоційний стан. Діяли локації, на яких люди могли освоїти техніки самодопомоги, локації для дітей, локації від обласної служби зайнятості, "Червоного Хреста" тощо.
"Ми по-різному переживаємо нинішні події. У нас різні емоції, різні відчуття, різні переживання. Ми всі особливі. Але нам потрібно пам'ятати, що не треба мовчати — тоді, коли ми почуваємося погано, коли ми не справляємося. Потрібно говорити про це. Тему ментального здоров'я треба підіймати на всіх рівнях — вдома, серед друзів, колег. Ми маємо знати, до кого можна звернутися за допомогою, хто може порадити. Ментальне здоров'я — це наше право, право бути здоровими, добре почуватися. Це не лише про запитання «Ти як?», яке ми готові поставити, це і про відповідь, яку ми готові почути. Сьогоднішній захід — приклад того, що ми готові підтримувати один одного", — зазначила регіональна координаторка Всеукраїнської програми ментального здоров’я Вікторія Шепіль.
Суспільне Черкаси/ Наталі Соколан
Суспільне Черкаси/ Наталі Соколан
Кураторка проєкту "Хібукі-терапія" Валерія Шинкарьова також представила проєкт, який розвиває в області, до дня ментального здоров'я
"Проєкт "Хібукі-терапія" діє на території України з початку повномасштабного вторгнення. Це ізраїльський проєкт по роботі із психотравмами у дітей, спричиненими війною. Інструмент, який використовують психологи і психотерапевти України, — це така іграшка — собака-обіймака. Вона терапевтична".
Суспільне Черкаси/ Наталі Соколан
Дитина входить в терапію разом із психологом, пропрацьовує травми, спричинені війною, розповіла Валерія.
"Потім іграшку дарують дитині після проведення психологічної сесії для того, щоб була пролонгована терапевтична дія цієї іграшки. Тобто дитина заходить в терапію разом з іграшкою".
Суспільне Черкаси/ Наталі Соколан
Метод розробили в Ізраїлі 2006 році під час Другої Ліванської війни. Керівник міжнародного проєкту — ізраїльтянка Дафна Шарон-Максимов. На території України ми пропрацювали більше, ніж 25 тисяч дітей. Саме в місті Черкаси та Черкаській області — це близько тисячі дітей, яким надавали безкоштовні послуги психологи і психотерапевти.
Коли проєкт почав працювати на території України, першими, кому надавали допомогу, були внутрішньо переміщені діти.
"На сьогодні діти ВПО залишилися в пріоритеті, але також ми надаємо консультації й іншим діткам, за зверненнями. Рекомендувати такі звернення можуть шкільні психологи, громадські організації, які займаються як внутрішньо переміщеними особами, так і дітьми, які перебувають в областях, що найбільше постраждали від військової агресії".
Суспільне Черкаси/ Наталі Соколан
Менеджерка з комунікацій центру "Рефектіо" Юлія Осадча розповіла, що організація — порівняно нова. Вона надає психологічну та ментальну підтримку людям.
"Організовуємо групи підтримки для дітей і для дорослого населення, навчаємо тому, щоб надавати кваліфіковану психологічну підтримку усіх зацікавлених, а також волонтерів. Ті, хто хочуть, хто зацікавлений, можуть зв'язатися з нами. Особливо, це волонтери. Ми проводимо навчальні тренінги, семінари, ретріти, куди приїздять з-за кордону наші друзі, кваліфіковані клінічні психологи. Наприклад, два тижні тому ми проводили навчання, як подолати ПТСР за допомогою кризового дебрифінгу".
Суспільне Черкаси/ Наталі Соколан
Психолог центру життєстійкості "Рефектіо" Алла Ганницька розповіла, що в роботі з психотравматичним досвідом у центрі використовують новий метод психології — дебрифінг.
"Цей підхід допомагає побачити свою травмівну подію. Це такий вид бесіди, за допомогою якого людина вивільняться від негативу та просто відпускає травмівну подію. Усвідомлює, проживає і навчається жити далі".
Суспільне Черкаси/ Наталі Соколан
Керівниця Черкаського регіонального представництва "Мрія" Олена Кавенська тільки місяць тому почала діяльність у Черкасах зі своєю організацією. Засновниками є парамедикиня Юлія Паєвська та військовий та історик Юрій Гудименко.
"Допомагаємо сім'ям загиблих, військовополонених та зниклих безвісти. У нас є онлайн-форма. Можна заповнити заявку зі своїми запитами. Нещодавно ми видавали продуктові набори. У четвер ми видаватимемо наповнені рюкзаки для школи — для дівчаток або хлопчиків. У нас є крута позашкільна онлайн програма, надаємо психологічну та юридичну підтримку. Щодо юридичної підтримки, ми даємо посилання на гарячу лінію, де можуть проконсультувати".
Суспільне Черкаси/ Наталі Соколан
Запит на психологічні послуги величезний, розповіла Олена Кавенська.
"Я спілкувалася із молодими жінками, то мами, молоді дівчата не справляються, дуже тяжко. Якщо навіть мама справляється, то каже, що дівчинка, 12 років, потребукє підтримки. Тут потрібна дуже гарна, профільна психологічна допомога. Не можна просто сказати: "Ідіть до психолога". Потрібна людина, яка спеціалізується на таких запитах".
Суспільне Черкаси/ Наталі Соколан
Керівниця проєктів і програм ГО Табір "Максимум" Анастасія Юрченко приїхала із Золотоноші. Організація спеціалізується на таборах різного спрямування. Основний напрямок — літні табори для дітей, підлітків та сімей, у який є діти з інвалідністю. Крім цього, працюють з сім'ями військовослужбовців, які загинули або зникли безвісти.
"Нещодавно в нас закінчився кемп "Possible" — це табір можливостей для жінок з ампутованою нижньою кінцівкою. А ще в нас такий напрямок, як оренда: приїздять різні компанії, організації, привозять свої команди для того, щоб вони могли перезавантажитися і попрацювати над побудуванням команди".
Суспільне Черкаси/ Наталі Соколан
Анастасія додала, що табір має велику базу на території якої є два житлових корпуси, екстрим-зони, зі скеледромом, "шаленою" гойдалкою, зіплайном, мотузковими парками. На тімбілдингових локаціях проводять заходи на командоутворення. Також є локації для різних видів спорту.
"Ще є освітній напрямок. Проводимо різні навчальні заходи для учнів та освітян із Золотоніщини та Черкаської області".
Суспільне Черкаси/ Наталі Соколан
Кваліфікованих фахівців для роботи в таборі шукають під кожен окремий запит.
"У нас є велика база лідерів думок, з якими ми працюємо на постійній основі. Коли до нас звертаються з конкретним запитом, ми одразу спілкуємося зі своєю командою і підключаємо потрібних нам людей. Шукаємо професіоналів у своїх сферах".
Суспільне Черкаси/ Наталі Соколан